ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն աջակցում է մարզային գրադարանների գրքային ֆոնդերի նորացման նախաձեռնությանը
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը միացել է Newmag-ի BOOK DONATION կրթական եւ բարեգործական նախաձեռնությանը, որի նպատակն է համալրել Հայաստանի մարզերում համայնքային գրադարանների գրքային ֆոնդը։ Նախագիծը նպաստում է ընթերցանության մշակույթի զարգացմանը եւ ընդլայնում հեռավոր բնակավայրերի բնակիչների կրթական հնարավորությունները։
Բանկից հայտնել են, որ ծրագրի շրջանակում յուրաքանչյուր գրադարան ստանում է Newmag հրատարակչությունից հայերենով 500 նոր գիրք, որոնք նախատեսված են տարբեր տարիքային խմբերի եւ նախասիրությունների համար՝ գեղարվեստական եւ դասական գրականությունից մինչեւ մանկական, զարգացնող եւ մասնագիտական։ Արդյունքում՝ տասնյակ գրադարաններ ողջ Հայաստանում կթարմացնեն իրենց գրքային ֆոնդերը եւ զարգացման նոր խթան կունենան։
Նախաձեռնության առաջին փուլում ՎՏԲ-Հայաստան Բանկն աջակցել է Գյումրիի եւ Գորիսի գրադարաններին։ Հատկապես խորհրդանշական էր բանկի մասնակցությունը Գորիսում կայացած միջոցառմանը, որտեղ օգոստոսի 15-ին՝ քաղաքի օրվա առթիվ, ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի աջակցությամբ գրադարանը ստացել է արժեքավոր նվեր՝ տարբեր ժանրերի 500 նոր գիրք Newmag հրատարակչության կողմից։ Տոնական մթնոլորտում անցկացված նվիրատվության արարողությունը դարձել է հանդիսության մի մասը եւ ընդգծել մարզերում մշակույթի եւ կրթության զարգացման կարեւորությունը։
«Կրթության, մշակույթի եւ ինքնազարգացման աջակցությունը ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի առաքելության կարեւոր մասն է։ Մենք համոզված ենք, որ հասանելիությունը որակյալ գրականությանը խթան կհանդիսանա ընթերցանության, կրթության եւ ինտելեկտուալ աճի համար, հատկապես՝ երիտասարդ սերնդի շրջանում», – նշել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրեն – Տնօրինության նախագահ Արա Ավագյանը։
«BOOK DONATION-ը պարզապես գրքերի նվիրատվություն չէ։ Դա միանվագ ակցիա չէ, այլ՝ երկարաժամկետ նախաձեռնություն, որի նպատակն է մարզեր վերադարձնել ընթերցանության մշակույթը, ընդլայնել հասանելիությունը գրականությանը եւ գրադարանները դարձնել ժամանակակից կրթական կենտրոններ։ ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի աջակցությունը հնարավորություն է տալիս ընդլայնել ծրագրի ծավալները եւ մեծացնել դրա ազդեցությունը տեղական համայնքների զարգացման վրա», – ասել է Newmag հրատարակչության տնօրեն Արտակ Ալեքսանյանը։

ВТБ (Армения) оказывает поддержку инициативе по обновлению книжных фондов библиотек в регионах
Банк ВТБ (Армения) присоединился к реализации образовательной и благотворительной инициативы Newmag BOOK DONATION, направленной на пополнение фондов общинных библиотек в регионах Армении. Проект содействует развитию культуры чтения и расширяет образовательные возможности жителей отдалённых населённых пунктов.
По сообщению банка, рамках программы каждая библиотека получает от издательства Newmag 500 новых книг на армянском языке, охватывающих широкий спектр возрастов и интересов - от художественной и классической литературы до детской, развивающей и профессиональной. В результате десятки библиотек по всей Армении обновят свои книжные фонды и получат новый стимул для развития.
На первом этапе реализации инициативы банк ВТБ (Армения) оказал поддержку библиотекам Гюмри и Гориса. Особенно символичным стало участие банка в мероприятии в Горисе, где 15 августа, в День города, библиотека получила ценный подарок - 500 новых книг самых разнообразных жанров от издательства Newmag при поддержке ВТБ (Армения). Торжественное вручение стало частью праздничной программы и подчеркнуло важность развития культуры и образования в регионах.
«Поддержка образования, культуры и саморазвития — важная часть миссии ВТБ (Армения). Мы уверены, что доступ к качественной литературе станет стимулом для чтения, обучения и интеллектуального роста среди жителей регионов, особенно среди молодого поколения», -отметил генеральный директор - председатель Директората ВТБ (Армения) Ара Авагян.
«BOOK DONATION - больше, чем просто дарение книг. Это не разовая акция, а долгосрочная инициатива, направленная на возвращение культуры чтения в регионы, расширение доступа к литературе и превращение библиотек в современные образовательные пространства. Поддержка ВТБ (Армения) помогает расширить масштабы проекта и усилить его влияние на развитие местных сообществ»- отметил директор издательства Newmag Артак Алексанян.