Moody's-ը բարձրացրել է Յունիբանկի ավանդների երկարաժամկետ վարկանիշը մինչեւ B1, հեռանկարը՝ կայուն
Moody's-ը բարձրացրել է Յունիբանկի ազգային եւ արտարժույթով ավանդների երկարաժամկետ վարկանիշները B2-ից մինչեւ B1 եւ հեռանկարը սահմանել կայուն։
Բանկից հայտնել են, որ վարկունակության բազային գնահատականը եւ ճշգրտված BCA-ն b3-ից բարձրացվել են մինչեւ b2 մակարդակի, բանկի կոնտրագենտի ռիսկի ազգային եւ արտարժույթով երկարաժամկետ վարկանիշները (CRRs)` B2-ից մինչեւ B1, իսկ կոնտրագենտի ռիսկի (CR Assessment) երկարաժամկետ գնահատականը` B2(cr)-ից բարձրացվել է մինչեւ B1(cr):
«Վարկանիշների բարձրացումը պայմանավորված է վերջին երկու տարվա ընթացքում բանկի վարկային պորտֆելի որակի եւ շահութաբերության զգալի բարելավմամբ»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Moody's повысило долгосрочные рейтинги депозитов Юнибанка до B1, прогноз стабильный
Агентство Moody's повысило долгосрочные рейтинги депозитов Юнибанка в национальной и иностранной валюте с B2 до B1, изменив прогноз на «стабильный».
По сообщению банка, базовая кредитная оценка (BCA) и скорректированная BCA повышены с b3 до b2, долгосрочные рейтинги риска контрагента (CRRs) в национальной и иностранной валюте – с B2 до B1, а долгосрочная оценка риска контрагента (CR Assessment) - с B2(cr) до B1(cr).
«Повышение рейтингов обусловлено значительным улучшением качества кредитного портфеля и прибыльности банка за последние два года», - говорится в сообщении.