Վարկի ծավալը “պարզ կդառնա բանակցությունների ավարտից հետո”
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանյան պատվիրակությունը Մոսկվայում բանակցություններ է վարում ֆինանսկանա աջակցություն ստանալու ուղղությամբ, այսօր Երեւանում հայտնել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի /ԿԲ/ նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, ԿԲ ղեկավարը չի նշել վարկի ակնկալվող ծավալը՝ նշելով, որ “ամեն ինչ պարզ կդառնա բանակցությունների ավարտին”:
Հունվարի 22-ին Ռուսաստանի փոխվարչապետ, ֆինանսների նախարար Ալեքսեյ Կուդրինը ասել էր, որ Հայաստանը դիմել է Ռուսաստանին կայունացնող վարկ տրամադրելու խնդրանքով՝ համաշխարհային ճգնաժամի հետեւանքները մեղմելու նպատակով: “Մենք ներկայումս բանակցություններ ենք վարում Հայաստանի հետ”,- ասել էր նա:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Դավթյանը հաստատել է, որ Հայաստանը բանակցություններ է վարում Ռուսաստանի, ինչպես նաեւ Համաշխարհային բանկի, Զարգացման ասիական բանկի եւ Վերակառուցման եւ զարգացման եվրոպական բանկի /ՎԶԵԲ/ հետ ` “ի քանի հարյուր միլիոն դոլար” ընդհանուր գումարի կայունացնող վարկ ստանալու ուղղությամբ:
“ԱՄՆ դեսպանն ամեն օր նստած է ՀՀ արտգործնախարարի առանձնասենյակում”
“Ռուս ձեռնարկատեր” հիմնադրամի փորձագիտական խորհրդի անդամ Կոնստանտին Չերեմնիխը հանդես է եկել ԱՄՆ-ի եւ Ռուսաստանի հետ Հայաստանի հարաբերություների բավականին յուրօրինակ մեկնաբանությամբ:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդ մասին վկայում է “Եդինայա Ռոսիյա” կուսակցության պետական-հայրենասիրական ակումբի եւ “Ռուս ձեռնարկատեր” հիմնադրամի համատեղ նիստի սղագրությունը:
Վերջինիս համաձայն՝ նիստում հանդես գալով՝ Կոնստանտին Չերեմնիխն ասել է.
“ՀՀ դիվանագետներն ինձ պատմել են, թե ինչով է տարբերվում Երեւանում ռուսաստանյան եւ ամերիկյան դեսպանատների գործունեությունը: Ամերիկյան դեսպանն ամեն օր նստած է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարի առանձնասենյակում: Նա գալիս է՝ յուրային, բարեհոգի ընտանեկան մարդ, հարցնում է՝ ինչպես են ընտանիքը, երեխաները. նա ամեն ինչ գիտի, նրան ամեն ինչ հետաքրքրում է: Իսկ ռուսները, ասում են, վազում են, պայմանագիր են ստորագրում, գործարքներ են կնքում, հեռանում են առանց հրաժեշտի, եւ այդպես մինչեւ հաջորդ դրվագը, երբ անհրաժեշտ կլինի որեւէ բան մասնավորեցնել: Եւ նման փորձը սկսում է իսկապես գնահատվել այն ժամանակ, երբ փոփոխվում է տնտեսական իրադրությունը”:

Сумма российского кредита Армении «прояснится по окончании переговоров»
Ереван /Медиамакс/. Армянская делегация ведет переговоры в Москве о выделении кредита, заявил сегодня в Ереване председатель Центрального банка (ЦБ) Армении Артур Джавадян.
Как сообщает агентство Медиамакс, глава Центробанка не стал называть предполагаемую сумму кредита, отметив, что «все станет известно после окончания переговоров».
22 января вице-премьер, министр финансов России Алексей Кудрин сказал, что Армения обратилась к России за стабилизационным кредитом для смягчения последствий глобального кризиса. «Мы сейчас ведем переговоры с Арменией», - сказал он.
Министр финансов Армении Тигран Давтян подтвердил эту информацию, добавив, что Армения ведет переговоры с Россией, со Всемирным банком, Азиатским банком развития и Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) о привлечении стабилизационного кредита на общую сумму в «несколько сотен миллионов долларов».
«Посол США каждый день сидит в кабинете министра иностранных дел Армении»
Член экспертного совета Фонда «Русский предприниматель» Константин Черемных выступил с весьма своеобразной трактовкой отношений Армении с США и Россией.
Как сообшает агентство Медиамакс, об этом свидетельствует стенограмма совместного заседания Государственно-патриотического клуба партии «Единая Россия» и Фонда «Русский предприниматель».
Согласно стенограмме, выступая на заседании, Константин Черемных сказал:
«Дипломаты из Армении мне рассказывали, чем отличается деятельность российского и американского посольств в Ереване. Американский посол каждый день сидит в кабинете министра иностранных дел Армении. Он приходит, свой, добродушный домашний человек, спрашивает, как дела у семьи, у детей, все знает, ему все интересно. Русские же, говорят, прибегут, подпишут договор, заключат сделку, не попрощавшись уйдут и так до следующего эпизода, когда надо будет что-то приватизировать. И такая практика по-настоящему начинает оцениваться тогда, когда меняется как раз экономическая конъюнктура».