ԵՄ-ն ռուսական 13 բանկի անջատել է SWIFT միջազգային համակարգից
Եվրամիությունն ընդունել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 16-րդ փաթեթը։ Դրանք ուղղված են 48 ֆիզիկական եւ 35 իրավաբանական անձանց:
Meduza-ի փոխանցմամբ՝ ԵՄ-ն նաեւ որոշել է ռուսական 13 բանկի անջատել SWIFT միջազգային բանկային համակարգից։
«Առաջին անգամ ԵՄ-ն արգելք է դրել Ռուսաստանից դուրս գտնվող վարկային եւ ֆինանսական հաստատությունների գործարքների վրա, որոնք օգտագործում են Ռուսաստանի Կենտրոնական բանկի ֆինանսական հաղորդագրությունների համակարգը (SPFS):
Բացի այդ, պատժամիջոցների փաթեթով կասեցվում է ռուսական ութ լրատվամիջոցի լիցենզիա, որ հեռարձակվում են Եվրամիությունում:
ԵՄ-ն նաեւ ընդլայնել է արգելված ապրանքների ցանկը, որոնք նպաստում են Ռուսաստանի ռազմաարդյունաբերական համալիրի տեխնոլոգիական զարգացմանը»,- ասվում է հաղորդագրությունում:

Евросоюз отключил 13 российских банков от SWIFT
Совет Евросоюза принял 16-пакет санкций в отношении России. Под санкции попали 48 физических лиц и 35 юридических лиц.
ЕС также решил отключить 13 российских банков от международной банковской системы SWIFT. «ЕС впервые наложил запрет на транзакции кредитных и финансовых учреждений, расположенных за пределами России, использующих Систему передачи финансовых сообщений Центрального Банка России (СПФС)», — говорится в сообщении.
Восемь российских СМИ лишаются лицензии на вещание в Евросоюзе.
ЕС также расширил список запрещенных товаров, «способствующих технологическому развитию оборонно-промышленного комплекса России».