Հայաստանը շահագրգռված է փոքր ավիացիայի շուկայում տեղական դերակատարների ի հայտ գալով
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանը շահագրգռված է փոքր ավիացիայի շուկայում տեղական ավիաընկերությունների ի հայտ գալով, Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում ասել է ՀՀ Քաղաքացիական ավիացիայի գլխավոր վարչության /ՔԱԳՎ/ աշխատակազմի ղեկավար Սահակ Հակոբյանը:
Նրա խոսքերով, փոքր ավիացիան զերծ է օտարերկրյա հզոր ավրաընկերությունների մրցակցությունից եւ կարող է զարգանալ` ելնելով ներքին պահանջարկից:
“Մենք, անկասկած, շահագրգռված ենք ՀՀ փոքր ավիացիայի շուկայում օտարերկրյա ներդրողների ներգրավմամբ, սակայն ոչ թե արտասահմանյան ավիափոխադրողների կողմից շուկայի գրավման, այլ` ենթակառուցվածքում եւ տեղական ընկերություններում ներդրումների տեսքով”,- ասել է Սահակ Հակոբյանը:
Մեկնաբանելով կարծիքներն այն մասին, որ ազգային օպերատորի առկայությունը խոչընդոտում է շուկայի լիարժեք զարգացմանը, Սահակ Հակոբյանն ասել է, որ հակառակ դեպքում Հայաստանում հարյուրավոր աշխատատեղեր կփակվեն, եւ հենց այդ պատճառով կառավարությունը փորձում է խուսափել օտարերկրյա ընկերությունների կողմից ինչպես մեծ, այնպես էլ փոքր ավիացիայի շուկաների ամբողջական գրավումից:
ՔԱԳՎ պետի խորհրդական Գրիգոր Նազարյանը Մեդիամաքս գործակալության հետ հարցազրույցում իր հերթին ասել է, որ Հայաստանում փոքր ավիացիայի զարգացումը կնպաստի գյուղատնտեսության, զբոսաշրջության, հանքարդյունաբերական համալիրի զարգացմանը, կօգնի գիտահետազոտական եւ որոնողափրկարարական աշխատանքների իրականացմանը:
Գրիգոր Նազարյանի խոսքերով, 2009 թ-ին կմշակվեն կանոններ, որոնք թույլ կտան հեշտացված կարգով ստանալ ինքնաթիռների օգտագործման իրավունք եւ թռիչք կատարելու թույլտվություն` ավիացիոն անվտանգության միջազգային նորմերի ներմուծմամբ եւ դրանց կատարման նկատմամբ հսկողության ապահովմամբ:
Գրիգոր Նազարյանը նաեւ տեղեկացրել է, որ փոքր ավիացիայի զարգացմանն ուղղված միջոցառումների շրջանակներում իրականացվելու է հին օդանավակայանների վերանորոգում եւ նորերի կառուցում` մասնավոր ներդրումների ներգրավմամբ, կազմվելու են Հայաստանի մանրամասն ավիացիոն թվային քարտեզներ, լեռնագագաթների, էլեկտրափոխանցման կառույցների եւ լարերի վրա  տեղադրվելու են ազդանշանային լույսեր, ստեղծվելու են օդերեւութաբանական ուսումնասիրությունների կետեր եւ կազմակերպվելու են սիրողական օդաչուների նախապատրաստական դասընթացներ:
Մեդիամաքս գործակալությունը նշում է, որ այս տարվա հունվարի 8-ին կառավարությունը հաստատել է ՀՀ փոքր ացիացիայի զարգացման հայեցակարգը: ՀՀ ՔԱԳՎ պետ Արտեմ Մովսիսյանը նշել է, որ հայեցակարգի նպատակը ՀՀ մարզերի տնտեսական ներգրավվածության եւ դինամիկ կապի ապահովումն է:

Армения заинтересована в появлении местных авиакомпаний на рынке малой авиации
Ереван /Медиамакс/. Армения заинтересована в появлении местных авиакомпаний на рынке малой авиации, сказал в интервью Медиамакс глава аппарата Главного управления  гражданской авиации (ГУГА) Армении Саак Акопян.
По его словам, малая авиация является свободной от конкуренции мощных иностранных авиакомпаний и может развиваться, исходя из внутренних потребностей.
«Мы, безусловно, заинтересованы в привлечении иностранных инвесторов на рынок малой авиации Армении, но не в виде захвата рынка иностранными авиаперевозчками, а в виде инвестиций в инфраструктуру и в местные компании», - сказал Саак Акопян.
Комментируя мнения о том, что наличие национального авиаперевозчика мешает полноценному развитию рынка, Саак Акопян сказал, что в противном случае в Армении будут потеряны несколько сотен рабочих мест, и именно поэтому правительство старается избежать полного захвата иностранными компаниями рынков как большой, так и малой авиации.
Советник начальника ГУГА Григор Назарян, в свою очередь, сказал в интервью агентству Медиамакс, что развитие малой авиации в Армении будет способствовать развитию сельского хозяйства, туризма, горнодобывающего комплекса, поможет в осуществлении научно-исследовательских и поисково-спасательных работ.
По словам Григора Назаряна, в 2009 году будут разработаны регламенты, позволяющие в упрощенном порядке получать право на эксплуатацию самолетов и разрешение на осуществление полетов с внедрением международных норм авиационной безопасности и обеспечением контроля за их исполнением.
Григор Назарян также сообщил, что в рамках мероприятий по развитию малой авиации начнется реконструкция старых и строительство новых аэродромов с привлечением частных инвестиций, будут составлены подробные цифровые авиационные карты Армении, установлены сигнальные огни на горных вершинах, строениях и линиях электропередач, созданы пункты метеорологических наблюдений и организованы подготовительные курсы  пилотов-любителей.
Агентство Медиамакс отмечает, что 8 января текущего года правительство одобрило концепцию развития малой авиации Армении. Начальник ГУГА Армении Артем Мовсисян отметил, что целью концепции является обеспечение динамичной связи и экономической интеграции регионов Армении.