Այս տարի ԵԱԶԲ-ն ավելի քան $2 միլիարդի ներդրում է կատարել անդամ երկրներում
Եվրասիական զարգացման բանկը (ԵԱԶԲ) 2024 թվականին իր անդամ երկրներում տարբեր ծրագրերում ներդրել է ավելի քան $2 միլիարդ։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է բանկի վարչության նախագահ Նիկոլայ Պոդգուզովը։
«Դա բանկի գործունեության ընթացքում ամենաբարձր ցուցանիշներից մեկն է։ Հաջորդ տարի, ըստ ծրագրերի, ներդրումների ծավալը նույնպես կկազմի մոտ $2 մլրդ»,- ասել է Պոդգուզովը Ալմաթիում, որտեղ անցկացվում է ԵԱԶԲ «Կենտրոնական Ասիայի կայուն զարգացման խթանում» համաժողովը։
Նա հիշեցրել է, որ բանկը ծրագրեր է ֆինանսավորում երեք հիմնական ուղղություններով՝ տրանսպորտային ենթակառուցվածք, պարենային անվտանգություն եւ պարենային լոգիստիկա, ջրային-էներգետիկ համալիր:

ЕАБР в 2024 году инвестировал в проекты стран-участниц свыше $2 млрд
Евразийский банк развития (ЕАБР) профинансировал в 2024 году различные проекты стран-участниц на сумму свыше $2 млрд.
Как сообщает ТАСС, об этом заявил председатель правления банка Николай Подгузов.
«Это один из самых высоких показателей банка за всю его деятельность. В следующем году, согласно планам, объем инвестиций также составит около $2 млрд», - сказал Подгузов в Алма-Ате, где проходит конференция ЕАБР «Содействие устойчивому развитию Центральной Азии».
Он напомнил, что банк осуществляет деятельность по трем основным направлениям. Это транспортная инфраструктура и транспортная связанность, продовольственная безопасность и продовольственная логистика, а также водно-энергетический комплекс.