ԿԲ խորհուրդը իջեցրեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը` սահմանելով այն 7.00%
Երեւան /Մեդիամաքս/. Այսօրվա նիստում ԿԲ խորհուրդը իջեցրեց վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0.25 տոկոսային կետով` սահմանելով այն 7.00%:
2008 թ. դեկտեմբերին նոյեմբերի նկատմամբ արձանագրվել է 0.1% գնաճ, որի պարագայում 12-ամսյա գնաճը նվազել է շուրջ 1.4 տոկոսային կետով եւ կազմել 5.2%` ապահովելով գնաճի նպատակային թիրախը, հայտնեցին ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին ԿԲ մամլո ծառայությունում:
ԿԲ խորհուրդը արձանագրեց, որ դեկտեմբեր ամսվա ընթացքում արտաքին գնաճային ճնշումները շարունակել են թուլանալ` պայմանավորված համաշխարհային տնտեսական աճի տեմպերի կրճատման պահպանվող միտումներով: Այս զարգացումները շարունակել են արտահայտվել պարենային և ոչ պարենային ապրանքների ներքին շուկաներում` հանգեցնելով ընդհանուր գնաճի տեմպերի էական նվազման:
Խորհուրդը միակարծիք է, որ չնայած արտաքին և ներքին հետագա  զարգացումներում առկա անորոշություններին,  համաշխարհային պահանջարկի կրճատման հետևանքով ձևավորված արտաքին գնանկումային միջավայրը և վերջինիս ազդեցությունը ներքին գների վրա պահպանվելու է նաև կանխատեսվող ժամանակահատվածի ընթացքում, որի պարագայում գնաճի տեմպերի նվազումը կրելու է շարունակական բնույթ:
Այս պարագայում ԿԲ խորհուրդը նպատակահարմար է գտնում շարունակել դրամավարկային պայմանների թուլացման քաղաքականությունը` նպաստելով նաև երկարաժամկետ հատվածում տնտեսական աճի տեմպերի պահպանմանը:

Совет ЦБ Армении понизил ставку рефинансирования, установив ее на уровне 7.00 %
Ереван /Медиамакс/. Совет Центрального банка Армении понизил сегодня ставку рефинансирования на 0.25 процентных пунктов, установив ее на уровне 7.00 %.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе Центрального банка, на заседании отмечалось, что в декабре 2008 года по отношению к ноябрю была зарегистрирована инфляция в размере 0.1%, а показатель инфляции в годовом разрезе сократился на 1.4 процентных пункта и составил 5.2 %.
Совет ЦБ отметил, что в декабре продолжилось ослабление внешних инфляционных давлений. Совет ЦБ считает, что несмотря на существующую неопределенность в отношении дальнейших внешних и внутренних развитий, сокращение темпов роста инфляции будет носить продолжительный характер. В этих условиях Совет ЦБ считает целесообразным продолжать политику ослабления денежно-кредитных условий, содействуя сохранению темпов экономического роста в долгосрочной перспективе.