ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը դատի է տվել Visa-ին
ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը դատի է տվել Visa-ին դեբետային քարտերի ոլորտում ենթադրյալ հակամրցակցային գործելակերպի համար:
ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը որոշել է դատարան դիմել Visa-ի գործարար պրակտիկայի բազմամյա հետաքննությունից հետո։
Financial Times-ը գրում է, որ դեռ 2021 թվականին ԱՄՆ արդարադատության նախարարությունը Visa-ից տեղեկատվություն էր հայցել հակամենաշնորհային դրույթների հնարավոր խախտումների մասին։ Հետաքննությունը կենտրոնացել էր ԱՄՆ-ում Visa-ի դեբետային քարտերի բիզնեսի, ինչպես նաեւ այլ ցանցերում եւ վճարային ձեւերում մրցակցության վրա:
ՏԱՍՍ-ը գրում է, որ Ճապոնիայի իշխանությունները եւս Visa-ին կասկածում են հակամենաշնորհային օրենքները խախտելու եւ վարկային քարտեր տրամադրելիս ընկերությունների վրա ճնշում գործադրելու մեջ։

Министерство юстиции США подало в суд на Visa
Министерство юстиции США подало в суд на корпорацию Visa за предполагаемую антиконкурентную деятельность в сфере дебетовых карт.
Министерство юстиции США решило выступить  с иском после «многолетнего расследования деловой практики Visa».
Financial Times пишет, что еще в 2021 году министерство юстиции США запросило у Visa информацию о потенциальных нарушениях положений антимонопольного законодательства, которые запрещают антиконкурентные соглашения и монополистическое поведение. Расследование было сосредоточено на бизнесе дебетовых карт Visa в США, а также на конкуренции в других сетях и способах оплаты.
ТАСС пишет, что японские власти также подозревают Visa в нарушении антимонопольного законодательства и оказании давления на компании при выпуске кредитных карт.