Ավետ Միրաքյանը վաճառում է իր բիզնեսը Ռուսաստանում
Ռուսաստանյան «Ինսայթ» ներդրումային խմբի համահիմնադիր եւ հիմնական բաժնետեր Ավետ Միրաքյանը որոշել է թողնել խմբի գործադիր տնօրենի պաշտոնը։ Նա նաեւ մտադիր է վաճառել իր մասնաբաժինը։
Այս մասին ասված է ներդրումային խմբի պաշտոնական հաղորդագրության մեջ։
Ապագայում Ավետ Միրաքյանը նախատեսում է զարգացնել սեփական նախագծերը Հայաստանում։
Ավելի վաղ Frank Media-ն հայտնել էր, որ գործարարը բանակցություններ է վարում իր մեծամասնական (84%) բաժնեմասի վաճառքի մասին:
«Ինսայթ» ներդրումային խումբը Ավետ Միրաքյանի եւ նրա գործընկերների կողմից ստեղծվել է 2022 թվականին: Այն մասնավոր ներդրումային ընկերություն է, որը զբաղվում է ուղղակի ներդրումներով եւ ակտիվների կառավարմամբ Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ երկրներում: «Ինսայթ»-ը ներառում է ռուսական լիզինգային DeltaLeasing, Fleet Finance եւ Fleet Autoleasing ընկերությունները, բելառուսական Eurotime լիզինգային ընկերությունը, «Միացյալ ապահովագրական ընկերությունը» եւ RexRent ավտոմեքենաների վարձույթի եւ գործառնական լիզինգի ծառայությունը:
Ավետ Միրաքյանը ծնվել է Երեւանում։ 1996 թվականին ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանը։ Կարիերայի սկզբում աշխատել է ՀՀ կենտրոնական բանկում։ Հետո տեղափոխվել է Մոսկվա, որտեղ շարունակել է տնտեսական կրթություն ստանալ։ Աշխատել է «Արթուր Անդերսեն» եւ «Էռնստ եւ Յանգ» աուդիտորական ընկերություններում, եղել է BNP Paribas բանկի ավագ փոխնախագահ, այնուհետեւ գլխավորել է SFI ներդրումային հոլդինգը:

Авет Миракян продает бизнес в России
Cооснователь и основной акционер российской инвестиционной группы «Инсайт» Авет Миракян  принял решение покинуть пост генерального директора группы. Также он намерен выйти из состава участников компании и продать свою долю.
Об этом говорится в официальном сообщении инвестиционной группы.
В дальнейшем Авет Миракян планирует заняться развитием собственных проектов в Армении.
Ранее издание Frank Media сообщало, что бизнесмен ведет переговоры о продаже принадлежащей ему мажоритарной доли, которая составляет 84%.
Инвестгруппа «Инсайт» создана Аветом Миракяном и его партнерами в 2022 году. Это частная инвестиционная компания, осуществляющая прямые инвестиции и управление активами в России и странах СНГ. В ИГ Инсайт входят российские лизинговые компании «ДельтаЛизинг», «Флит Финанс» и «Флит Автолизинг», белорусская лизинговая Компания «Евротайм», «Объединенная страховая компания», сервис по прокату автомобилей и операционному лизингу RexRent.
Авет Миракян родился в Ереване. В 1996 году закончил Ереванский государственный университет. В начале карьеры Миракян работал в Центральном банке Республики Армения. Затем переехал в Москву, где продолжил получать экономическое образование. Работал в аудиторских компаниях «Артур Андерсен» и «Эрнст энд Янг», старшим вице-президентом в банке BNP Paribas, затем возглавлял инвестиционный холдинг SFI, а в 2022 году создал с партнерами собственную инвестиционную компанию «Инсайт».