Մհեր Գրիգորյանը նշել է ԵԱՏՄ-ում առեւտրի որակական փոփոխությունների անհրաժեշտությունը
Հայաստանի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանն ասել է, որ ԵԱՏՄ տնտեսական ցուցանիշներն աճում են, սակայն ընդհանուր շուկաներ ձեւավորելու համար, այդ թվում՝ էներգետիկայի ոլորտում, անհրաժեշտ են առեւտրի էության որակական փոփոխություններ։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Բելառուսում ելույթ ունենալով Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստում, Մհեր Գրիգորյանն ասել է.
«ԵԱՏՄ-ի զարգացման կարեւորագույն գործոնը ընդհանուր էներգետիկ շուկաների ձեւավորման խնդիրն է։ Մենք գործընկերների կողմից կառուցողական մոտեցման հույս ունենք, որը թույլ կտա մեզ հարթել առկա մի շարք տարակարծությունները եւ առաջընթաց արձանագրել եվրասիական տարածքում ինտեգրման հայեցակարգում ամրագրված հիմնական սկզբունքների իրականացման գործնական քայլերի շրջանակներում»:
Նա հավելել է, որ ԵԱՏՄ-ն իր առաջին տասնամյակի ավարտին մոտեցել է էապես դրական տնտեսական ցուցանիշներով, «սակայն, հիմնական նպատակին՝ ընդհանուր շուկայի ձեւավորմանը հասնելը կախված է ոչ այնքան անդամ երկրների փոխադարձ առեւտրի ծավալային ցուցանիշներից, որքան դրա որակական հատկանիշներից»։

Мгер Григорян указал на необходимость качественных изменений в характере торговли в ЕАЭС
Вице-премьер Армении Мгер Григорян сказал, что экономические показатели ЕАЭС растут, но для формирования общих рынков, в том числе в сфере энергетики, нужны качественные изменения в характере торговли.
Как сообщает ТАСС, выступая на заседании Евразийского межправительственного совета в Беларуси, Мгер Григорян сказал:
«Важнейшим фактором развития ЕАЭС является вопрос формирования общих энергетических рынков. Надеемся на конструктивный подход со стороны партнеров, который позволит нивелировать ряд имеющихся расхождений и зафиксировать прогресс в рамках практических шагов по реализации ключевых принципов, заложенных в концепции интеграции на евразийском пространстве».
Он добавил, что к концу своего первого десятилетия ЕАЭС подошел с существенно позитивными экономическими показателями, «однако достижение основной цели - формирование общего рынка - зависит не столько от объемных показателей взаимной торговли государств-членов, сколько от ее качественных характеристик».