ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը մեկնարկել է մանկական ավանդ
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի ֆիզիկական անձ հաճախորդները հունիսի 1-ից կարող են երեխայի անունով ներդնել ավանդ ՀՀ դրամով, որը նրան հասանելի կլինի 18 տարեկանից։
Բանկից հայտնել են, որ ավանդը կարող է ներդրվել երեխայի օրինական ներկայացուցիչների՝ ծնողների եւ խնամակալների, ինչպես նաեւ մտերիմ հարազատների կողմից: Ավանդը հասանելի է 50 հազարից մինչեւ 50 միլիոն ՀՀ դրամ՝ 2-ից 18 տարի ժամկետով։ Առաջին 3 տարիներին ներդրված միջոցների համար տարեկան տոկոսադրույքը կկազմի 9% (տարեկան եկամտաբերություն՝ 8,99%)։ Այնուհետեւ, յուրաքանչյուր 3 տարին մեկ այն կվերանայվի բանկի կողմից՝ գործող վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքին եւ երկրի շուկայի կառուցվածքին համապատասխան:
Ավանդը կարելի է համալրել ցանկացած գումարով։ Տոկոսները վճարվում են տարեկան կապիտալացմամբ, ինչն ապահովում է առավելագույն շահութաբերություն, կամ հաշվին մուտքագրմամբ: Հունիսի 1-ից մինչեւ հունիսի 15-ը «Մանկություն» ավանդ ձեւակերպող ավանդատուները բանկի կողմից կստանան նվեր-տոմս: Ավանդ բացելու համար անհրաժեշտ է տրամադրել երեխայի անձնագիրը եւ ծննդյան վկայականը, ում անունով բացվում է ավանդը:
«Մանկական ավանդը՝ երեխայի ապագայի համար գումար խնայելու եւս մեկ հնարավորություն է: Ապագայում այն կդառնա մեկնարկային ֆինանսական աջակցություն այնպիսի կարեւոր նպատակների իրականացման համար, ինչպիսիք են կրթության համար վճարելը կամ տուն գնելը: Օրինակ, եթե երեխայի ծննդյան պահին ներդնել 100 հազար ՀՀ դրամ ավանդ՝ տարեկան 9% տոկոսադրույքով եւ յուրաքանչյուր ամիս այն համալրել 10 հազար ՀՀ դրամով՝ տոկոսների տարեկան կապիտալացմամբ, ապա ամբողջ ժամանակահատվածի ընթացքում տոկոսադրույքի անփոփոխ մնալու դեպքում մինչեւ երեխայի չափահաս դառնալն ավանդի գումարը կկազմի 5,1 մլն ՀՀ դրամ»,- նշել է ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի Գլխավոր տնօրենի - Տնօրինության նախագահի տեղակալ Տարաս Կլադչենկոն։
ՎՏԲ-Հայաստան Բանկի հաճախորդներին ավանդների ձեւակերպումը հասանելի է հեռահար ուղիներով, Վիդեո բանկինգ ծառայության միջոցով եւ մասնաճյուղերում: Ավանդները հնարավոր է համալրել բանկի թվային ծառայությունների, TelCell եւ EasyPay վճարային տերմինալների միջոցով, ինչպես նաեւ Հայփոստի փոստային բաժանմունքներում։
Նշվում է, որ ֆիզիկական անձանց ավանդները երաշխավորված են Ավանդների հատուցումը երաշխավորող հիմնադրամի կողմից, սահմանաչափերը որոշվում են՝ կախված ներդրված միջոցների գումարից: Ավանդի տոկոսագումարից գանձվող եկամտահարկը կազմում է տարեկան 10%:

ВТБ (Армения) запустил детские депозиты
С 1 июня розничные клиенты ВТБ (Армения) могут открыть вклад на имя ребенка в национальной валюте, который будет доступен ему с 18 лет.
По сообщению банка, разместить средства могут законные представители ребенка – родители и опекуны, а также ближайшие родственники. Вклад доступен от 50 тыс. до 50 млн драмов РА на срок от 2 до 18 лет. В первые 3 года размещения средств процентная ставка составит 9% (годовая доходность – 8,99%). Далее каждые 3 года она будет пересматриваться банком в соответствии с действующей ключевой ставкой в республике и конъюнктурой рынка.
Депозит можно пополнять на любую сумму. Выплата процентов производится с ежегодной капитализацией, что обеспечивает максимальную доходность, или зачислением на счет. Вкладчики, которые оформят депозит «Детство» с 1 до 15 июня, получат подарочный сертификат от банка. Для открытия вклада необходимо предоставить паспорт и свидетельство о рождении ребенка, на имя которого открывается депозит.
«Детский вклад - еще одна возможность накопить средства на будущее ребенка. В дальнейшем они станут стартовой финансовой поддержкой для реализации важных целей, таких как оплата обучения или покупка жилья. Например, если при его рождении разместить 100 тыс. драмов РА по ставке 9% годовых и каждый месяц пополнять вклад на 10 тыс. драмов с ежегодной капитализацией, то при сохранении ставки на весь срок к совершеннолетию ребенка сумма депозита может составить 5,1 млн драмов РА», - прокомментировал заместитель генерального директора - председателя директората ВТБ (Армения) Тарас Кладченко.
Открытие вкладов клиентам ВТБ (Армения) доступно в дистанционных каналах, видео банкинге и отделениях. Пополнять депозиты можно через цифровые сервисы банка, платежные терминалы TelCell и EasyPay, а также в почтовых отделениях Айпост.
Отмечается, что сбережения физлиц гарантированы Фондом гарантирования возмещения вкладов, лимиты определяются в зависимости от суммы размещенных средств. Подоходный налог с процентов по депозитам составляет 10% годовых.