Կրիստալինա Գեորգիեւան եւս հինգ տարի կղեկավարի ԱՄՀ-ն
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) գործող կառավարիչ-տնօրեն Կրիստալինա Գեորգիեւան այս պաշտոնի միակ թեկնածուն է առաջիկա հինգ տարիների համար։
«ԱՄՀ հաջորդ կառավարիչ-տնօրենի պաշտոնին առաջադրման ժամկետն ավարտվել է ապրիլի 3-ին: Առաջադրված միակ թեկնածուն՝ ԱՄՀ ներկայիս ղեկավար Կրիստալինա Գեորգիեւան է»,- ասված է կազմակերպության գործադիր խորհրդի հայտարարության մեջ, որը մեջբերում է Finmarket-ը:
«Գործադիր խորհրդի նպատակն է հնարավորինս արագ ավարտել այս գործընթացը՝ առավելագույնը մինչեւ 2024 թվականի ապրիլի վերջ»,- նշվում է ԱՄՀ հայտարարության մեջ:
ԱՄՀ կառավարիչ-տնօրենը նշանակվում է գործադիր խորհրդի կողմից հինգ տարի ժամկետով: Կրիստալինա Գեորգիեւան, ով օգոստոսին կդառնա 71 տարեկան, այս պաշտոնը ստանձնել է 2019 թվականի հոկտեմբերին։

Кристалина Георгиева продолжит руководить МВФ в ближайшие 5 лет
Действующий директор-распорядитель Международного валютного фонда (МВФ) Кристалина Георгиева стала единственным кандидатом на эту должность на следующие пять лет.
«Срок выдвижения кандидатур на должность следующего директора-распорядителя МВФ завершился 3 апреля. Был выдвинут единственный кандидат - нынешний руководитель МВФ Кристалина Георгиева»,- говорится в заявлении исполнительного совета организации, которое приводит Finmarket.ru.
«Целью исполнительного совета является как можно более быстрое завершение этого процесса, максимум к концу апреля 2024 года»,- отмечается в заявлении МВФ.
Директор-распорядитель МВФ назначается исполнительным советом на пятилетний срок. Кристалина Георгиева, которой в августе исполнится 71 год, заняла этот пост в октябре 2019 года.