Օվերչուկ. Հայաստանը հասկանում է, որ ոչ մի տեղ այնպիսի առավելություններ չի ստանա, ինչպես ԵԱՏՄ-ում
Ռուսաստանի փոխվարչապետ Ալեքսեյ Օվերչուկն ասել է, որ «Հայաստանը հասկանում է, որ ոչ մի այլ տեղ չի ստանա այն առավելությունները, որ իրեն տալիս է անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին»։
«Երկրի ղեկավարությունը դա հասկանում է. Այնտեղ խելացի մարդիկ են։ Ուստի տեսնում ենք Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունները, որոնք նա անում է Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդում, Եվրասիական միջկառավարական խորհուրդներում։ Դրանք միշտ ԵԱՏՄ տնտեսական օրակարգի շատ ընդգծված աջակցության խոսքեր են ։ Մենք դա տեսնում ենք»,- նշել է նա։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Օվերչուկը հիշեցրել է, որ 2024 թվականին Հայաստանը նախագահում է ԵԱՏՄ-ում։
«Մենք մշտապես կապի մեջ ենք բազմաթիվ հարցերի, այդ թվում՝ երկկողմ օրակարգի հարցերի շուրջ։ ԵԱՏՄ-ում մեր հայ գործընկերների հետ աշխատանքը շատ կառուցողական է ընթանում»,- ասել է ՌԴ փոխվարչապետը։

Оверчук: Армения понимает, что нигде не получит таких преимуществ, как в ЕАЭС
Вице-премьер России Алексей Оверчук заявил, что «Армения понимает, что нигде больше не получит преимуществ, которые ей дает членство в ЕАЭС».
«В руководстве страны это понимают. Там люди умные. Поэтому мы видим в том числе и заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна, которые им делаются на Высшем Евразийском экономическом совете, на Евразийских межправсоветах. Это всегда очень акцентированные слова поддержки экономической повестки ЕАЭС. Это мы видим», - отметил он.
Как сообщает ТАСС, Оверчук напомнил, что в 2024 году Армения председательствует в ЕАЭС.
«Мы постоянно находимся в контакте по многим вопросам, в том числе и по вопросам двусторонней повестки. С армянскими коллегами работа в ЕАЭС идет очень конструктивно», - сказал российский вице-премьер.