Հայաստանի բանկային հատվածը մնում է լավ կապիտալացված եւ պահպանում է բարձր շահութաբերությունը, ինչին նպաստում են զուտ տոկոսային զգալի եկամուտը եւ կայուն տնտեսական աճը: Այս մասին ասվում է S&P Global Ratings գործակալության՝ Հայաստանի վարկանիշների հաստատման վերաբերյալ հաղորդագրության մեջ:«Վարկավորումը շարունակում է աճել վստահ տեմպերով՝ առաջին հերթին սպառողական եւ հիպոթեքային վարկավորման հաշվին, թեեւ մակրոպրուդենցիալ միջոցառումների խստացումն ու հիպոթեքի գծով հարկային արտոնությունների աստիճանական չեղարկումն արդեն սկսել են սառեցնել բնակարանների պահանջարկը, հատկապես Երեւանում: 24.08.2026 | 10:18 S&P Global Ratings-ը հաստատել է Հայաստանի վարկանիշները Չնայած նրան, որ վարկավորման արագ աճն ավելացրել է մասնավոր հատվածի պարտքային բեռը, դրա հետ կապված ռիսկերն այս փուլում համարվում են կառավարելի՝ բանկերի կապիտալի հուսալի բուֆերների, ակտիվների կայուն որակի եւ այն ակնկալիքների շնորհիվ, որ շահութաբերությունը կպահպանվի բարձր մակարդակում՝ աստիճանաբար կարգավորվելով վերջին պիկային ցուցանիշներից»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:S&P Global Ratings-ը նշում է, որ բանկային հաշվեկշիռների աստիճանական ապադոլարացումը լրացուցիչ նվազեցրել է արտարժութային ռիսկերը:Բանկային հատվածի համար հիմնական ռիսկ է շարունակում մնալ պահպանվող աշխարհաքաղաքական անորոշությունը, նշում է S&P Global Ratings-ը: Tweet Դիտում՝ 3251

Банковский сектор Армении остаётся хорошо капитализированным и высокоприбыльным, чему способствуют сильный чистый процентный доход и устойчивый экономический рост. Об этом говорится в сообщении агентства S&P Global Ratings о подтверждении рейтингов Армении.«Кредитование продолжает расти уверенными темпами — в первую очередь за счёт потребительского и ипотечного кредитования, хотя ужесточение макропруденциальных мер и постепенная отмена налоговых льгот по ипотеке уже начали охлаждать спрос на жильё, особенно в Ереване. 24.08.2026 | 10:18 S&P Global Ratings подтвердило рейтинги Армении Несмотря на то, что быстрый рост кредитования увеличил долговую нагрузку частного сектора, связанные с этим риски на данном этапе считаются управляемыми благодаря надёжным буферам капитала банков, устойчивому качеству активов и ожиданиям, что прибыльность сохранится на высоком уровне, постепенно нормализуясь после недавних пиковых значений», - говорится в сообщении. S&P Global Ratings отмечает, что постепенная дедолларизация банковских балансов дополнительно снизила валютные риски, а возросшая опора банков на средства нерезидентов и международных финансовых институтов вряд ли существенно ухудшит условия фондирования. Основным риском для банковсого сектора остаётся сохраняющаяся геополитическая неопределённость, отмечает S&P Global Ratings. Tweet Просмотры 4534