Տիգրան Սարգսյան. ԵԱՏՄ երկրները հեռու են միասնական արժույթի ներդրումից
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, այդ մասին Սանկտ Պետերբուրգի պետական տնտեսական համալսարանի ուսանողների հետ հանդիպմանն ասել է Եվրասիական զարգացման բանկի (ԵԶԲ) խորհրդի նախագահի տեղակալ Տիգրան Սարգսյանը։
«Այս հարցը պարբերաբար բարձրացվում է վերջին տասը տարիների ընթացքում։ Մեր աչքի առաջ ԵՄ-ի փորձն է՝ միասնական արժութային տարածքի ձեւավորում, եվրոյի ներդրում։ Բայց մենք շատ հեռու ենք միասնական արժույթ ներմուծելուց։ Բանկային ոլորտը կարգավորող հինգ երկրների օրենսդրության ներդաշնակեցման խնդիրը պետք է լուծվի։ Դա քրտնաջան աշխատանք է պահանջում»,- նկատել է նա:
Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ այսօր արդիական խնդիր է միասնական վճարային տարածքի ձեւավորումը։ «Հատկապես հաշվի առնելով պատժամիջոցները, երբ արհեստականորեն խոչընդոտներ են ստեղծվում ԵԱՏՄ երկրների և ազատ առևտրի գոտու գործընկերների միջև արդյունավետ փոխգործակցության համար»,- ասել է նա։ Տիգրան Սարգսյանի խոսքով, նման համակարգ պետք է ստեղծվի Իրանի, Եգիպտոսի, Վիետնամի, Հնդկաստանի, Սինգապուրի եւ Չինաստանի հետ։

Cтраны ЕАЭС далеки от внедрения единой валюты, заявил Тигран Саргсян
Как сообщает ТАСС, такое мнение на встрече со студентами Санкт-Петербургского государственного экономического университета выразил заместитель председателя правления Евразийского банка развития (ЕАБР) Тигран Саргсян.
«Этот вопрос звучит последние десять лет. Перед нашими глазами опыт ЕС - формирование единого валютного пространства, внедрение евро. Но мы очень далеки от того, чтобы быть готовыми к введению единой валюты. Должна быть решена задача гармонизация законодательства пяти стран, которое регулирует банковскую сферу. Это требует кропотливой работы», - сказал он.
Тигран Саргсян отметил, что актуальная задача на сегодняшний день - формирование единого платежного пространства. «Особенно с учетом санкций, когда искусственно создаются препятствия для эффективного взаимодействия между странами ЕАЭС и партнерами зоны свободной торговли», - сказал он. По мнению Саргсяна, такую систему надо создавать с Ираном, Египтом, Вьетнамом, Индией, Сингапуром и с Китаем.