Եվրոպական բանկերը բաժնետերերին կվերադարձնեն ավելի քան 120 մլրդ եվրո
Եվրոպական բանկերը, որոնց շահույթն աճել է բարձր տոկոսադրույքների պայմաններում, 2023 թվականի արդյունքներով բաժնետերերին կվերադարձնեն ավելի քան 120 միլիարդ եվրո, գրում է Financial Times-ը՝ վկայակոչելով UBS Group-ի հաշվարկները։
Խոշորագույն բանկերը խոստացել են ընդհանուր առմամբ 74 միլիարդ եվրո հատկացնել շահաբաժիններ վճարելու համար եւ 47 միլիարդ եվրո՝ բաժնետոմսերի հետգնման համար։ Ընդհանուր գումարը, որը ֆինանսական հաստատությունները մտադիր են վերադարձնել բաժնետերերին 2023 թվականի արդյունքներով, 54%-ով ավելին է, քան մեկ տարի առաջ։
Վերջին երեք տարիների ընթացքում բանկերը ակտիվորեն դիմում են բաժնետոմսերի հետգնմանը, թեեւ մինչեւ 2020 թվականը այդ պրակտիկան քիչ էր կիրառվում, գրում է FT-ն։
Իտալական UniCredit բանկը փետրվարին խոստացել էր բաժնետերերին վերադարձնել 2023 թվականի իր ամբողջ ճշգրտված շահույթը (8,6 միլիարդ եվրո)՝ շահաբաժինների եւ բաժնետոմսերի հետգնման տեսքով:
Անցյալ շաբաթ բրիտանական Barclays-ը հայտարարել էր, որ ծրագրում է վերադարձնել բաժնետերերին 10 միլիարդ ֆունտ առաջիկա երեք տարիների ընթացքում, իսկ Standard Chartered-ը խոստացել էր $ 5 միլիարդ դոլար վճարել նույն ժամանակահատվածում:

Европейские банки вернут акционерам более 120 млрд евро по итогам 2023 года
Европейские банки, прибыли которых выросли в условиях высоких процентных ставок, вернут акционерам более 120 млрд евро по итогам 2023 года, пишет газета Financial Times со ссылкой на подсчеты UBS Group.
Крупнейшие банки пообещали направить в общей сложности 74 млрд евро на выплату дивидендов и 47 млрд евро на обратный выкуп акций. Общая сумма, которую фининституты намерены вернуть акционерам по итогам 2023 года, на 54% выше, чем годом ранее, и выше любого года со времен глобального финансового кризиса, отмечает UBS.
В последние три года банки активно прибегают к обратному выкупу акций, хотя до 2020 года эта практика использовалась мало, пишет FT.
Итальянский банк UniCredit ранее в этом месяце пообещал вернуть акционерам всю скорректированную прибыль за 2023 год (8,6 млрд евро) в виде дивидендов и обратного выкупа акций. Он также сообщил о намерении увеличить отчисления в пользу акционеров до 10 млрд евро по итогам 2024 года.
На прошлой неделе британский Barclays заявил, что планирует вернуть акционерам 10 млрд фунтов стерлингов в ближайшие три года, а Standard Chartered пообещал отчисления в $5 млрд за тот же период.