“Վճարային սերվիսի որակի բարձրացմամբ մենք ապացուցում ենք, որ կայացել ենք”
Երեւան /Մեդիամաքս/. Telcell-ի վճարային համակարգի մարկեթինգի գծով տնօրեն Սերգեյ Ուսնունցի հարցազրույցը ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությանն ու Banks.am պորտալին
- Ինչպիսի՞ք են ձեր ընկերության հիմնական ցուցանիշները` վճարումների թիվն ու ծավալները, օպերատորների քանակը 2008 թվականի արդյունքներով:
- Մեզ համար հիմնական ցուցանիշը սպառողների կողմից իրականացվող գործարքների քանակն է, եւ մենք տարին փակում ենք օրական 7 հազար գործարքների մակարդակում: Այսօր Telcell Համակարգում հաջողությամբ գործում են վճարումների ընդունման 365 կետեր, մեր տերմինալներից օգվողները հնարավորություն ունեն վճարումներ կատարել 24 օպերատորների օգտին:
- Ո՞ր ձեռքբերումներն էին հիմնականը 2008 թվականի ընթացքում:
- Ծրագրելով 2008 թվականի միջոցառումները` մենք մեր առջեւ բավականաչափ հավակնոտ ծրագրեր էինք դրել: Ընթացքում դրանք ճշգրտվում էին, որոշ գաղափարներից ստիպված եղանք հրաժարվել, բայց այնուամենայնիվ, մեր կողմից 2008 թվականի համար ծրագրվածի մեծ մասը հաջողվեց կյանքի կոչել: Թվարկեմ դրանցից ամենաէականները:
Նախ, “Կոմունալ ծառայությունների վճարում հաշված րոպեների ընթացքում” ծրագրի իրագործումը, որի մասին մենք ծանուցում էինք ընկերության գործունեության առաջին օրվանից: Այս տարվա մարտին “ՀայՌուսգազարդ” ՓԲԸ-ի` մեր համակարգին միանալուց հետո ծրագիրը համարվում է 100 տոկոսով կատարված: Ըստ էության, մենք ստեղծել ենք կոմունալ ծառայությունների վճարման այլընտրանքային համակարգ, որը գործում է 24 ժամ, շաբաթը 7 օր: Այդ կապակցությամբ եւս մեկ անգամ կցանկանայի շնորհակալություն հայտնել “Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր” ՓԲԸ, “Երեւան Ջուր” ՓԲԸ, “ՀայՌուսգազարդ” ՓԲԸ եւ “ԱրմենՏել” ՓԲԸ համապատասխան ստորաբաժանումների ղեկավարներին ու մասնագետներին` լավ փոխգործակցության եւ գործին պատասխանատու մոտեցման համար:
Մեզ համար երկրորդ նշանակալի իրադարձությունը ընկերության մուտքն էր Հայաստանի մարզեր: Մեզ շատ է ուրախացնում այն փաստը, որ երկրի տարբեր մարզերի բնակիչներ ըստ արժանվույն գնահատեցին մեր համակարգի վճարային տերմինալների միջոցով ծառայություների վճարման հարմարավետությունն ու արագությունը: Այսօր մեր տերմինալներին կարելի է հանդիպել Գյումրիում, Հրազդանում, Սեւանում, Վանաձորում, Արտաշատում, Մասիսում ու Էջմիածնում: Այդ ուղղությամբ աշխատանքները կշարունակենք 2009 թվականին:
Եւ, վերջապես, “ՎիվաՍել-ՄՏՍ”-ի օգտին կատարված մեկ միլիոներորդ վճարումը: Դա մեզ համար շատ կարեւոր ցուցանիշ է: Ժամանակն անցնում է, ամեն ինչ փոխվում է, սակայն կա մի փաստ, որը մտել է Telcell-ի “տարեգրության” մեջ: “Ղ-Տելեկոմ” ՓԲԸ հետ վճարումների ընդունման մասին համաձայնագիրը դարձավ մեր կողմից ստորագրված առաջին առեւտրային պայմանագիրը, եւ հենց այդպիսով Telcell-ը դարձավ երկրում առաջին ընկերությունը, որը բնակչությանը հնարավորություն ընձեռեց վճարումներ կատարել ինքնասպասարկման տերմինալների միջոցով, իսկ “ՎիվաՍելը-ՄՏՍ”-ը դարձավ կապի առաջին օպերատորը, որն իր բաժանորդներին հնարավորություն ընձեռեց վճարումներ կատարել վճարային տերմինալների միջոցով:
- Որքանո՞վ հեռանկարային է ՀՀ ֆինանսական հատվածի` բանկերի, վարկային եւ այլ կազմակերպությունների հետ համագործակցության ուղղությունը:
- Ավելի վաղ այս տարի “Թել-Սել” ԲԲԸ գործադիր տնօրեն Արամ Ազատյանը ձեր գործակալության հետ հարցազրույցում ասել էր, որ Telcell-ը դիտարկում է բանկերի եւ վարկային կազմակերպությունների հետ համագործակցությունը որպես ամենահեռանկարային ուղղություններից մեկը, եւ մենք հույսեր ենք կապում մեր մշակած ապրանքնատեսակների նկատմամբ հետաքրքրության հետ:
Այսօր արդեն կարելի է խոսել այդ ուղությամբ կատարված առաջին քայլերի մասին: 2008 թվականի սեպտեմբերի 1-ից “Նորվիկ” ՈՒՎԿ ՓԲԸ հաճախորդները հնարավորություն ստացան կազմակերպության տրամադրած սպառողական վարկերը մարել մեր ընկերության վճարային տերմինալների միջոցով: Վարկի մարման գործընթացը սկսեց հաշված րոպեներ զբաղեցնել, եւ վերացավ վարկային կազմակերպության գրասենյակ այցելելու անհրաժեշտությունը:
Կցանկանայի առանձին նշել նաեւ “Յունիբանկ” ՓԲԸ հետ մեր համատեղ նախագիծը, որի շրջանակներում Telcell-ի պրոցեսինգային կենտրոնին միացվեցին հաշվիչ-դրամարկղային հանգույցներ “Յունիբանկի” 32 մայրաքաղաքային եւ մարզային մասնաճյուղերում: Բանկի հաճախորդները հնարավորություն ստացան վճարել կապի ավելի քան 10 օպերատորների եւ տարբեր ծառայությունների պրովայդերների, որոնց թվում` բջջային եւ ֆիքսված կապի օպերատորների, ինտերնետ-պրովայդերների, բնակչությանը կոմունալ ծառայություններ մատուցող կազմակերպությունների ծառայությունները: Վճարումները կատարվում են օն-լայն եղանակով` այդպիսով ապահովելով փոխանցման եւ միջոցների հաշվարկի բարձր արագությունը: Ծրագրի հիմնական արժանիքն այն է, որ դրա իրագործման համար չեն պահանջվում էական նյութական ծախսեր, ինչը բավական կարեւոր է այսօրվա պայմաններում, երբ շատ կազմակերպություններ ստիպված են օպտիմալացնել իրենց ծախսերը:
- Դիտարկու՞մ եք բիզնեսի այնպիսի մոդելին անցնելու հնարավորությունը, երբ Telcell-ը կարող է իրականացնել ոչ միայն կանխիկ, այլ նաեւ անկանխիկ գործառնություններ, մասնավորապես` ինտերնետի միջոցով:
- Մոտ ապագայում` ոչ, սակայն մենք ուշադիր հետեւում ենք միտումներին, մասնավորապես, ինտերնետային ծառայությունների շուկայի զարգացմանը: Ցավոք, այսօր Հայաստանում ինտերնետի թափանցելիության մակարդակը չափազանց ցածր է, թեեւ կան բոլոր նախանշանները, որպեսզի առաջիկա տարիներին իրավիճակը փոխվի:
- Հետագայում հնարավո՞ր է այնպիսի տերմինալների գործարկում, որոնց միջոցով հնարավոր կլինի վճարել նաեւ բանկային քարտերի միջոցով:
- Մոտ ապագայում մենք այդպիսի ծրագրեր չունենք: Հայաստանում կանխիկ վճարումների բավականին ընդգրկուն շուկա կա, եւ մեր կանխատեսումների համաձայն` այդպես է լինելու նաեւ առաջիկա 3-5 տարիներին:
- Ներկայումս Հայաստանում գործում են կանխիկ վճարումների ծառայություններ առաջարկող 5 ընկերություններ, որոնք, ըստ էության, ձեր մրցակիցներն են: Ինչպիսի՞ն է այդ շուկայի տարողունակությունը, եւ եւս քանի՞ նոր խաղացող կարող է այն տեղավորել:
- Հարցը ոչ թե խաղացողների թվաքանակն է, այլ նրանց տերմինալների թիվը: Այդ պատճառով պետք է խոսել Հայաստանի տերմինալային շուկայի տարողունակության մասին, որը մենք գնահատում ենք 1000 տերմինալ:
Հավանաբար, մրցակից ասելով` դուք ի նկատի ունեք վճարումներն ինքնասպասարկման տերմինալների միջոցով ընդունող ընկերությունները: Մենք Telcell-ում հակված ենք այդ ընկերություններին գործընկերներ անվանել: Բացատրեմ` ինչու: Մոտ մեկ տարի առաջ Հայստանում հայտնվեցին ինքնասպասարկման առաջին տերմինալները, եւ այդ ժամանակահատվածում մենք մեր գործընկերների հետ բարդ ճանապարհ անցանք` լիակատար մերժումից մինչեւ առաջին հաջողությունները: Այսօր կարելի է վստահությամբ կարելի է խոսել այն մասին, որ վճարման տվյալ եղանակը դուր եկավ մեր երկրի բնակիչներին, եւ նրանց թիվն օրեցօր աճում է: Եւ դա, մեր կարծիքով, մեր ընդհանուր նվաճումն է:
Սկզբնական շրջանում անվստահության հանդիպելով` մենք ապացուցում ենք մեր կայացվածությունը վճարային սերվիսի որակի բարձրացմամբ, եւ այդ առումով մեր գործընկերների հետ գտնվում ենք ՙմեկ մակույկում՚: Եթե վճարողը հանդիպում է անփույտ վերաբերմունքի, ապա ստվերն ընկնում է ողջ տերմինալային բիզնեսի վրա: Ինձ թվում է, որ մեր գործընկերները եւս նման կարծիք ունեն, եւ դա ինձ ուրախացնում է:

Мы доказываем свою состоятельность повышением качества платежного сервиса
Ереван /Медиамакс/. Интервью директора по маркетингу платежной системы Telcell Сергея Уснунца агентству Медиамакс и порталу Banks.am
- Каковы основные показатели вашей компании за 2008 год - число и объемы платежей, количество операторов и т.д?
- Основным показателем для нас является количество транзакций, совершаемых пользователями, и мы закрываем год на уровне 7 тысяч транзакций в день. На сегодняшний день в Системе Telcell успешно функционирует 365 точек приема платежей, пользователи наших терминалов имеют возможность совершать платежи в пользу 24 операторов.
- Какие проекты вы считаете основными для компании в 2008 году?
- Планируя мероприятия на 2008 год, мы ставили перед собой довольно амбициозные планы. По ходу они корректировались, от некоторых идей пришлось отказаться, но тем не менее, большинство проектов, которые мы запланировали на 2008 год, удалось реализовать. Перечислю наиболее значимые из них.
Во-первых, реализация проекта «Оплата коммунальных услуг за считанные минуты», который мы анонсировали с первых дней деятельности компании. После подключения к нашей Системе ЗАО «АрмРосгазпром» в марте этого года, проект считается реализованным на 100%. По сути, нами создана альтернативная система приема коммунальных платежей, которая действует 24 часа в сутки, 7 дней в неделю. В этой связи еще раз хочу выразить благодарность руководству и специалистам соответствующих подразделений компаний ЗАО «Электрические Сети Армении», ЗАО «Ереван Джур», ЗАО «АрмРосгазпром» и ЗАО «АрменТел» за слаженное взаимодействие и ответственный подход к делу.
Вторым значимым событием для нас стал выход компании в регионы Армении. Нас очень радует тот факт, что жители различных регионов страны по достоинству оценили удобство и скорость оплаты услуг через платежные терминалы нашей Системы. Сегодня наши терминалы можно встретить в Гюмри, Раздане, Севане, Ванадзоре,  Арташате, Масисе и Эчмиадзине. Работу в этом направлении мы продолжим в 2009 году.
И, наконец, миллионный платеж в пользу «ВиваСелл-МТС». Для нас это очень важный показатель. Время течет, все вокруг меняется, но есть один факт, который вписан в «летопись» Telcell. Соглашение с ЗАО «К-Телеком» о приеме платежей стало первым коммерческим договором, подписанным нами, и именно таким образом Telcell стала первой компанией в стране, предоставляющей населению возможность совершать платежи при помощи терминалов самообслуживания, а «ВиваСелл-МТС» - первым оператором связи, предоставляющим своим абонентам возможность оплачивать свои счета при помощи платежных терминалов.
- Насколько перспективным направлением является сотрудничество с представителями финансового сектора – банками, кредитными организациями и др.?
- Ранее в этом году исполнительный директор ЗАО «ТелСелл» Арам Азатян в интервью вашему агентству говорил, что Telcell рассматривает сотрудничество с банками и кредитными организациями как одно из самых перспективных направлений, и мы рассчитываем на интерес к разработанным нами продуктам.
Сегодня уже можно говорить о первых шагах, сделанных в этом направлении. С 1 сентября 2008 года клиенты ЗАО УКО «Норвик» получили возможность погашать потребительские кредиты, выданные организацией, при помощи платежных терминалов нашей компании. Процесс погашения кредита стал занимать считанные минуты, и отпала необходимости посещать офис кредитной организации.
Хотелось бы отдельно рассказать и о нашем совместном проекте с ЗАО «Юнибанк», в рамках которого к процессинговому центру Telcell были подключены расчетно-кассовые узлы в 32 столичных и региональных филиалах «Юнибанка». Клиенты банка получили возможность оплачивать услуги более десяти операторов связи и провайдеров различных услуг, в числе которых - операторы мобильной и фиксированной связи, интернет-провайдеры, организации, предоставляющие населению коммунальные услуги. Платежи осуществляются он-лайн, тем самым обеспечивается высокая скорость перевода и зачисления средств. Основным достоинством данной схемы является то, что для ее реализации не требуется существенных материальных затрат, что немаловажно в сегодняшних условиях, когда многие организации вынуждены оптимизировать свои расходы.
- Допускаете ли вы возможность перехода к такой модели бизнеса, когда Telcell будет осуществлять не только наличные, но и безналичные операции, в частности, через интернет?
- В обозримом будущем – нет, но мы внимательно следим за тенденциями, в частности, за развитием рынка интернет услуг. К сожалению, на сегодняшний день уровень проникновения интернета в Армении пока крайне низкий, хотя есть все предпосылки для того, что бы в ближайшие годы ситуация изменилась в лучшую сторону.
- Возможно задействование в будущем терминалов, которые будут принимать к оплате не только наличные, но и банковские карты?
- На ближайшую перспективу таких планов у нас нет. В Армении достаточно емкий рынок наличных платежей, и по нашим прогнозам, так будет в ближайшие 3-5 лет.
- В Армении в настоящее время действуют 5 компаний, предлагающие услуги наличных платежей, по сути - ваших конкурентов. Какова емкость этого рынка и сколько еще новых игроков он может вместить?
- Вопрос заключается не в количестве игроков, а в количестве терминалов, которыми они располагают. Поэтому следует говорить о емкости терминального рынка Армении, который мы оцениваем в 1000 терминалов.
Скорее всего, под конкурентами вы подразумевали компании, которые осуществляют прием платежей при помощи терминалов самообслуживания. Мы в Telcell склонны называть данные компании партнерами. Объясню почему. Прошло чуть более года с того времени, как в Армении появились первые терминалы самообслуживания, и за это время мы с нашими коллегами прошли нелегкий путь от полного неприятия до первых успехов. Сегодня можно с полной уверенностью говорить, что данный способ оплаты пришелся по душе жителям нашей страны, и с каждым днем их число становится все больше и больше. И это, на наш взгляд, наша общая заслуга.
Столкнувшись на первых порах с недоверием, мы доказываем свою состоятельность  повышением качества платежного сервиса, и в этом плане находимся с нашими партнерами в «одной лодке». Если плательщик сталкивается с небрежным отношением, то тень падает на весь терминальный бизнес. Мне кажется, что наши коллеги также придерживаются такого мнения и это радует.