“Յունիբանկը” ծրագրում է լուրջ ներդրումներ կատարել ՏՏ ենթակառուցվածքում
Ինչպես այսօր ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ին տեղեկացրել են “Յունիբանկի” մամլո ծառայությունում, սերվերների ներդրումը հնարավորություն է ընձեռում էապես բարձրացնել աշխատանքի արդյունավետությունը եւ տեղեկատվական համակարգերի հուսալիությունը: Այս համակարգերի բազմակի կրկնորդումը, ինչպես նաեւ արխիվացման ժամանակակից համակարգերը հնարավորություն են տալիս մի քանի անգամ բարձրացնել բանկի աշխատանքի հուսալիությունը:
“Այսօր “Յունիբանկի” “Յունիստրիմ” համակարգին բաժին է ընկնում հայաստանյան դրամական փոխանցումների շուկայի 50 տոկոսից ավելին: Համակարգի շրջանառությունն արդեն գերազանցել է $760 մլն-ը: Բնականաբար, մշակման ենթակա տեղեկատվության հոսքի ընդլայնումը պահանջում է աշխատանքի արդյունավետության բարձրացում, իսկ դա, իր հերթին, ենթադրում է եւ հաճախորդների սպասարկման որակի բարելավում, եւ գործընթացների  անընդհատության ապահովում”,- ասել է “Յունիբանկի” տեղեկատվական համակարգերի կառավարման գծով տնօրեն Մեսրոպ Հակոբյանը:
“Յունիբանկը” նախատեսում է 2009 թվականին մի քանի միլիոն դոլար ներդնել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների եւ ՏՏ անվտանգության ոլորտների ենթակառուցվածքներում: Առաջին հերթին դա պայմանավորված է 2009 թվականի մարտին Հայաստանում եւ ԼՂՀ-ում բանկի բոլոր մասնաճյուղերում օն-լայն համակարգի եւ տվյալների միասնական բազայի ներդրման ծրագրերով: 2008թ. հուլիսից նման համակարգ արդեն հաջողությամբ գործարկվել է ՙՅունիբանկի՚ երեւանյան, իսկ հոկտեմբերից նաեւ` Հրազդան, Աշտարակ եւ Արմավիր քաղաքներում տեղակայված մասնաճյուղերում:
“Յունիբանկը” հայտարարել է նաեւ, որ այսուհետ Ռուսաստանից դրամական փոխանցումներ ստացողները, ցանկության դեպքում, այդ մասին կարող են տեղեկանալ SMS հաղորդագրության միջոցով: Ծառայությունը վճարովի է, սակայն ամանորյա տոների ընթացքում այն մատուցվելու է անվճար:

«Юнибанк» планирует серьезные инвестиции в IT-инфраструктуру
Как сообщили сегодня Медиамакс в «Юнибанке», данные сервера позволяют значительно повысить качество работы и надежность информационных систем банка. Многократное дублирование и резервирование подобных систем и современные системы архивирования, позволяют значительно повысить надежность работы банка.
«Сегодня «Юнибанк» посредством системы «Юнистрим» осуществляет свыше 50% денежных переводов Армении. Оборот системы в этом году по Армении уже превысил $ 760 млн. Естественно, что увеличение  объемов обрабатываемой информации потребовало повышения эффективности работы и улучшения качества обслуживания клиентов и обеспечение непрерывности бизнес процессов», - сказал директор по управлению информационными системами «Юнибанка» Месроп Акобян.
В 2009 году «Юнибанк» планирует вложить несколько миллионов долларов в инфраструктуру информационных технологий и IT-безопасности. В первую очередь это связано с планами банка уже в марте 2009 года перейти на систему on-line и единую базу данных по всем филиалам банка в Армении и НКР. Подобная система с июля 2008 года уже действует во всех ереванских филиалах «Юнибанка», а с октября и в близлежащих регионах - Аштараке, Армавире и Раздане.
«Юнибанк» объявил также, что отныне получатели денежных переводов «Юнистрим» из России при желании могут получать SMS-сообщения о доставке перевода. Услуга платная, но в новогодние дни она будет предоставлять бесплатно.