Moody's. Հայաստանի տնտեսական աճն առաջիկա տարիներին կտրուկ դանդաղելու է
Երեւան /Մեդիամաքս/. Հայաստանի պետական պարտատոմսերի Ba2 վարկանիշը եւ դրանց կայունության կանխատեսումը պահպանվում են երկրի պետական պարտքի կառավարելի մակարդակի շնորհիվ, ասվում է Moody's Investors Service միջազգային վարկանիշային գործակալությանª Հայաստանի մասին տարեկան հաշվետվությունում:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, հաշվետվությունում ասվում է, որ վարկանիշերը զսպվում են երկրի տնտեսական եւ ինստիտուցիոնալ զարգացման ցածր մակարդակի հետեւանքով` ի թիվս խիտ տնտեսական հիմքի եւ տարածաշրջանային անկայունության:
“Հայաստանն անմիջականորեն չի բախվել համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամին, թեեւ երկրում արդեն զգացվում են ճգնաժամի վերջին փուլի հետեւանքները` համաշխարհային պահանջարկի կրճատման եւ Ռուաստանում, որը Հայաստանի հիմնական առեւտրային գործընկերն ու սփյուռքից եկող դրամական փոխանցումների խոշոր աղբյուրն է, տիրող բարդ իրադրության հետեւանքով”,- ասել է Moody's-ի կրտսեր փոխնախագահ, Հայաստանի գծով գլխավոր վերլուծաբան Ջոան Ֆելդբաում-Վիդրան:
Նա կարծիք է հայտնել, որ երկրի տնտեսական աճն առաջիկա տարիներին կտրուկ դանդաղելու է, սակայն պետական հատվածում խոշոր ներդրումային ծրագրեր իրագործելու կառավարության մտադրությունը կարող է պահպանել աճի ինդեքսը նույնիսկ ֆինանսական միջոցների անբավարարության խորացման պայմաններում:
“Երկրի ցածր պետական պարտքը եւ վերաֆինանսավորման նվազագույն ռիսկերը թույլ են տալիս ներկայիս իրադրության պայմաններում կայուն կանխատեսում անել”,- ասել է Ջոան Ֆելդբաում-Վիդրան:
Նա նշել է, որ Հայաստանի համար հիմնական ֆինանսական ռիսկը թույլ եկամտաբերային բազան է, որը փոխհատուցվում է պարտքի գրագետ կառավարմամբ, պաշտոնական վարկատուների հետ Հայաստանի լավ հարաբերություններով եւ սփյուռքի շնորհիվ լավ իրացվելիությամբ:
Moody's-ը նշում է նաեւ, որ Հայաստանի տնտեսական հեռանկարներին շարունակում են խոչընդոտել Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ լարված հարաբերություններն ու փակ սահմանները, ինչը բարձրացնում է արտահանման եւ ներկրման արժեքը:
“Հայաստանի թույլ ինստիտուցիոնալ ամրապնդվածությունը եւս նրա վարկանիշը զսպող գործոն է”,- ասել է Ջոան Ֆելդբաում-Վիդրան` հավելելով, որ Հայաստանի իշխանությունները գիտակցում են կոռուպցիայի բարձր մակարդակի եւ կեղծ օպտիմալ գործարար միջավայրի հաղթահարման անհրաժեշտությունը` երկարաժամկետ կայուն աճի եւ ներդրումներ ներգրավելու նպատակով:
Հայաստանի վերաբերյալ առաջին վարկանիշերը Moody's-ը հրապարակել էր 2006 թվականին` արտարժույթով տրված պարտատոմսերի եւ երաշխիքների համար Հայաստանին շնորհելով “երկրային առաստաղներ”` Baa3 կայուն կանխատեսմամբ եւ արտարժույթով տրված բանկային ներդրումների համար շնորհելով Ba3 վարկանիշը:

Moody's: Экономической рост Армении в ближайшие годы резко замедлится
Ереван /Медиамакс/. Рейтинг Ba2 государственных  облигаций Армении и их стабильный прогноз поддерживаются управляемым уровнем государственного долга страны, говорится в годовом отчете по Армении международного рейтингового агентства Moody's Investors Service.
Как сообщает агентство Медиамакс, в отчете говорится, что рейтинги сдерживаются низким уровнем экономического и институционального развития страны наряду с ее концентрированной экономической базой и нестабильностью в регионе.
«Армения не была непосредственно затронута глобальным финансовым кризисом, хотя в стране уже чувствуются последствия второго этапа кризиса по причине сокращения мирового спроса и трудной ситуации в России - главного торгового партнера Армении и крупного источника денежных переводов от диаспоры»,- сказала младший вице-президент Moody's, суверенный аналитик по Армении Джоан Фельдбаум-Видра (Joan Feldbaum-Vidra).
Она выразила мнение, что экономической рост страны в ближайшие годы резко замедлится, однако намерения правительства реализовать крупные инвестиционные проекты в государственном секторе могут поддержать индекс роста даже при углублении нехватки финансовых средств.
«Низкий государственный долг страны и минимальные риски рефинансирования позволяют поддерживать при текущей ситуации стабильный прогноз»,- сказала  Джоан Фельдбаум-Видра.
Она отметила, что основным финансовым риском для Армении является слабая доходная база, которая компенсируется грамотным управлением долга, хорошими отношениями Армении с официальными кредиторами и ликвидностью, предоставляемой диаспорой.
Moody's также отмечает, что экономическим перспективам Армении продолжают препятствовать напряженные отношения и закрытые границы с Турцией и Азербайджаном, что увеличивает стоимость экспорта и импорта.
«Слабая институциональная прочность Армении также является фактором, сдерживающим ее рейтинги»,- сказала Джоан Фельдбаум-Видра, добавив, что власти Армении осознают необходимость преодоления высокого уровня коррупции и квазиоптимального бизнес-климата с целью достижения долгосрочного стабильного роста и привлечения инвестиций.
Первые рейтинги по Армении Moody's опубликовал в 2006 году, присвоив Армении «страновые потолки» со стабильным прогнозом Baa3 по облигациям и гарантиям в иностранной валюте и Ba3 по банковским вкладам в иностранной валюте.