ԱՄՆ-ը «ցանկանում է աջակցել առեւտրի դիվերսիֆիկացմանն Հայաստանի ջանքերին»
ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի եւ Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ'Բրայենն ասել է, որ «մենք ցանկանում ենք աջակցել առեւտրի դիվերսիֆիկացմանն ուղղված Հայաստանի կառավարության ջանքերին»։
Ելույթ ունենալով նոյեմբերի 15-ին ԱՄՆ Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում՝ Լեռնային Ղարաբաղի ապագայի վերաբերյալ լսումների ժամանակ, ամերիկացի դիվանագետը, մասնավորապես, ասել է.
«Մենք ցանկանում ենք աջակցել Հայաստանի կառավարության ջանքերին՝ առեւտրի դիվերսիֆիկացման եւ Եվրոպայի ու Միացյալ Նահանգների հետ առեւտրային կապերի ընդլայնմանն այնպիսի հեռանկարային ոլորտներում, ինչպիսիք են գյուղատնտեսությունը եւ տեխնոլոգիաները»:
«Հաշվի առնելով աշխարհագրական մոտիկությունը՝ առաջարկը, որը ԵՄ-ն կարող է անել առեւտրային նախապատվությունների, տնտեսական համագործակցության եւ միասնական շուկա մուտք գործելու առումով, աներեւակայելի կարեւոր է »,- ասել է Օ՛Բրայենը։

США «хотят поддержать усилия правительства Армении по диверсификации торговли»
Помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О’Брайен заявил, что «мы хотим поддержать усилия правительства Армении по диверсификации торговли».
Выступая 15 ноября в комитете Палаты представителей Конгресса США по иностранным делам на слушаниях о будущем Нагорного Карабаха, американский дипломат, в частности, сказал:
«Мы хотим поддержать усилия правительства Армении по диверсификации торговли и расширению коммерческих связей с Европой и США в таких перспективных секторах, как сельское хозяйство и технологии».
Американский дипломат также отметил, что «учитывая географическую близость, предложение, которое может сделать ЕС в плане торговых преференций, экономического сотрудничества и доступа к единому рынку, невероятно важно».