Վրաստանում կբացվի առաջին միկրոբանկը
Վրաստանի Ազգային բանկն ակնկալում է, որ երկրում մոտ ապագայում կբացվի առաջին միկրոբանկը, ասել է բանկի ղեկավարի պաշտոնակատար Նատիա Տուրնավան։
«Վրաստանի Ազգային բանկի մասին» օրենքում համապատասխան փոփոխությունները ուժի մեջ են մտել հուլիսի 1-ից։
«Ես հանդիպում էի ունեցել արդյունաբերության եւ ֆինանսական հատվածի ներկայացուցիչների հետ։ Զրուցել եմ կազմակերպությունների հետ, որոնք մտածում են դիմելու մասին: Կարգավորումները, հնարավոր է, որոշակի բարելավման կարիք ունենան, քանի որ դա նոր պրակտիկա է, եւ մենք միշտ պատրաստ եւ բաց ենք երկխոսության համար»,- Թուրնավայի խոսքերը մեջբերում է Սպուտնիկ Գրուզիան։
Նա նշել է, որ նոր լիցենզիայի սահմանումը կգրավի նոր ներդրողների, ովքեր հետաքրքրված կլինեն հիմնել ֆինանսական հաստատություն, «որը որոշ իմաստով անցումային կլինի միկրոֆինանսական կազմակերպությունների եւ լիարժեք բանկերի միջեւ»։
Վրաստանի օրենսդրության համաձայն՝ միկրոբանկը իրավաբանական անձ է՝ հիմնադրված բաժնետիրական ընկերության տեսքով, որը լիցենզավորված է Ազգային բանկի կողմից եւ ապահովում է մեկ անձի կամ մարդկանց խմբի համար 1 միլիոն լարիից ոչ ավելի վարկերի տրամադրում, ավանդների ներգրավում, թղթակցային հաշիվների բացում եւ սպասարկում:

Первый микробанк откроется в Грузии в ближайшее время
Национальный банк Грузии ожидает в ближайшее время появления первого микробанка, заявила исполняющая обязанности главы Нацбанка Натия Турнава.
Поправки в закон «О Национальном банке Грузии», предусматривающие легализацию в микробанков, вступили в силу 1 июля.
«У меня была встреча с представителями промышленности, финансового сектора. Я разговаривала с организациями, которые думают подать заявку. Регуляции, возможно, нуждаются в некоторой доработке, поскольку это новая практика, и мы всегда готовы, открыты к диалогу», - эти слова Турнавы приводит «Спутник Грузия».
Она отметила, что введение новой лицензии привлечет новых инвесторов, заинтересованных в создании финансового института, «который в определенной степени станет переходным этапом между микрофинансовыми организациями и полноценными банками».
Согласно грузинскому законодательству, микробанк - это юридическое лицо, основанное в форме акционерного общества, лицензированное Национальным банком и осуществляющее выдачу кредитов в размере не более 1 миллиона лари на одного человека или группу людей, привлечение депозитов, открытие и обслуживание корреспондентских счетов.