Պուտինը ակնկալում է, որ շուտով կսկսվի Հյուսիս-Հարավ միջանցքի շինարարությունը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է, որ «Հյուսիս-Հարավ» միջանցքի նախագծի իրականացման նախապատրաստական աշխատանքները մոտենում են ավարտին եւ մոտ ապագայում կարող է սկսվել շինարարությունը։
Ելույթ ունենալով «Ռուսաստանյան էներգետիկ շաբաթվա» լիագումար նիստում, Պուտինը նշել է.
«Մենք պայմանավորվածություններ ունենք այս գործընթացի բոլոր մասնակիցների հետ. ունենք համապատասխան փաստաթղթեր Իրանի եւ Ադրբեջանի հետ, հետաքրքրություն են ցուցաբերում Թուրքմենստանը եւ Ղազախստանը։ Ես հանդիպելու եմ նախագահ Ալիեւի հետ Ղրղզստանում կայանալիք ԱՊՀ գագաթնաժողովում, մենք անպայման կզրուցենք այս թեմայի շուրջ։ Ադրբեջանն այնտեղ շատ ընթացիկ խնդիրներ ունի, սակայն այս նախագծից ոչ ոք չի հրաժարվում»։
Հյուսիս-Հարավ բազմամոդալ տրանսպորտային միջանցքի ստեղծման մասին միջկառավարական համաձայնագիրը Ռուսաստանի, Հնդկաստանի եւ Իրանի միջեւ ստորագրվել է 2000 թվականին։ Հետագայում մասնակիցների թիվը հասել է 14-ի:
Ծրագրի նպատակն է Հնդկաստանից, Իրանից եւ Պարսից ծոցի երկրներից դեպի Եվրոպա Ռուսաստանի տարածքով բեռնափոխադրումների տարանցիկ հոսքերի ներգրավումն է։

Путин рассчитывает, что строительство коридора Север - Юг скоро начнется
Президент России Владимир Путин сказал, что родготовительная работа по реализации проекта коридора Север-Юг завершается и в ближайшее время может начаться строительство.
Выступая на пленарном заседании Российской энергетической недели, Путин отметил:
«У нас есть договоренности со всеми участниками этого процесса: с Ираном документы соответствующие имеются, с Азербайджаном, интерес проявляют Туркменистан и Казахстан. Я буду встречаться с президентом Алиевым в рамках саммита СНГ в Киргизии, мы обязательно поговорим на эту тему. Там у Азербайджана много текущих проблем, но от этого проекта никто не отказывается».
Межправительственное соглашение о создании мультимодального транспортного коридора «Север-Юг» было подписано Россией, Индией и Ираном в 2000 году. Позже состав участников расширился до 14. Цель проекта - привлечение транзита грузопотоков из Индии, Ирана и стран Персидского залива через российскую территорию в Европу.