ԱՄՀ-ն տարածաշրջանային կենտրոն է բացել Ալմաթիում
Ալմաթիում բացվել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) Կովկասի, Կենտրոնական Ասիայի երկրների եւ Մոնղոլիայի ներուժի զարգացման տարածաշրջանային կենտրոնը։
Այն դարձել է ԱՄՀ-ի 17-րդ տարածաշրջանային կենտրոնն աշխարհում։
Կենտրոնը կհամակարգի ԱՄՀ-ի գործունեությունը ինը երկրներում՝ Ադրբեջանում, Վրաստանում, Հայաստանում, Ղազախստանում, Ղրղզստանում, Մոնղոլիայում, Տաջիկստանում, Թուրքմենստանում եւ Ուզբեկստանում:
Կենտրոնի գործունեությունն ուղղված է լինելու իրավասությունների զարգացմանը, փորձի փոխանակմանը, պետական կառավարման, դրամավարկային եւ բյուջետային քաղաքականության ոլորտում համաշխարհային փորձի ուսումնասիրմանը եւ կիրառմանը, ֆինանսական հատվածի զարգացմանը:

МВФ открыл региональный центр в Алматы
Региональный центр Международного валютного фонда (МВФ) по развитию потенциала стран Кавказа, Центральной Азии и Монголии открыт в Алматы, сообщает пресс-служба Национального банка Казахстана.
Он стал 17-м региональным центром МВФ в мире.
Центр будет координировать деятельность МВФ в девяти странах: Азербайджане, Грузии, Армении, Казахстане, Кыргызстане, Монголии, Таджикистане, Туркменистане и Узбекистане.
Деятельность центра будет направлена на развитие компетенций, обмен опытом, изучение и применение мировых практик в области государственного управления, денежно-кредитной и бюджетной политики, развития финансового сектора.