Ռուսաստանի ԿԲ-ն «թուլացրել է ֆիլտրերը»
Ռուսաստանի Բանկը ներկայում ավելի լիբերալ վերաբերմունք ունի ռուսաստանյան բիզնեսի ոչ տիպիկ արտաքին առեւտրային գործառնությունների հանդեպ եւ ավելի հազվադեպ է գնահատում դրանք որպես միջոցները կանխիկացնելու կամ արտասահման դուրս բերելու փորձեր:
«Մենք հասկանում ենք, թե ինչու է դա արվում ներկա պայմաններում՝ շրջանցելու համար այն սահմանափակումները, որոնք արհեստականորեն դրսից պարտադրվում են։ Նման բարդ վճարային սխեմաները կապված են նոր մատակարարման շղթաների ստեղծման հետ՝ ապահովելու անհրաժեշտ ապրանքների ներմուծումը: Այս մասով մենք փոքր-ինչ թուլացրել ենք մեր «ֆիլտրերը», - РБК թերթին տված հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի Բանկի ֆինանսական մոնիտորինգի եւ արժութային վերահսկողության վարչության տնօրեն Իլյա Յասինսկին։
Նա նշել է, որ մինչեւ պատժամիջոցները վճարային շղթաներում գրեթե բոլոր փոփոխությունները դիտվում էին որպես կասկածելի գործարքներ, սակայն հիմա վերաբերմունքը փոխվել է։

ЦБ России «ослабил фильтры»
Банк России стал реже оценивать нетипичные внешнеторговые операции российского бизнеса как попытки обналичивания или вывода средств за границу.
«Мы понимаем, для чего это делается в текущих условиях: чтобы обойти ограничения, которые нам искусственно навязываются извне. Такие сложные платежные схемы завязаны на выстраивании новых логистических цепочек, чтобы обеспечить импорт необходимых товаров. В этой части мы наши «фильтры» немного ослабили», - сказал директор департамента финансового мониторинга и валютного контроля Банка России Илья Ясинский в интервью газете РБК.
Ясинский отметил, что до санкций почти все изменения платежных цепочек расценивались в качестве подозрительных операций, однако сейчас отношение изменилось.