Վրաստանի Ազգային բանկը իջեցրել է տոկոսադրույքը
Վրաստանի Ազգային բանկը այսօր որոշում է կայացրել իջեցնել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 0,5 տոկոսային կետով՝ մինչեւ 10,5%։
Վրաստանի Ազգային բանկի դրամավարկային քաղաքականության կոմիտեն նշել է, որ որոշման պատճառը գնաճի նվազման միտումն է. ապրիլին գնաճի մակարդակը տարեկան կտրվածքով կազմել էր 2,7%:
«Հաշվի առնելով գնաճային միտումները եւ կանխատեսումները՝ Ազգային բանկը ձեռնամուխ է եղել խստացված դրամավարկային քաղաքականությունից փուլ առ փուլ դուրս գալուն»,- նշել են Ազգային բանկում։
Վրաստանի Ազգային բանկը վերջին անգամ իջեցրել էր վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 2020 թվականի օգոստոսին՝ 0,25 տոկոսային կետով՝ տարեկան 8,25%-ից մինչեւ 8%։

Нацбанк Грузии впервые с 2020 года понизил ставку
Национальный банк Грузии принял сегодня решение понизить ставку рефинансирования на 0,5 процентных пункта - до 10,5% годовых.
Комитет монетарной политики Национального банка Грузии отметил, что причиной решения стала тенденция сокращения инфляции - в апреле показатель инфляции составил 2,7% в годовом выражении.
«С учетом инфляционных тенденций и прогнозов Нацбанк начал поэтапный выход из ужесточенной монетарной политики», - отметили в Нацбанке.
В последний раз Национальный банк Грузии понижал ставку рефинансирования в августе 2020 года. Тогда было принято решение о сокращении ключевой ставки на 0,25 процентных пункта - с 8,25% до 8% годовых.