Mastercard-ն ավելացրել է հասույթը 11%-ով
2023 թվականի առաջին եռամսյակում Mastercard-ն ավելացրել է հասույթը 11%-ով, սակայն ընկերության զուտ շահույթը նվազել է 10%-ով։
Ընկերության հասույթը հունվար-մարտին կազմել է $5,75 մլրդ, հաղորդում է «Ինտերֆաքս»-ը։
«Ընկերության արդյունքներն արտացոլում են սպառողական ծախսերի շարունակական կայունությունը եւ արտասահմանյան ճանապարհորդությունների շարունակական վերականգնումը», - նշել է Mastercard-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Մայքլ Միբախը:
Ամբողջ աշխարհում Mastercard քարտերով տեղական արժույթով վճարումների ընդհանուր ծավալն առաջին եռամսյակում աճել է 15%-ով եւ կազմել է $2,1 տրլն: Անդրսահմանային գործարքների ծավալն աճել է 35%-ով։
Mastercard-ի զուտ շահույթն առաջին եռամսյակում կազմել է $2,36 մլրդ՝ նախորդ տարվա $2,63 մլրդ  համեմատ:
Շահույթի անկումը պայմանավորված է գործառնական ծախսերի ավելացմամբ, ինչպես նաեւ ընկերության պորտֆելի առանձին արժեթղթերի արժեքի նվազման հետեւանքով չիրացված վնասի ավելացմամբ:

Mastercard увеличила выручку на 11%
В I квартале 2023 года Mastercard увеличила выручку на 11%, однако ее чистая прибыль уменьшилась на 10%,.
Выручка компании в январе-марте составила $5,75 млрд, сообщает Интерфакс.
«Результаты компании отражают сохранение устойчивых потребительских расходов и продолжающееся восстановление зарубежных путешествий», - отметил главный исполнительный директор Mastercard Майкл Мибах.
Общий объем платежей в местных валютах с использованием карт Mastercard по всему миру вырос в I квартале на 15% и составил $2,1 трлн, объем трансграничных сделок увеличился на 35%.
Чистая прибыль Mastercard в первом квартале составила $2,36 млрд по сравнению с $2,63 млрд годом ранее.
Снижение прибыли связано с ростом операционных расходов, а также увеличением нереализованного убытка в результате падения стоимости некоторых ценных бумаг в портфеле компании.