Փորձարկումից հետո թվային ռուբլին կառաջարկվի օգտատերերի լայն շրջանակի
Ռուսաստանի Բանկի ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինան այսօր ասել է, որ թվային ռուբլին փոքր թվով իրական հաճախորդների շրջանում փորձարկելուց հետո կառաջարկվի օգտատերերի լայն շրջանակի։
Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ այսօր ելույթ ունենալով Պետդումայում, Նաբիուլինան ասել է.
«Յուրաքանչյուր մարդ ինքն է որոշելու՝ օգտագործել այն, թե ոչ։ Այն օգտակար կլինի անվճար փոխանցումներ կատարելու համար։ Սակայն թվային ռուբլին տոկոսներ չի կուտակելու։ Այսինքն՝ անկանխիկ փոխադրումները, միեւնույն է, միշտ էլ անհրաժեշտ կլինեն՝ դրանք մեր հաշիվների վրա գտնվող գումարներն են, որոնց վրա տոկոսներ են կուտակվում»։
Ռուսաստանի Բանկը թվային ռուբլու հայեցակարգը ներկայացրել էր 2020 թվականի հոկտեմբերին։ Թվային ռուբլին լինելու է փողի երրորդ ձեւը՝ բացի կանխիկ եւ անկանխիկ ռուբլիներից: Այն եզակի թվային կոդի ձեւ է ունենալու, որը կպահվի հատուկ էլեկտրոնային դրամապանակում։ Թվային դրամապանակները կբացվեն ԿԲ-ի հարթակում, իսկ բանկերը կկարողանան թվային ռուբլու դրամապանակներ բացել հաճախորդների համար իրենց բջջային հավելվածներում եւ հեռակա բանկային սպասարկման այլ ուղիների միջոցով։

После апробации цифровой рубль предложат широкому кругу пользователей
Глава Банка России Эльвира Набиуллина заявила сегодня, что после апробации цифрового рубля на небольшом числе реальных клиентов он будет предложен широкому кругу пользователей
Как сообщает ТАСС, выступая сегодня в Госдуме, Набиуллина сказала:
«Каждый человек сам будет решать, пользоваться им или нет. Чем он будет полезен людям - это бесплатные переводы. Но по нему не начисляются проценты. То есть, безналичные все равно всегда будут нужны, - это деньги на наших счетах, на них начисляются проценты».
Банк России представил концепцию цифрового рубля в середине октября 2020 года. Цифровой рубль будет представлять собой третью форму денег, помимо наличных и безналичных рублей. Также он будет иметь форму уникального цифрового кода, который будет храниться на специальном электронном кошельке. Цифровые кошельки будут открываться на платформе ЦБ, а банки смогут открывать клиентам кошельки цифрового рубля в своих мобильных приложениях и через другие каналы дистанционного банковского обслуживания.