Լոնդոնը կորցրել է իր միանձնյա առաջատար դիրքը գլոբալ ֆինանսական կենտրոնների վարկանիշում
Լոնդոնը կորցրել է իր միանձնյա առաջատար դիրքը համաշխարհային ֆինանսական կենտրոնների վարկանիշում, հայտնում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով City of London Corp.-ի ամենամյա ուսումնասիրությունը:
Զեկույցում, որը վերնագրված է «Բիզնեսի համար մեր գլոբալ առաջարկը. Լոնդոնի եւ Մեծ Բրիտանիայի մրցակցային առավելություններն աճին աջակցելու համար», համաշխարհային առաջատար ֆինանսական կենտրոնները գնահատվել են 95 ցուցանիշներով: Արդյունքում, Լոնդոնը պահպանել է իր առաջին տեղը եւ բարձրացրել մրցունակության ընդհանուր միավորը 59-ից մինչեւ 60: «Սակայն, չնայած նման բարձր ցուցանիշների, ուսումնասիրության անցկացման ողջ ընթացքում Լոնդոնն առաջին անգամ չդարձավ ակնհայտ առաջատար. այլ ֆինանսական կենտրոնները [վարկանիշում] շարժվում են ավելի արագ»,- ընդգծված է հետազոտության մեջ։
Վարկանիշում առաջին տեղը Լոնդոնի հետ կիսում է Նյու Յորքը, որն անցած տարի զբաղեցրել էր երկրորդ հորիզոնականը։ Այն բարելավել է իր մրցունակության միավորը 58-ից մինչեւ 60, քանի որ գնալով ավելի շատ ընկերություններ IPO են անցկացնում ԱՄՆ-ում, նշված է զեկույցում (Reuters-ը հիշեցնում է, որ, ըստ Z/Yen-ի հետազոտության, 2018 թվականին Նյու Յորքը, որպես աշխարհի առաջատար ֆինանսական կենտրոն, առաջ էր անցել Լոնդոնից):
Համաշխարհային ֆինանսական կենտրոնների վարկանիշային աղյուսակում երրորդ տեղը պահպանել է Սինգապուրը (51 միավոր), որին հաջորդում են Ֆրանկֆուրտը (46), Փարիզը (43), Հոնկոնգը (37) եւ Տոկիոն (35): Ընդ որում, Ֆրանկֆուրտը, Փարիզը եւ Տոկիոն իրենց գրավչությունը բարձրացրել են ավելի արագ տեմպերով, քան Լոնդոնը (ավելացնելով, համապատասխանաբար, երեք, երկու եւ երկու միավոր): Հոնկոնգի ցուցանիշը մեկ տարվա ընթացքում նվազել է մեկ միավորով։
«Մեծ Բրիտանիան մնում է ամենաբաց եւ գլոբալ ֆինանսական կենտրոններից մեկը, որն ավելի լավ հասանելիություն է ապահովում միջազգային շուկաներին, քան ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան կամ Ճապոնիան: Բայց մեր մրցակցային առավելությունը վտանգի տակ է»,- ասել է City of London-ի նախագահ Քրիս Հեյվորդը: «Անհրաժեշտ է երկարաժամկետ ծրագիր՝ ֆինանսական եւ մասնագիտական ծառայությունների ոլորտում աճը խթանելու համար»,- նշել է նա։
Կորպորացիայի տվյալներով՝ Մեծ Բրիտանիան շարունակում է մնալ պարտքային պարտավորությունների միջազգային թողարկման, կոմերցիոն (վերա)ապահովագրության եւ արտարժույթի առեւտրի խոշորագույն կենտրոնն աշխարհում, ինչպես նաեւ ակտիվների կառավարման երկրորդ խոշոր կենտրոնը։
2022 թվականին Մեծ Բրիտանիայի արագ զարգացող տեխնոլոգիական ընկերությունները ներգրավել են գրեթե ռեկորդային ներդրումներ՝ 24 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգ ($29,6 միլիարդ), երկրում գրանցված 135 «միաեղջյուր» ընկերություն՝ ավելի շատ, քան Ֆրանսիայում, Գերմանիայում եւ Սինգապուրում միասին վերցրած:
Այնուամենայնիվ, ԵՄ-ից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալուց հետո ավելի քիչ ընկերություններ են ընտրում ցուցակումը Լոնդոնում, նշված է զեկույցում։
City of London-ը հորդորել է կառավարությանն ուսումնասիրել այն հարցը, թե ինչպես կարելի է համոզել արագ աճող ոլորտներին «գործարկվել, մնալ եւ ընդլայնվել Մեծ Բրիտանիայում»: Այս առումով առաջնահերթություններից մեկը զեկույցում նշվում է օտարերկրյա տաղանդների հետագա ներգրավումը, քանի որ Լոնդոնի աշխատուժի ավելի քան 40%-ն արտասահմանից ժամանող օտարերկրացիներ են:

Лондон утратил единоличное лидерство в рейтинге мировых финансовых центров
Лондон утратил единоличное лидерство в рейтинге мировых финансовых центров, сообщает российское издание Forbes со ссылкой на ежегодное исследования City of London Corp.
В отчете City of London, озаглавленном «Наше глобальное предложение для бизнеса: конкурентные преимущества Лондона и Великобритании в поддержку роста», ведущие мировые финансовые центры оценивались по 95 показателям. В результате Лондон сохранил первую строчку, повысил общий балл конкурентоспособности с 59 до 60. «Однако, несмотря на такие высокие показатели, впервые за время проведения исследования Лондон не стал явным лидером - другие финансовые центры продвигаются [в рейтинге] быстрее»,- подчеркивается в исследовании.
Первое место в рейтинге делит с Лондоном Нью-Йорк, занимавший в прошлом году вторую строчку. Он улучшил свой балл конкурентоспособности с 58 до 60 поскольку все больше компаний выходят на IPO в США, отмечается в отчете (Reuters напоминает, что согласно исследованию Z/Yen, Нью-Йорк обогнал Лондон и стал ведущим мировым финансовым центром в 2018 году).
Третье место в рейтинге мировых финансовых центров сохранил Сингапур (51 балл), за ним расположились Франкфурт (46), Париж (43), Гонконг (37) и Токио (35). При этом Франкфурт, Париж и Токио повышали свою привлекательность более быстрыми темпами, чем Лондон (плюс три, плюс два и плюс два балла соответственно). Показатель Гонконга снизился за год на один балл.
«Великобритания остается одним из самых открытых и глобальных финансовых центров с лучшим доступом к международным рынкам, чем США, Франция или Япония. Но наше конкурентное преимущество находится под угрозой»,- сказал председатель правления City of London Крис Хейворд. «Необходим долгосрочный план по стимулированию роста в секторе финансовых и профессиональных услуг»,- отметил он.
По данным корпорации, Великобритания остается крупнейшим в мире центром международного выпуска долговых обязательств, коммерческого (пере)страхования и торговли иностранной валютой, а также вторым по величине центром управления активам.
В 2022 году быстрорастущие британские технологические компании привлекли почти рекордный объем инвестиций - £24 млрд ($29,6 млрд), в стране зарегистрировано 135 «единорогов» - больше, чем во Франции, Германии и Сингапуре вместе взятых.
Тем не менее, все меньше компаний выбирают листинг в Лондоне после выхода Великобритании из ЕС, отмечается в отчете.
City of London призвал правительство изучить вопрос о том, как убедить быстрорастущие отрасли «запускаться, оставаться и масштабироваться в Великобритании». Одним из приоритетов в отчете называется дальнейшее привлечение иностранных талантов, поскольку более 40% рабочей силы лондонского Сити - иностранцы, прибывающие из-за рубежа.