Մեկ տարում միաեղջյուր ընկերությունների թիվն աշխարհում աճել է մեկ երրորդով
Այսպես կոչված միաեղջյուր ընկերությունների թիվը, որոնց արժեքը մեկնարկից հետո արագորեն հասել է $1 միլիարդի, մեկ տարվա ընթացքում աշխարհում աճել է ավելի քան մեկ երրորդով, իսկ դրանց աշխարհագրությունն ավելացել է հինգ նոր երկրներով։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ նման եզրահանգումներ են պարունակվում ՌԴ «Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոց» Ազգային հետազոտական համալսարանի Վիճակագրական հետազոտությունների եւ գիտելիքների տնտեսության ինստիտուտի հետազոտության մեջ։
Միաեղջյուր են կոչվում այն ընկերությունները, որոնց արժեքը հասնում է $1 միլիարդի հիմնադրման պահից ոչ ավելի, քան 10 տարվա ընթացքում: Բացի այդ, նման ընկերությունները չպետք է անցնեն IPO, իսկ դրանց սեփականատերերը պետք է լինեն հիմնադիրների առնվազն երեք քառորդը: Միաեղջյուր ընկերությունների առաջացումը, ինչպես նշում են վերլուծաբանները, համարվում է այս կամ այն պետության նորարարական  համակարգի արդյունավետության նշաններից մեկը։
«2022 թվականի մայիսի դրությամբ միաեղջյուրի կարգավիճակ աշխարհում ունի 1 302 ընկերություն, ինչը մեկ երրորդով ավել է անցած տարվա ցուցանիշից՝ 962: Այս տարի Արգենտինան, Իսլանդիան, Մալայզիան, Սենեգալը եւ Չիլին համալրել են միաեղջյուրների «բնակության» տարածքները, եւ այժմ դրանց ցուցակում ներառված է 29 պետություն։ Բացարձակ արտահայտությամբ առավելագույն աճ է գրանցել ԱՄՆ-ը (+175 ընկերություն), ԵՄ երկրները (+39), Հնդկաստանը (+30), Չինաստանը (+22) եւ Մեծ Բրիտանիան (+17)»,- ասված է զեկույցում։
Հետազոտողների եզրակացությունների համաձայն՝ ԱՄՆ-ը (616 միաեղջյուր) եւ Չինաստանը (275 միաեղջյուր) պահպանում են իրենց առաջատար դիրքերը: Այնուամենայնիվ, Միացյալ Նահանգները ցույց են տալիս նման ընկերությունների աճի ավելի բարձր տեմպեր, քան Չինաստանը (40%՝ 9%-ի դիմաց)։ Ընդհանուր առմամբ, համաշխարհային ցուցանիշում Չինաստանից միաեղջյուրների մասնաբաժինը 26,3%-ից նվազել է մինչեւ 21,1%:
Բացի այդ, տարվա ընթացքում ավելացել է թանկարժեք միաեղջյուրների՝ հեկտոկորների թիվը, որոնք գնահատվում են ավելի քան $100 միլիարդ: Մեկ տարի առաջ դրանք ընդամենը երկուսն էին՝ չինական ByteDance ($180 միլիարդ) եւ Ant Group ($150 միլիարդ): Իսկ այժմ այս ցանկը համալրել է ամերիկյան SpaceX-ը, որի արժեքը $74 միլիարդից հասել է $100 միլիարդի:
Զեկույցում նաեւ նշվում է, որ ավելի քան $10 միլիարդ արժողությամբ ընկերությունների (դեկակորների) թիվն աշխարհում ավելացել 42-ից մինչեւ 64:

За год число компаний-единорогов в мире выросло более чем на треть
Число так называемых компаний-единорогов, стоимость которых после старта быстро достигла $1 млрд, выросло в мире за год более чем на треть, а их географию пополнили пять новых стран.
Как передает ТАСС, такие выводы содержатся в результатах исследования Института статистических исследований и экономики знаний (ИСИЭЗ) НИУ ВШЭ.
Единорогом называют компании, оценка которых достигает $1 млрд в течение не более чем 10-и лет с момента основания. Кроме того, такие компании не должны проходить первичное размещение на бирже (IPO), а их собственниками не менее чем на три четверти должны оставаться основатели. Появление компаний-единорогов, как добавили в ВШЭ, считается одним из признаков эффективности инновационной системы того или иного государства.
«По состоянию на май 2022 года в мире 1 302 компании имеют статус единорога, что на треть выше значения прошлого года (962). Территории «обитания» единорогов в 2022 году пополнили Аргентина, Исландия, Малайзия, Сенегал и Чили, и сейчас их список включает 29 государств. В абсолютном выражении максимальный рост показали США (+175 компаний), страны ЕС (+39), Индия (+30), Китай (+22) и Великобритания (+17)»,- говорится в сообщении.
Согласно выводам исследователей, США (616 единорогов) и Китай (275 единорогов) сохраняют свои лидирующие позиции. Однако США демонстрируют большие, чем у Китая темпы прироста таких компаний: 40% против 9%. В целом доля единорогов из Китая в общемировом показателе снизилась с 26,3% до 21,1%.
Кроме того, за год увеличилось число дорогостоящих единорогов - гектокорнов, оценивающихся в свыше $100 млрд. Годом ранее их было всего два: китайские ByteDance ($180 млрд) и Ant Group ($150 млрд). А теперь этот список дополнил американский SpaceX, чья стоимость увеличилась с $74 млрд до $100 млрд.
Также, согласно выводам ВШЭ, в мире увеличилось число декакорнов (с 42 до 64), то есть компаний-единорогов с оценкой в свыше $10 млрд.