Մասկը, Վոզնյակը եւ այլոք կոչ են արել կանգնեցնել առաջադեմ ԱԲ-ի մշակումը
Tesla եւ SpaceX ընկերությունների ղեկավար Իլոն Մասկը, Apple-ի համահիմնադիր Սթիվ Վոզնյակը եւ ավելի քան հազար փորձագետներ բաց նամակ են ստորագրել՝ կոչ անելով դադարեցնել առաջադեմ արհեստական բանականության (ԱԲ) մշակումը:
Meduza-ի փոխանցմամբ՝ նամակի տեքստը հրապարակել է Future of Life Institute-ը։
Նամակի հեղինակներն արհեստական բանականության մշակողներին կոչ են արել անհապաղ առնվազն վեց ամսով դադարեցնել OpenAI ընկերության GPT-4-ից ավելի հզոր համակարգերի ուսուցումը։ Նամակը ստորագրած փորձագետները եւ ոլորտի ղեկավարները կարծում են, որ ուսուցումը պետք է դադարեցվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ չեն հայտնվել անվտանգության ընդհանուր արձանագրությունները: Նրանց կարծիքով, եթե չստացվի արագ կանգնեցնել ուսուցումը, ապա իշխանությունները «պետք է միջամտեն եւ մորատորիում մտցնեն»։
Նամակի հեղինակները կարծում են, որ նույնիսկ «հզոր թվային ուղեղներ» ստեղծողները չեն կարող կառավարել դրանք, իսկ ժամանակակից արհեստական բանականության համակարգերը սկսում են մրցել մարդու հետ։
«Մենք պետք է ինքներս մեզ հարցնենք՝ արդյոք թույլ տալի՞ս ենք, որ մեքենաները ողողեն մեր տեղեկատվական կապուղիները քարոզչությամբ եւ կեղծիքներով: Արդյոք մենք պե՞տք է ավտոմատացնենք բոլոր աշխատանքները, ներառյալ այն աշխատանքները, որոնք բավարարվածություն են բերում: Արդյոք մենք պե՞տք է զարգացնենք ոչ մարդկային գիտակցությունը, որը կարող է ի վերջո գերազանցել մեզ թվաքանակով, խորամանկել եւ փոխարինել մեզ: Արդյոք մենք պե՞տք է ռիսկի գնանք եւ կորցնենք վերահսկողությունը մեր քաղաքակրթության նկատմամբ»,- ասված է նամակում։
Ինչպես հայտնում է Reuters-ը, OpenAI-ի գործադիր տնօրեն Սեմ Ալթմանը չի ստորագրել նամակը։
Հիշեցնենք, որ օրերս Microsoft-ի համահիմնադիր Բիլ Գեյթսն իր բլոգում արհեստական բանականությանը նվիրված նամակ էր հրապարակել։ Նա նշել էր, որ ԱԲ-ի համատարած ընդունումը «մի շարք բարդ հարցեր կբարձրացնի աշխատուժի, իրավական համակարգի, կողմնակալության եւ այլնի վերաբերյալ»:
Մեկ այլ կարեւոր խնդիր, որի մասին հիշատակել էր Բիլ Գեյթսը, արհեստական բանականության հասանելիությունն է։ «Աշխարհը պետք է համոզվի, որ բոլորը, այլ ոչ միայն ունեւոր մարդիկ, կարող են օգուտ ստանալ ԱԲ-ից: Կառավարությունները եւ բարեգործական կազմակերպությունները կարեւոր դեր պետք է խաղան այս անհավասարությունները նվազեցնելու համար»,- նշել էր նա:
Գործարարը նաեւ հավելել էր, որ տեխնոլոգիաների զարգացման հետ մեկտեղ մեծանում է հենց «արհեստական բանականությամբ զինված» մարդկանց կողմից սպառնալիքի ռիսկը։
Իսկ Goldman Sachs-ի վերլուծաբանները վերջերս կանխատեսել էին, որ գեներատիվ արհեստական բանականության (GAI) զարգացումը կարող է հանգեցնել զարգացած տնտեսություններում աշխատատեղերի 25%-ի ամբողջական ավտոմատացմանը։
Այս տեխնոլոգիաների հետագա զարգացումը, ըստ Goldman Sachs-ի կանխատեսումների,  կարող է առաջացնել արտադրողականության բում, որը կհանգեցնի համաշխարհային ՀՆԱ-ի տարեկան 7%-ով աճի 10 տարվա ընթացքում: Սակայն դա նաեւ կարող է բերել «զգալի ցնցումների» աշխատաշուկայում, ասված էր հետազոտության մեջ:

Маск, Возняк и другие призвали приостановить разработку продвинутого ИИ
Глава Tesla и SpaceX Илон Маск, один из основателей Apple Стив Возняк и более тысячи экспертов подписали открытое письмо с призывом приостановить разработку продвинутого искусственного интеллекта (ИИ).
Как передает Meduza, текст письма опубликовал Институт будущего жизни (Future of Life Institute).
Авторы письма призвали разработчиков искусственного интеллекта немедленно приостановить минимум на полгода обучение систем более мощных, чем GPT-4 от компании OpenAI. Эксперты и руководители отрасли, подписавшие письмо, считают, что обучение нужно остановить, пока не появятся общие протоколы безопасности. По их мнению, если обучение не получится остановить быстро, то власти «должны вмешаться и ввести мораторий».
Авторы письма считают, что даже создатели «мощных цифровых разумов» не могут контролировать их, а современные системы искусственного интеллекта начинают конкурировать с человеком.
«Нам следует спросить себя: должны ли мы позволить машинам наводнить наши информационные каналы пропагандой и неправдой? Должны ли мы автоматизировать всю работу, включая ту, которая приносит удовлетворение? Должны ли мы развивать нечеловеческие разумы, которые в конечном итоге могут превзойти нас численностью, перехитрить и заменить? Должны ли мы рисковать потерей контроля над нашей цивилизацией?»,- говорится в письме.
Как отмечает Reuters, исполнительный директор OpenAI Сэм Альтман не стал подписывать письмо.
Напомним, что на днях сооснователь Microsoft Билл Гейтс опубликовал в своем блоге письмо, посвященное искусственному интеллекту. Он отметил, что широкое распространение ИИ «поднимает ряд сложных вопросов о рабочей силе, правовой системе, необъективности и многом другом».
Еще одна важная проблема, которую упомянул Гейтс, - это доступность искусственного интеллекта. «Мир должен убедиться, что все, а не только состоятельные люди могут получать пользу от искусственного интеллекта. Правительства и благотворительные организации должны будут сыграть важную роль в сокращении этого неравенства»,- отметил он.
Бизнесмен также добавил, что с развитием технологий повышается риск угрозы от самих людей, «вооруженных искусственным интеллектом».
А эксперты Goldman Sachs недавно спрогнозировали, что развитие генеративного искусственного интеллекта (GAI) может привести к полной автоматизации 25% рабочих мест в развитых экономиках.
Дальнейшее развитие этих технологий, согласно прогнозу Goldman Sachs, может вызвать бум производительности, который приведет к росту мирового ВВП на 7% в год в течение 10-и лет. Однако это также грозит «значительными потрясениями» на рынке труда, указывалось в исследовании.