ՀՆԱ-ի եռամսյակային ցուցանիշների սեզոնային ճշգրտված տվյալները մշակվել են նոր մեթոդով
27.03.2023 | 20:53 Գլխավոր էջ / Նորություններ /
Լուսանկարը՝ Կառավարության մամուլի ծառայություն
Կառավարության մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ վարչապետին զեկուցվել է 2022թ. վիճակագրական ծրագրի կատարման մասին, որն իրականացվել է ամբողջությամբ՝ նախատեսված 472 միջոցառումը կատարվել է սահմանված ժամկետում:
Նշվել է, որ նախաձեռնվել են բարեփոխումներ վիճակագրական կարողությունների ամրապնդման ուղղությամբ: Մասնավորապես, միջազգային գործընկեր կառույցների օժանդակությամբ կազմվել են ռեսուրսներ-օգտագործում աղյուսակները, նոր մեթոդի կիրառմամբ մշակվել եւ հրապարակվել են ՀՆԱ-ի եռամսյակային ցուցանիշների սեզոնային ճշգրտված տվյալները:
Միջազգային վիճակագրական համագործակցության շրջանակում ծրագրեր են իրականացվել Եվրոպական միության, Համաշխարհային բանկի, Ասիական զարգացման բանկի, ՄԱԿ-ի Մանկական հիմնադրամի հետ:
Վարչապետը կարեւորել է ոլորտի բարեփոխումները՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան ազգային վիճակագրական համակարգի զարգացման տեսանկյունից, ինչպես նաեւ նշել է թվային գործիքակազմի լայն կիրառման կարեւորությունը: