Bloomberg․ Իլոն Մասկը մեծ գլխացավանք է դարձել Վաշինգտոնի համար
Ամերիկացի գործարար, Twitter-ի գլխավոր տնօրեն, SpaceX-ի եւ Tesla-ի հիմնադիր Իլոն Մասկի ազդեցությունն ու որոշումները մեծ գլխացավանք են դարձել ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի համար։
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գրում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով անանուն պաշտոնյաների տվյալները։
Գործակալությունը նշում է, որ Twitter-ը գնելուց հետո Իլոն Մասկը դարձել է գործարար, ով վերահսկում է տրանսպորտի, օդատիեզերական, առողջապահական, հեռահաղորդակցության եւ սոցիալական մեդիայի ոլորտներում գործող հինգ ընկերություններ։ Այս ամենն այս կամ այն չափով հատվում է իշխանության շահերի հետ, ինչը միլիարդատիրոջը տալիս է եզակի համաշխարհային ազդեցություն։
Օրինակ, Tesla էլեկտրամոբիլները Բայդենի կանաչ օրակարգի հիմքում են, SpaceX-ն աջակցում է NASA-ին տիեզերական հետազոտությունների մեջ, իսկ Starlink-ը, որը, հավանաբար, աշխարհի ամենամեծ մասնավոր արբանյակային ցանցն է, ապահովում է Ուկրաինայի զինված ուժերի կապի կարեւոր ծառայությունները:
Սակայն Բայդենի թիմի համար ամենամեծ «այրոցը» Մասկի գալն էր Twitter ընկերություն։ Այն ղեկավարելուց ի վեր՝ գործարարը «փորոտել է» անձնակազմը եւ հրաժարվել բովանդակության մոդերացիայի ցանկացած ձեւից՝ «թույլ տալով, որ ծաղկի ապատեղեկատվությունը, երբեմն նաեւ իր սեփական օգտահաշվում, որն ունի մոտ 132 միլիոն բաժանորդ», նշում է Bloomberg-ը:
«Նա նաեւ գնալով ավելի հաճախ է դաշինքի մեջ մտնում հանրապետականների հետ, ովքեր պնդում են, որ գրաքննության են ենթարկվել խոշոր տեխնոլոգիական ընկերությունների եւ դեմոկրատների կողմից, եւ բացահայտորեն աջակցում է Բայդենի հակառակորդներին»,- ասված է հոդվածում:
Սպիտակ տան որոշ բարձրաստիճան պաշտոնյաներ մտավախություն ունեն, որ Մասկն իր բիզնես կայսրության շնորհիվ կարող է անձեռնմխելի դառնալ, գրում է գործակալությունը։ Միաժամանակ, նրանք անհանգստանում են Չինաստանում Tesla-ի աճող ներկայությունից եւ Twitter-ի հետ գործարքի հարցում գործարարի՝ մերձավորարեւելյան ֆինանսավորման կախվածություից, ինչը կարող է նրան խոցելի դարձնել դրսից մանիպուլյացիաների համար:
Ամերիկացի անանուն պաշտոնյան գործակալության հետ զրույցում Tesla-ն նկարագրել է որպես «ամերիկյան «դուստր» կառույց ունեցող չինական ընկերություն»։ Անցած տարի Շանհայի գործարանին բաժին է ընկել Tesla-ի համաշխարհային արտադրության կեսից ավելին: «Չեմ կարծում, որ կա մեկ այլ ամերիկացի, ով ավելի կախված է [Չինաստանի] Կոմունիստական կուսակցության առատաձեռնությունից, քան Իլոն Մասկը», - ասել է դեմոկրատ սենատոր Մարկ Ուորները, ով ներկայացնում է Վիրջինիա նահանգը եւ գլխավորում է հետախուզական կոմիտեն:
Առնվազն երեք արտասահմանյան ընկերություն օգնել է ֆինանսավորել Մասկի՝ Twitter-ի հետ գործարքը՝ սաուդյան արքայազն Ալ-Վալիդ իբն Թալալի ընկերությունը, Binance կրիպտոբորսան եւ Կատարի բարեկեցության ինքնիշխան հիմնադրամը: Հնարավորությունը, որ այս ներդրողները հասանելիություն են ստացել սոցցանցի օգտատերերի անձնական տվյալներին, նույնպես անհանգստություն է առաջացնում Սպիտակ տանը եւ ԱՄՆ հատուկ ծառայություններում, նշել են գործակալության աղբյուրները։
Հոդվածում առանձին հիշատակվում է այն դրվագը, երբ Համառուսաստանյան պետական հեռուստառադիոընկերության (ВГТРК) հաղորդավարուհի Նաիլյա Ասկեր-զադեն լուսանկարվել է Մասկի հետ Քաթարում կայացած  ֆուտբոլի աշխարհի առաջնության ժամանակ: Այն փաստը, որ նա կարողացել է հեշտությամբ հասանելիություն ունենալ մի մարդու, ով գլխավորում է ԱՄՆ կառավարության կարեւորագույն կապալառուներից մեկը, եւ որին հասանելի են գաղտնի տվյալներ, նույնպես անհանգստություն է առաջացրել ԱՄՆ վարչակազմի պաշտոնյաների շրջանում:
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է, որ Մասկի արտասահմանյան կապերն «արժանի են ուշադրության», հիշեցրել է գործակալությունը։
Պատասխանելով Bloomberg-ի՝ իր նկատմամբ Սպիտակ տան մտավախությունների վերաբերյալ հարցին, Մասկն ասել է․ «Ես հավատում եմ Սահմանադրությանը: Իսկ նրա՞նք»։

Bloomberg: Илон Маск стал большой головной болью для Вашингтона
Влияние и решения американского предпринимателя, генерального директора Twitter, основателя SpaceX и Tesla Илона Маска сделало его большой головной болью для администрации президента США Джо Байдена.
Как передает RBC, об этом пишет Bloomberg со ссылкой на неназванных официальных лиц.
Агентство отмечает, что после покупки Twitter Илон Маск стал бизнесменом, который контролирует пять компаний, работающих в секторах транспорта, аэрокосмической промышленности, здравоохранения, телекоммуникаций и социальных сетей. Все это в той или иной степени пересекается с интересами правительства, что придает миллиардеру уникальное глобальное влияние.
Например, электромобили Tesla лежат в основе зеленой повестки Байдена, SpaceX поддерживает NASA в области пилотируемого исследования космоса, а Starlink, вероятно, крупнейшая частная сеть спутников в мире, предоставляет жизненно важные услуги связи ВСУ, отмечается в заметке.
Но именно приход Маска в Twitter вызывает наибольшую «изжогу» у команды Байдена, пишет агентство. С тех пор, как бизнесмен возглавил компанию, он «распотрошил» персонал и отказался от любого подобия модерации контента, «позволив дезинформации процветать, иногда и в его собственном аккаунте, у которого почти 132 млн подписчиков»,- констатирует Bloomberg.
«Он также все чаще вступает в союз с республиканцами, которые утверждают, что они подверглись цензуре со стороны крупных технологических компаний и демократов, и открыто поддерживает противников Байдена»,- говорится в заметке.
Некоторые высокопоставленные чиновники в Белом доме опасаются, что благодаря своей бизнес-империи Маск близок к тому, чтобы стать неприкасаемым, пишет агентство. В то же время они беспокоятся из-за растущего присутствия Tesla в Китае и зависимости бизнесмена от ближневосточного финансирования его сделки с Twitter, что может сделать предпринимателя уязвимым к манипуляциям из-за рубежа.
Неназванный американский чиновник в разговоре с агентством описал Tesla как «китайскую компанию с американской «дочкой». На завод в Шанхае в прошлом году приходилось больше половины мирового объема производства Tesla. «Я не думаю, что есть другой американец, более зависимый от щедрости Коммунистической партии [Китая], чем Илон Маск»,- считает сенатор-демократ Марк Уорнер, представляющий штат Вирджиния и возглавляющий комитет по разведке.
По меньшей мере три иностранные компании помогли профинансировать сделку Маска с Twitter: фирма саудовского принца Аль-Валида ибн Талала, криптобиржа Binance и Суверенный фонд благосостояния Катара. Возможность, что эти инвесторы получили доступ к личным данным пользователей соцсети, также вызывает беспокойство в Белом доме и спецслужбах США, сказали источники агентства.
Отдельно в заметке упоминается эпизод, когда на чемпионате мира по футболу в Катаре с Маском сфотографировалась ведущая ВГТРК Наиля Аскер-заде. Тот факт, что она смогла легко получить доступ к человеку, который возглавляет один из важнейших подрядчиков правительства США и имеет допуск к секретным данным, тоже вызвало беспокойство чиновников американской администрации.
Президент США Джо Байден заявил, что зарубежные связи Маска «достойны того, чтобы на них обратить внимание», напоминает агентство.
В ответ на запрос Bloomberg об опасениях Белого дома насчет него, Маск ответил: «Я верю в Конституцию. А они?»