ՄԱԿ․ Աղքատ երկրները «հեղափոխական» աջակցության կարիք ունեն
Ժամանակն է, որ զարգացած երկրները կատարեն իրենց պարտավորությունը՝ եկամուտների մի մասը աղքատ երկրների զարգացմանը տրամադրելու առումով, հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը Դոհայում համաժողովի բացման ժամանակ, որի ընթացքում քննարկվել են առավել քիչ զարգացած երկրների խնդիրները։
Prime գործակալության փոխանցմամբ՝ խոսքը առավել քիչ զարգացած երկրներին պաշտոնական օգնության համար հարուստ երկրների կողմից համախառն ազգային եկամտի 0,15 - 0,2 տոկոսի հատկացման մասին է։ Այդ երկրները, ըստ Գուտերեշի, դժվարություններ են ապրում ճգնաժամի, կլիմայական քաոսի ու «գլոբալ խորը անարդարության» ֆոնին։
«Նրանք չեն կարողանում հասցնել տեխնոլոգիական սրընթաց փոփոխությունների հետեւից»,- ասել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը։
Գուտերեշը հայտարարել է, որ առավել քիչ զարգացած երկրները «հեղափոխական» աջակցության կարիք ունեն առանցքային ոլորտներում՝ «աղքատության վերացումից մինչեւ սննդամթերքը, առողջությունը, մաքուր ջուրը եւ սանիտարական պայմանները»:
ՄԱԿ-ը դեռ հույս է դնում իր անդամների վրա՝ աջակցելու զարգացող երկրներին տարեկան առնվազն $500 միլիարդ տրամադրելու գաղափարին, հավելել է գլխավոր քարտուղարը։
Նրա կարծիքով՝ միջազգային ֆինանսական կառույցները պետք է «ստեղծարար» մոտեցումներ մշակեն ֆորսմաժորային իրավիճակների դեպքում ֆինանսավորումն ընդլայնելու համար։
Գուտերեշը մանրամասնել է, որ դա ենթադրում է նաեւ ֆինանսավորման ընդլայնում չնախատեսված հանգամանքների դեպքում։ Բացի այդ, նա առաջարկել է պարտքային գործիքներում ընդգրկել բնական աղետների եւ համավարակների վերաբերյալ դրույթները։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը նաեւ կոչ է արել արագացնել հատուկ փոխառության իրավունքների վերաբաշխումն առավել հարուստներից ամենակարիքավորներին: Նրա կարծիքով՝ բազմակողմ զարգացման բանկերը պետք է փոխեն իրենց բիզնես մոդելը, որպեսզի միջոցներն օգտագործվեն «զարգացող երկրներ ողջամիտ գնով մասնավոր ֆինանսավորում ներգրավելու համար»։
Բացի այդ, Գուտերեշը նշել է ազգային տնտեսությունները չափելու նոր եղանակներ մշակելու անհրաժեշտության մասին՝ հիմնված «ողջախոհության», այլ ոչ միայն ՀՆԱ-ի ծավալի վրա։ Դա թույլ կտա օբյեկտիվ պատկերացում կազմել «բնական կապիտալի արժեքի մասին», հավելել է նա։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ներկայիս ֆինանսական համակարգն անվանել է «խորապես կողմնակալ» եւ հայտարարել, որ դրա պատճառով առավել քիչ զարգացած երկրներում տոկոսադրույքներն ութ անգամ ավելի բարձր են, քան զարգացած պետություններում։ Միաժամանակ, որոշ զարգացող երկրներ զգալի միջոցներ են ծախսում պարտքի սպասարկման վրա, ընդգծել է նա։

ООН։ Наименее развитым странам требуется «революционная» поддержка
Развитым странам пора выполнить обязательство по предоставлению части доходов на развитие бедных государств, заявил генсек ООН Антониу Гутерреш в ходе открытия конференции в Дохе, на которой обсуждалась проблема наименее развитых государств.
Как передает агентство «Прайм», речь идет о выделении 0,15 - 0,2 процента валового национального дохода богатых стран на официальную помощь для наименее развитых государств. Последние, по словам Гутерреша, испытывают трудности на фоне кризиса, климатического хаоса и «глубокой глобальной несправедливости».
«Они не успевают за молниеносными технологическими изменениями»,- отметил генсек ООН.
Гутерреш заявил, что наименее развитым странам требуется «революционная» поддержка в основных сферах - «от искоренения нищеты до продуктов питания, здоровья, чистой воды и санитарии».
ООН все еще рассчитывает на то, что ее участники поддержат идею предоставлении развивающимся странам не менее $500 миллиардов в год, добавил генсек.
По его мнению, международным финансовым организациям следует разработать «творческие» подходы к расширению финансирования в случае форс-мажоров.
Гуттереш уточнил, что речь идет в том числе о расширении финансирования на случай непредвиденных обстоятельств. Кроме того, он предложил включить положения о стихийных бедствиях и пандемии в долговые финансовые инструменты.
Генсек ООН также призвал ускорить перераспределение специальных прав заимствования от наиболее богатых к самым нуждающимся. По его мнению, многосторонним банкам развития нужно изменить бизнес-модель таким образом, чтобы средства использовались «для привлечения частного финансирования по разумной цене в развивающиеся страны».
Помимо этого, Гутерреш указал на необходимость разработать новые способы измерения национальных экономик, основанные на «здравом смысле», а не только на объеме ВВП. Это позволит сформировать объективное представление «о ценности природного капитала», добавил он.
Генсек назвал нынешнюю финансовую систему «глубоко предвзятой» и заявил, что из-за нее в наименее развитых государствах процентные ставки в восемь раз выше, чем в развитых. При этом некоторые развивающиеся страны тратят значительные средства на обслуживание долга, подчеркнул он.