Raiffeisenbank-ը, որ ավստրիական Raiffeisen Bank International (RBI) բանկային խմբի ռուսաստանյան ստորաբաժանումն է, սպասարկում է Ռուսաստանի՝ այլ երկրների հետ վճարումների 40-50%-ը։Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին Financial Times-ին (FT) ասել է բանկի թոփ-մենեջերներից մեկը (նրա անունը չի բացահայտվում):FT-ն, վկայակոչելով Raiffeisen-ը, մանրամասնում է, որ խումբը 2022 թվականին ստացել է €3,6 միլիարդի շահույթ (2021 թվականին՝ €1,4 միլիարդի): Այդ գումարի 60%-ը (€2,2 միլիարդ) բաժին է ընկնում խմբի ռուսաստանյան եւ բելառուսական բիզնեսներին՝ չորս անգամ ավելի, քան 2021 թվականին։«Մի կողմից, մենք ունենք շատ լավ արդյունքներ, բայց մյուս կողմից՝ հսկայական խնդիրներ»,- թերթին ասել է Raiffeisen-ի գործադիր տնօրեն Յոհան Շտրոբլը:FT-ն նշում է, որ Ուկրաինայում ՌԴ հատուկ գործողության սկզբից մեկ տարվա ընթացքում Raiffeisenbank-ը խզել է հարաբերությունները ռուսաստանյան մոտ 30 խոշոր հաճախորդի՝ «օլիգարխների եւ բիզնեսի» հետ, ինչպես նաեւ 30%-ով կրճատել է ռուսաստանյան բիզնեսի վարկավորումը։ 08.09.2022 | 17:13 Raiffeisen-ը դիտարկում է իր ՌԴ կառույցի բոլոր հնարավոր ռազմավարությունները Սակայն, ինչպես գրում է թերթը, պարզ չէ՝ արդյոք բանկը կկարողանա հետագայում եւս կրճատել վարկավորումը Ռուսաստանում։ Շտրոբլը, մեկնաբանելով այս իրավիճակը, նշել է, որ բացված վարկային գծերի բացակայությունը կարող է խանգարել, «եթե բանկը վաճառելու ցանկություն կա»։ Նա հավելել է, որ Raiffeisen-ը դեռեւս միայն մեկ բանակցություն է վարել ռուսաստանյան բիզնեսի հնարավոր վաճառքի շուրջ, բայց այն «մտել է փակուղի»։ Tweet Դիտում՝ 8309

«Очень хорошие результаты, но огромные проблемы» в группе Raiffeisen
Райффайзенбанк, российское отделение австрийской банковской группы Raiffeisen Bank International (RBI), обслуживает 40-50% платежей России с другими странами.
Как передает российское издание Forbes, об этом заявил Financial Times (FT) один из топ-менеджеров банка (его имя не раскрывается).
FT со ссылкой на Raiffeisen уточняет, что группа в 2022 году получила €3,6 млрд прибыли (€1,4 млрд в 2021 году). Из этой суммы 60% (€2,2 млрд) приходится на российский и белорусский бизнесы группы - это в четыре раза больше, чем в 2021 году.
«С одной стороны, у нас очень, очень хорошие результаты, но с другой - огромные проблемы»,- отметил в разговоре с газетой исполнительный директор Raiffeisen Йоханн Штробль.
FT отмечает, что за год с начала российской спецоперации на Украине Райффайзенбанк разорвал отношения примерно с 30 крупными российскими клиентами - «олигархами и бизнесом», а также сократил кредитование российского бизнеса на 30%.
Но, как пишет газета, непонятно, сможет ли банк сокращать кредитование в России и дальше. Штробль, комментируя эту ситуацию, заметил, что отсутствие открытых кредитных линий может помешать, «если вы хотите продать банк». Он добавил, что пока у Raiffeisen были только одни переговоры о возможной продаже российского бизнеса, но они «зашли в тупик».