«Թվային վճարումների մեր էկոհամակարգը նախագծվել է որպես անվճար հանրային բարիք»
Համաշխարհային ֆինանսական առաջնորդները պետք է կայունությունը վերադարձնեն համաշխարհային տնտեսություն այն պայմաններում, երբ միջազգային ֆինանսական հաստատությունների նկատմամբ վստահությունը խաթարվել է նրանց դանդաղ բարեփոխումների պատճառով:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր հայտարարել է Հնդկաստանի վարչապետ Նարենդրա Մոդին՝ առցանց ելույթ ունենալով Բանգալորում կայացած G20-ի ֆինանսների նախարարների եւ կենտրոնական բանկերի ղեկավարների հանդիպման բացման արարողությանը։
«Չնայած այն հանգամանքին, որ աշխարհի բնակչության թիվը գերազանցել է ութ միլիարդը, կայուն զարգացման նպատակների ուղղությամբ առաջընթացը, կարծես թե, դանդաղում է: Մենք պետք է միասնական աշխատենք՝ ամրապնդելու բազմակողմ զարգացման բանկերը, որպեսզի լուծենք գլոբալ մարտահրավերները, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխությունը եւ պարտքի բարձր մակարդակը»,- ասել է Հնդկաստանի կառավարության ղեկավարը։
Մոդիի խոսքով՝ արդյունավետ եւ բոլորին հասանելի թվային ենթակառուցվածք ստեղծելու եւ զարգացնելու Հնդկաստանի փորձը կարող է օրինակ լինել ողջ աշխարհի համար։
«Թվային վճարումների մեր էկոհամակարգը նախագծվել է որպես անվճար հանրային բարիք: Դա արմատապես փոխել է կառավարումը, ֆինանսական հասանելիությունը եւ կյանքի հարմարավետությունը Հնդկաստանում»,- ասել է Մոդին:
«Մենք ուրախ կլինենք մեր փորձը կիսել աշխարհի հետ: Իսկ G20-ը կարող է հարթակ լինել դրա համար»,- հավելել է Հնդկաստանի կառավարության ղեկավարը։
Նա նշել է, որ տեխնոլոգիաները գնալով ավելի են գերիշխում ֆինանսների աշխարհում: Համավարակի ժամանակ հենց թվային վճարումները հնարավորություն ընձեռեցին անհպում եւ առանց դժվարությունների գործարքներ կատարել:
Սակայն, ինչպես ընդգծել է Մոդին, թվային ֆինանսների վերջին որոշ նորամուծություններ պարունակում են ապակայունացման եւ անիրավական օգտագործման ռիսկեր։
«Հուսով եմ, դուք կուսումնասիրեք, թե ինչպես կարելի է օգտագործել տեխնոլոգիաների ուժն ի բարօրություն՝ միաժամանակ մշակելով ստանդարտներ հնարավոր ռիսկերը կարգավորելու համար»,- հավելել է նա:

«Наша экосистема цифровых платежей была разработана как бесплатное общественное благо»
Мировым финансовым лидерам необходимо вернуть стабильность в мировую экономику, в условиях, когда доверие к международным финансовым институтам подорвано из-за того, что они медленно реформировались.
Как передает ТАСС, об этом сегодня заявил премьер-министр Индии Нарендра Моди, выступая онлайн на церемонии открытия встречи министров финансов и глав центробанков «Большой двадцатки» (G20) в Бангалоре.
«Несмотря на то, что население мира превысило восемь миллиардов человек, прогресс в достижении целей в области устойчивого развития, похоже, замедляется. Нам необходимо коллективно работать над укреплением многосторонних банков развития для решения глобальных проблем, таких как изменение климата и высокий уровень долга»,- сказал глава индийского правительства.
По словам Моди, опыт Индии в создании и развитии эффективной и общедоступной цифровой инфраструктуры может стать примером для всего мира.
«Наша экосистема цифровых платежей была разработана как бесплатное общественное благо. Это радикально изменило управление, финансовую доступность и удобство жизни в Индии», - сказал Моди.
«Мы были бы счастливы поделиться своим опытом с миром. И G20 может быть площадкой для этого»,-  добавил глава индийского правительства.
Он отметил, что в мире финансов технологии все больше доминируют. Во время пандемии именно цифровые платежи позволили совершать бесконтактные и беспроблемные транзакции.
Однако, как подчеркнул Моди, некоторые недавние инновации в области цифровых финансов также несут в себе риски дестабилизации и неправомерного использования.
«Я надеюсь, что вы изучите, как можно использовать мощь технологий во благо, одновременно разрабатывая стандарты для регулирования возможных рисков»,- добавил он.