Վրաստանի խորհրդարանը երրորդ եւ վերջնական ընթերցմամբ նախօրեին հավանություն է տվել երկրում միկրոբանկերի ստեղծման մասին օրինագծին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով օրենսդիր մարմնի մամուլի ծառայությունը։Միկրոբանկերը կկենտրոնանան վարկեր տրամադրելու վրա այն հաճախորդներին, ովքեր եկամուտ են ստանում արտադրական գործունեությունից, այդ թվում՝ գյուղատնտեսությունից:Մասնավորապես, միկրոբանկերի վարկային պորտֆելի առնվազն 70%-ը պետք է կազմված լինեն արտադրական նպատակների համար տրամադրվող վարկերից կամ այն վարկերից, որոնց մարման աղբյուրն արտադրական ոլորտից ստացված եկամուտներն են։Միկրոբանկերը հնարավորություն կունենան բացել թղթակցային հաշիվներ, իրականացնել կանխիկ եւ անկանխիկ գործարքներ, թողարկել վճարային քարտեր։ Միկրոբանկերը կկարողանան վարկեր տրամադրել միայն ազգային արժույթով։Միկրոբանկերի աշխատանքը վերահսկելու է Վրաստանի Ազգային բանկը։ Նախատեսվում է, որ օրենքն ուժի մեջ կմտնի 2023 թվականի հուլիսի 1-ից։ 06.07.2022 | 16:49 Վրաստանում կհայտնվեն միկրոբանկեր, որոնք բիզնեսին էժան վարկեր կտրամադրեն «Միկրոբանկերի գործունեության մասին» նոր օրինագիծը մշակվել էր երկրի Ֆինանսների նախարարության եւ Ազգային բանկի կողմից։ Ավելի վաղ Վրաստանի ֆինանսների նախարար Լաշա Խուցիշվիլին նշել էր, որ միկրոբանկերի գրանցումից հետո մրցակցությունը ոլորտում կմեծանա։ Ըստ նախարարի՝ միկրոբանկերը կարգավորման համեմատաբար այլ ձեւ են ունենալու։ «Օրինակ, եթե բանկերի դեպքում վերահսկիչ կապիտալի նվազագույն չափը կազմում է 50 միլիոն լարի, իսկ միկրոֆինանսական ընկերությունների դեպքում՝ 1 միլիոն լարի, ապա միկրոբանկի դեպքում գումարը կկազմի 10 միլիոն լարի»,- պարզաբանել էի Խուցիշվիլին։ Tweet Դիտում՝ 7757

Микробанки - новый институт в финансовой сфере Грузии
Парламент Грузии накануне в третьем и окончательном чтении утвердил законопроект о создании в республике микробанков, сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-службу законодательного органа.
Микробанки будут ориентированы на выдачу кредитов для клиентов, получающих доход от производственной деятельности, в том числе и сельского хозяйства.
В частности, не менее 70% кредитного портфеля микробанков должны состоять из кредитов, выданных для производственных целей, или из тех кредитов, источником покрытия которых являются доходы от производственной сферы.
Микробанки смогут открывать корреспондентские счета, проводить наличные и безналичные операции, выпускать платежные карты. Микробанки смогут выдавать кредиты только в национальной валюте.
За работой микробанков будет следить Национальный банк Грузии. Закон, как ожидается, вступит в силу с 1 июля 2023 года.
Законопроект «О деятельности микробанков» был разработан Министерством финансов и Национальным банком страны. Ранее министр финансов Грузии Лаша Хуцишвили отмечал, что после регистрации микробанков конкуренция в отрасли возрастет.
По его словам, у микробанков будет относительно другая форма регулирования. «Например, если в случае банков минимальный размер надзорного капитала составляет 50 миллионов лари, а в случае микрофинансовых компаний - один миллион лари, то в случае микробанка сумма составит 10 миллионов лари»,- пояснял Хуцишвили.