2022 թվականին երեք երկրում գրանցվել է եռանիշ գնաճ, գնանկում՝ մեկում
Անցած տարի աշխարհի բոլոր երկրներից ամենաբարձր գնաճը գրանցվել է Զիմբաբվեում՝ 243,8%, որին հաջորդում են Վենեսուելան (234%) եւ Լիբանանը (122%)։
Ինչպես հետեւում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության հաշվարկներից, այս ցուցակում չորրորդ տեղը զբաղեցնում է Արգենտինան (94,8%), իսկ հինգերորդը՝ Սուդանը (87,3%)։
Թուրքիան 64,3% ցուցանիշով վեցերորդ տեղում է, Շրի Լանկան՝ յոթերորդում (59,2%)։ Տասնյակում են նաեւ Սուրինամը (54,6%), Գանան (54,1%) եւ Հայիթին (48,3%)։
Ամենացածր գնաճը եղել է Չինաստանում՝ ընդամենը 1,8%, ինչպես նաեւ Օմանում՝ 1,98%։
Աշխարհի միակ երկիրը, որտեղ 2022 թվականին գնանկում է գրանցվել, Հարավային Սուդանն է, այստեղ գները նվազել են 11,6%-ով։
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) կանխատեսմամբ՝ 2023 թվականին աշխարհի երկրների մոտ 84%-ը կունենա ավելի ցածր գնաճ, քան անցած տարի։
Ակնկալվում է, որ 2023 թվականին համաշխարհային գնաճը 8,8%-ից կնվազի մինչեւ 6,6%, իսկ 2024 թվականին՝ մինչեւ 4,3%։ Այնուամենայնիվ, 2024 թվականին ընդհանուր գնաճը դեռեւս կգերազանցի մինչհամավարակային մակարդակը երկրների 82%-ում։

В 2022 году в трех странах зафиксирована трехзначная инфляция, дефляция - в одной
В прошлом году самая высокая инфляция среди всех стран мира зафиксирована в Зимбабве - 243,8%, далее следуют Венесуэла (234%) и Ливан (122%).
Как следует из расчетов агентства «РИА Новости», четвертое место в этом списке занимает Аргентина (94,8%), а пятое - Судан (87,3%).
Турция с показателем в 64,3% оказалась на шестом месте, Шри-Ланка - на седьмом (59,2%). В первую десятку входят также Суринам (54,6%), Гана (54,1%) и Гаити (48,3%).
Наиболее низкой инфляция оказалась в Китае - всего 1,8%, а также в Омане - 1,98%.
Единственной страной мира, где в 2022 году зафиксировали дефляцию, стал Южный Судан - там цены снизились на 11,6%.
По прогнозам Международного валютного фонда (МВФ), в 2023 году примерно в 84% стран мира ожидается более низкая инфляция, чем в прошлом году.
Ожидается, что в 2023 году глобальная инфляция снизится с 8,8 до 6,6%, а к 2024 году - до 4,3%. Тем не менее, в 2024 году в 82% стран общая инфляция все еще будет выше допандемийных значений.