Քեմբրիջի համալսարանը հրապարակել է Մեծ Բրիտանիայի ընկերությունների շրջանում քառօրյա աշխատանքային շաբաթվա (32 ժամ) փորձարկման արդյունքները, դրան մասնակցել է 2900 մարդ:VC.ru-ի փոխանցմամբ՝ ի սկզբանե հայտագրվել էր 70 ընկերություն, սակայն դրանցից 9-ը տարբեր պատճառներով չի մասնակցել փորձարկմանը։Առանց արդյունավետությանը վնաս հասցնելու աշխատանքային ժամանակը կրճատելու համար ընկերություններն ավելի կարճ գործնական հանդիպումներ են ունեցել՝ հստակ օրակարգով, ներդրել են առանց ընդմիջումների աշխատանքային ժամանակահատվածներ, փոխել են էլեկտրոնային փոստի միջոցով նամակագրության վարքաձեւը, իսկ աշխատանքային օրվա ավարտին սկսել են կազմել հաջորդ օրվա խնդիրների ցանկը։ Հետազոտողներն արդյունքները գնահատում էին՝ հարցազրույց անցկացնելով յուրաքանչյուր աշխատակցի հետ, նման հարցազրույցներ կազմակերպվում էին փորձարկումից առաջ, հետո եւ դրա ընթացքում։Աշխատակիցների մոտ 71%-ը հայտնել է գերհոգնածության ավելի ցածր մակարդակի մասին, 39%-ն ավելի քիչ է սթրեսի ենթարկվել, իսկ մասնակիցների 62%-ի համար ավելի հեշտ է դարձել համատեղել աշխատանքը եւ հասարակական կյանքը։Հիվանդության պատճառով բաց թողնված աշխատանքային օրերի թիվը տարեկան կտրվածքով պակասել է 65%-ով, իսկ կրճատումները նվազել են 57%-ով։ Տվյալներ տրամադրած 23 ընկերությունների մոտ եկամուտներն աճել են միջինում 1,4%-ով։61 ընկերություններից 56-ը (92%) որոշել է շարունակել փորձարկումը, իսկ 18 ընկերություն մշտապես անցել է քառօրյա շաբաթվա գրաֆիկին։Հետազոտությանը մասնակցել են տարբեր ոլորտների ընկերություններ՝ առցանց խանութներ, ֆինանսական ծառայությունների մատակարարողներ, անիմացիոն ստուդիա, Fish&Chips սրճարանը, խորհրդատվական, հյուրանոցային, մարքեթինգային եւ այլ բնագավառների բիզնեսներ: 21.01.2022 | 14:57 4 Day Week Global. քառօրյա աշխատանքային շաբաթվա շարժումը թափ է հավաքում Հատկանշական է, որ քառօրյա ռեժիմը սատարող հատուկ կազմակերպություն է գործում՝ 4 Day Week Global-ը, որը ստեղծված է աջակցելու գործատուներին, ովքեր ցանկանում են անցնել ավելի կարճ աշխատանքային շաբաթվա եւ պահպանել աշխատանքի բարձր արդյունավետությունը։Նշենք նաեւ, որ ամերիկյան Gartner հետազոտական ընկերության կողմից հարցված ղեկավարները կրճատված աշխատանքային շաբաթը որակել են որպես աշխատանք փնտրողների շրջանում հավաքագրման եւ պահպանման ամենապահանջված ռազմավարություն: Tweet Դիտում՝ 5628

Кембриджский университет опубликовал итоги эксперимента с четырехдневной рабочей неделей (32 часа) среди компаний Великобритании, в нем участвовали 2900 человек. Как передает VC.ru, изначально были заявлены 70 компаний, но девять из них по разным причинам не приступили к эксперименту.Чтобы сократить рабочее время без ущерба для результата, компании проводили более короткие встречи с четкой повесткой, ввели периоды работы без перерывов, изменили этикет переписки по электронной почте, а в конце рабочего дня стали составлять списки задач на следующий день.Исследователи оценивали результаты по итогам интервью с каждым работником, их проводили до, после и во время эксперимента.Около 71% сотрудников сообщили о более низком уровне «выгорания», 39% стали реже испытывать стресс, а 62% участникам стало легче совмещать работу и общественную жизнь.Количество пропущенных рабочих дней по болезни сократилось на 65%, на 57% стало меньше увольнений. Выручка 23 компаний, которые предоставили данные, в среднем выросла на 1,4%.56 из 61 компаний (92%) решили продолжить эксперимент, а 18 оставили четырехдневную рабочую неделю навсегда.В исследовании участвовали компании из разных отраслей: интернет-магазины, поставщики финансовых услуг, анимационная студия, кафе Fish&Chips, представители бизнеса из консалтинговой, гостиничной, маркетингой и других областей. 21.01.2022 | 14:57 4 Day Week Global: движение в пользу четырехдневки набирает обороты Примечательно, что для содействия четырехдневному рабочему режиму задействована некоммерческая организации 4 Day Week Global - сообщество, созданное для поддержки работодателей, которые хотят перейти на сокращенную рабочую неделю и сохранить высокую производительность труда.Отметим также, что руководители, опрошенные американской исследовательской компанией Gartner, назвали сокращенную рабочую неделю самой востребованной у соискателей стратегией рекрутинга и удержания в компании. Tweet Просмотры 5625