«Չինական SWIFT»-ն ամրապնդում է իր դիրքերը
Միջազգային բանկային հաշվարկների չինական CIPS համակարգն Ուկրաինայի շուրջ ճգնաժամի սկզբից ի վեր 1,5 անգամ ավելացրել է գործարքների թիվը։
Հունվարին համակարգով օրական միջինում 21 հազար միջբանկային հաշվարկ է անցել: ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր հաղորդել է ճապոնական հանրային հեռուստատեսությունը՝ վկայակոչելով Daiwa Securities խոշոր ներդրումային բանկի վերլուծական կենտրոնի՝ Daiwa հետազոտական ինստիտուտի տվյալները:
Ըստ բերված տվյալների՝ մեկ տարում (մինչեւ 2022 թվականի դեկտեմբեր) չինական CIPS համակարգին է միացել ավելի քան 100 բանկ եւ այլ ֆինանսական հաստատություն։ Ինստիտուտի մասնագետների կարծիքով՝ համակարգն օգտագործում են այն երկրները, որոնք մտահոգված են Արեւմուտքի ճնշումներով եւ ֆինանսական բնույթի հնարավոր սահմանափակումներով։
Փորձագետները գտնում են, որ CIPS-ի միջոցով գործարքների ընդլայնումը կարող է հանգեցնել այն պատժամիջոցների արդյունավետության նվազմանը, որոնք կիրառվել են Ռուսաստանի դեմ SWIFT միջբանկային հաշվարկների միջազգային համակարգի մասով: Մասնավորապես, SWIFT-ից անջատվել են ռուսաստանյան մի շարք կարեւոր բանկեր։
Չինաստանը գործարկել էր CIPS-ը 2015 թվականի հոկտեմբերին: 2022 թվականի հունիսի դրությամբ՝ CIPS-ն ուներ 1 341 անդամ 106 երկրից եւ տարածաշրջանից։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի Էլեկտրոնային փողերի եւ դրամական փոխանցումների շուկայի մասնակիցների ասոցիացիայի նախագահ Վիկտոր Դոստովը նշել էր, որ CIPS-ը կարող է դառնալ այլընտրանք SWIFT-ին՝ դրան միացած բանկերի համար:
«CIPS-ը բավականին հստակ խնդիրներ է լուծում։ Այն կարող է SWIFT-ին այլընտրանք դառնալ այն բանկերի հետ աշխատանքում, որոնք միացած են համակարգին եւ պատրաստ են փոխանցումներ ընդունել Ռուսաստանից։ Հետեւաբար, եթե համակարգին միացած են պայմանական ռուսաստանյան բանկը եւ պայմանական չինական բանկը, ու դրանք պատրաստ են միմյանց միջեւ միջոցներ ուղարկել լոկալ արժույթներով, ապա այն լավ կաշխատի»,- ասել էր փորձագետը։

Китайская система международных банковских расчетов CIPS за год с начала кризиса вокруг Украины увеличила в полтора раза число производимых в ней операций. В январе через систему ежедневно проходила в среднем 21 тыс. межбанковских расчетов. Как передает ТАСС, об этом сообщило сегодня японское общественное телевидение со ссылкой на данные исследовательского института Daiwa - аналитического центра крупного инвестиционного банка Daiwa Securities.Согласно приведенным данным, за год - до декабря 2022 года - к китайской системе CIPS присоединились свыше 100 банков и других финансовых организаций. По мнению специалистов института, ее используют страны, которые опасаются давления со стороны Запада и возможных рестрикций финансового характера.Как полагают эксперты, расширение операций через CIPS может привести к снижению эффективности санкций, которые ввели против России по части применения международной системы межбанковских расчетов SWIFT. В частности, от нее был отключен ряд важных российских банков.Китай запустил систему CIPS в октябре 2015 года. По состоянию на июнь 2022 года, CIPS насчитывал 1 341 участника из 106-и стран и регионов. 13.07.2022 | 09:26 В России китайскую CIPS рассматривают в качестве альтернативы SWIFT Ранее председатель российской Ассоциации участников рынка электронных денег и денежных переводов Виктор Достов отмечал, что CIPS может стать альтернативой SWIFT для подключенных к ней банков.«CIPS решает вполне определенные задачи. Она может стать альтернативой SWIFT в работе с теми банками, которые к ней подключены и готовы принимать переводы из России. Поэтому, если туда подключены условный российский банк и условный китайский, и они готовы «гонять» деньги между собой в локальных валютах, то это будет прекрасно работать»,- говорил эксперт. Tweet Просмотры 7086