Ռուսաստանում չինական CIPS-ը դիտարկում են որպես այլընտրանք SWIFT-ին
Չինաստանի միջազգային վճարային համակարգը (Cross-border Interbank Payment System / China International Payments System, CIPS) կարող է դառնալ այլընտրանք SWIFT-ին՝ դրան միացած բանկերի համար, ՏԱՍՍ-ին ասել է Ռուսաստանի Էլեկտրոնային փողերի եւ դրամական փոխանցումների շուկայի մասնակիցների ասոցիացիայի նախագահ Վիկտոր Դոստովը։
Նրա խոսքով՝ յուանով հաշվարկների աճի դեպքում կմեծանա ռուսաստանյան բանկերն այդ համակարգին միացնելու ներուժը, իսկ եթե դրանում այլ արժույթներ ներմուծվեն, ապա այն կարող է օգտագործվել նաեւ ռուբլով հաշվարկների համար։
«CIPS-ը բավականին հստակ խնդիրներ է լուծում։ Այն կարող է SWIFT-ին այլընտրանք դառնալ այն բանկերի հետ աշխատանքում, որոնք միացած են համակարգին եւ պատրաստ են փոխանցումներ ընդունել Ռուսաստանից։ Հետեւաբար, եթե համակարգին միացած են պայմանական ռուսաստանյան բանկը եւ պայմանական չինական բանկը, եւ դրանք պատրաստ են միմյանց միջեւ միջոցներ ուղարկել լոկալ արժույթներով, ապա այն լավ կաշխատի»,- ասել է Դոստովը։
Միաժամանակ, նա նշել է, որ Ռուսաստանից, օրինակ, Deutsche Bank-ին փոխանցման խնդիրը, որի աշխատանքը ՌԴ-ի հետ ներկայումս սահմանափակ է, դա «ոչ մի կերպ չի հեշտացնում»։ Նույն կերպ, ըստ նրա, եթե Ռուսաստանում որեւիցե բանկ անջատեն SWIFT-ից, ապա այս համակարգը դժվար թե լուծի Deutsche Bank-ին փոխանցման խնդիրը: «Կարելի է բարդ սխեմա կառուցել չինական կոնտրագենտ բանկի հետ, բայց դա շատ ռիսկային է տվյալ գործընկերոջ համար պատժամիջոցների տեսանկյունից»,- պարզաբանել է փորձագետը:
«Ռուսաստանյան բանկերի համար CIPS համակարգին միանալու առումով մեծ ներուժ է առաջանում, եթե աճեն յուանով հաշվարկները: Ավելին, եթե այս համակարգում ներմուծվեն այլ արժույթներ, ինչը տեխնիկապես այնքան էլ դժվար չէ, ապա ես մեծ խնդիր չեմ տեսնում, որ այն օգտագործվի ռուբլով հաշվարկների համար»,- հավելել է Դոստովը։
Փորձագետը պարզաբանել է, որ ցանկացած վճարային համակարգ երկու բաղադրիչների համակցություն է. առաջինը՝ բանկերի ամբողջությունն է, որոնք պայմանավորվել են եւ պատրաստ են համագործակցել, երկրորդը՝ տեղեկատվական հաղորդագրությունների փոխանակումն է։
«Տեղեկատվական հաղորդագրությունների փոխանակման տեսանկյունից չինական այս համակարգը SWIFT-ից վատը չէ, եւ, գուցե, տեխնոլոգիապես նույնիսկ ավելի զարգացած է: Մնում է միայն հավաքագրել մեծ թվով բանկեր, որոնք պատրաստ կլինեն հաշվարկեր իրականացնել այս համակարգի ներքին արժույթներով»,- նշել է նա։
CIPS վճարային համակարգի մասին
CIPS-ր, որը մասնագիտացած է յուանով վճարումների միջսահմանային քլիրինգում, Չինաստանը գործարկել է 2015 թվականի հոկտեմբերին:
CIPS-ի կայքի տվյալներով՝ 2022 թվականի հունիսին որպես անուղղակի մասնակից համակարգին հասանելիություն է ստացել19 ֆինանսական հաստատություն, որոնցից 2-ը՝ մայրցամաքային Չինաստանում, իսկ 17-ը՝ այլ երկրներում։ Ընդ որում, եթե 2022 թվականի հունվարին Եվրոպայում կար համակարգի 159 մասնակից, ապա հունիսին դրանց թիվն արդեն 185 էր։
Ասիայում այս տարվա 6 ամիսների ընթացքում համակարգի մասնակիցների թիվը 934-ից հասել է 965-ի, որոնցից 547-ը մայրցամաքային Չինաստանից են։ Աֆրիկայի մասնակիցների թիվն այս ընթացքում ավելացել է 3-ով՝ հասնելով 46-ի: Համակարգի մասնակիցների թիվը Հյուսիսային եւ Հարավային Ամերիկայից (համապատասխանաբար՝ 29 եւ 17) ու Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի երկրներից (23) մնացել է անփոփոխ:
2022 թվականի հունիսի դրությամբ՝ CIPS-ն ունի 1341 անդամ (76 ուղղակի եւ 1265 անուղղակի) 106 երկրներից եւ տարածաշրջաններից։

В России китайскую CIPS рассматривают в качестве альтернативы SWIFT
Китайская международная платежная система (Cross-border Interbank Payment System / China International Payments System, CIPS) может стать альтернативой SWIFT для подключенных к ней банков, сказал ТАСС председатель российской Ассоциации участников рынка электронных денег и денежных переводов Виктор Достов.
По его словам, при росте расчетов в юанях повысится потенциал подключения к ней российских банков, а если в нее будут введены другие валюты, то ее можно использовать и для расчетов в рублях.
«CIPS решает вполне определенные задачи. Она может стать альтернативой SWIFT в работе с теми банками, которые к ней подключены и готовы принимать переводы из России. Поэтому, если туда подключены условный российский банк и условный китайский, и они готовы «гонять» деньги между собой в локальных валютах, то это будет прекрасно работать»,- сказал Достов.
При этом он отметил, что задачу перевода из России, к примеру, в Deutsche Bank, который с Россией на данный момент работает ограниченно, это «никак не упрощает». Аналогично, по его словам, если в России взяли какой-то банк и отключили от SWIFT, то задачу перевода в Deutsche Bank эта система вряд ли решит. «Можно построить сложную схему с китайским банком-контрагентом, но она весьма рискованна для этого контрагента с точки зрения санкций»,- пояснил эксперт.
«Большой потенциал у подключения к системе CIPS для российских банков возникнет, если будут расти расчеты в юанях. Более того, если в эту систему будут заводить и другие валюты, что технически не так уж сложно, то не вижу большой проблемы в том, чтобы использовать ее для расчета в рублях»,- добавил Достов.
Эксперт пояснил, что любая платежная система - это комбинация двух составляющих: первая - это совокупность банков, которые договорились и готовы сотрудничать, вторая - это обмен информационными сообщениями.
«С точки зрения обмена информационными сообщениями, эта китайская система не хуже SWIFT, а, возможно, и технологичнее. Остается только набрать большое количество банков, которые будут готовы рассчитываться во внутренних валютах этой системы»,- отметил он.
О платежной системе CIPS
Китай запустил CIPS, специализирующуюся на трансграничном клиринге платежей в юанях, в октябре 2015 года.
По данным сайта платежной системы CIPS, в июне 2022 года 19 финансовых учреждений получили к ней допуск в качестве непрямых участников, 2 из которых находятся в материковом Китае, а 17 - в других странах. При этом, если в январе 2022 года в Европе было 159 участников системы, то в июне их количество составило 185.
В Азии число участников системы за 6 месяцев текущего года выросло с 934 до 965, из которых 547 из материкового Китая. Число участников из Африки за это время увеличилось на 3, до 46. Число участников системы из Северной и Южной Америки (29 и 17, соответственно), а также Океании (23) не изменилось.
По состоянию на июнь 2022 года, CIPS насчитывает 1 341 участника (76 являются прямыми участниками, а 1265 - непрямыми) из 106 стран и регионов.