«Եվրոպան ու Ռուսաստանը վաղ թե ուշ կգտնեն նոր մեկնարկի ուղիներ եւ գաղափարներ»
Այսօր եվրոպական բիզնեսը Ռուսաստանում ապրում է նորագույն պատմության մեջ ամենամեծ ճգնաժամը։ Քանի դեռ աշխարհաքաղաքական ներկայիս իրավիճակը հիմնովին չի փոխվել, դժվար թե տնտեսական պատկերը եվրոպական բիզնեսի համար բարելավվի:
Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Ռուսաստանում Եվրոպական բիզնեսի ասոցիացիայի գլխավոր տնօրեն Տաձիո Շիլինգը։
«Սակայն երկարաժամկետ հեռանկարում լավատեսության հիմքեր կան. նախ՝ Եվրոպան եւ Ռուսաստանը նախկինի պես բախվում են մի շարք ընդհանուր մարտահրավերների, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխությունը, հանրային առողջության համար հնարավոր ռիսկերը եւ այլն։ Այս մարտահրավերները վաղ թե ուշ կպահանջեն համագործակցության վերականգնում, եթե մենք ցանկանում ենք դրանք հաղթահարել:
Երկրորդ, աշխարհագրական եւ մշակութային մոտիկությունը բացարձակապես անհնար է չեղարկել, հետեւաբար, համոզված եմ, որ Եվրոպան ու Ռուսաստանը վաղ թե ուշ կգտնեն նոր մեկնարկի ուղիներ եւ գաղափարներ։ Իսկ մինչ այդ մենք պետք է համբերատար լինենք եւ փոքր քայլերով անենք մեր տքնաջան աշխատանքը, որպեսզի հնարավորինս ավելի շատ պահպանենք նրանից, ինչ ունեցել ենք՝ հետագայում զրոյից չսկսելու համար»,- ասել է ասոցիացիայի ղեկավարը։
Այնուամենայնիվ, ըստ նրա, մարտահրավերները, որոնց բախվում են եվրոպական ընկերությունները, իսկապես, աննախադեպ են թե՛ քանակական, թե՛ որակական առումով։ Շիլինգն առանձնացրել է գնալով ավելի բարդ նորմատիվ իրավական միջավայրը, մատակարարումների շղթաների խաթարումը, ավելի աշխատատար ու թանկ լոգիստիկան, դրամական փոխանցումների հետ կապված խնդիրները եւ հեղինակությանն առնչվող չնախատեսված ռիսկերը:
Մեկնաբանելով որոշ արտասահմանյան լրատվամիջոցների հրապարակումները «ներկայիս ճգնաժամի սկզբից ռուսաստանյան շուկան լքած հազարավոր օտարերկրյա ընկերությունների մասին»՝ նա, մասնավորապես, ասել է.
«Եթե դուք ակնկալում եք, որ ես թիվ կներկայացնեմ, ապա պետք է հիասթափեցնեմ: Հստակ թիվ ես չգիտեմ։ Բայց չեմ կարծում, որ փաստացի թիվն իսկապես նշանակություն ունի: Ես խոսել եմ արտասահմանյան ընկերությունների բազմաթիվ ղեկավարների եւ մենեջերների հետ, եւ կարող եմ ասել, որ յուրաքանչյուր մեկնած ընկերության հետեւում հարյուրավոր թախծալի անձնական պատմություններ կան, եւ յուրաքանչյուր այդպիսի դեպք ոչ միայն տնտեսական կորուստ է, այլեւ կորուստ է մարդկային հարաբերությունների առումով, քանի որ Ռուսաստանում գործող օտարերկրյա բիզնեսի համար մարդկանց միջեւ սերտ շփումները միշտ էլ կարեւոր դեր են խաղացել։
Միաժամանակ, չնայած հասկանալի պատճառներով լրատվամիջոցներում գերակշռում են հեռանալու մասին վերնագրերը, Ռուսաստանում նախկինի պես մնում են եվրոպական բազմաթիվ ընկերություններ, հատկապես այն ոլորտներում, որոնք ավելի քիչ են տուժում պատժամիջոցներից կամ ճգնաժամի հետ կապված այլ խնդիրներից: Որպես ասոցիացիա, մեր խնդիրն է օգնել նրանց գոյատեւել ներկայիս ճգնաժամում»,- ընդգծել է Տաձիո Շիլինգը։

«Европа и Россия рано или поздно найдут пути и идеи для нового старта»
Европейский бизнес в России в настоящее время переживает самый большой кризис в новейшей истории. И маловероятно, что экономическая картина для европейского бизнеса улучшится, пока принципиально не изменится текущая геополитическая ситуация.
Об этом в интервью агентству «РИА Новости» заявил генеральный директор Ассоциации европейского бизнеса (АЕБ) в России Тадзио Шиллинг.
«Однако есть основания для большего оптимизма в долгосрочной перспективе: во-первых, Европа и Россия по-прежнему сталкиваются с рядом общих вызовов, таких как изменение климата, потенциальные риски для здоровья населения и так далее. Эти вызовы рано или поздно потребуют возобновления сотрудничества, если мы хотим их преодолеть.
Во-вторых, совершенно невозможно отменить географическую и культурную близость, и потому я убежден, что Европа и Россия рано или поздно найдут пути и идеи для нового старта. А до тех пор мы должны набраться терпения и небольшими шагами делать свою кропотливую работу, чтобы сохранить как можно больше от того, что у нас было, для того чтобы в дальнейшем не начинать с нуля»,- отметил глава ассоциации.
Тем не менее, по его словам, вызовы, с которыми в настоящее время сталкиваются европейские компании, поистине беспрецедентны как в количественном, так и в качественном отношении. В этом контексте Шиллинг отметил все более сложную нормативно-правовую среду, нарушение цепочек поставок, более трудоемкую и более дорогую логистику, проблемы с денежными переводами и непредвиденные репутационные риски.
Комментируя публикации некоторых иностранных СМИ о «тысячах иностранных компаний, ушедших с начала текущего кризиса» с российского рынка, он, в частности, сказал:
«Если вы ожидаете, что я назову число, я должен вас разочаровать. Точную цифру я не знаю. Но я не думаю, что фактическое число действительно имеет значение. Я разговаривал со многими руководителями и менеджерами иностранных компаний, и могу вам сказать, что за каждым уходом стоят сотни печальных личных историй, и каждый уход - это не только экономическая потеря, но и потеря в плане человеческих отношений, поскольку тесные контакты между людьми для иностранного бизнеса, работающего в России, всегда играли важную роль.
В то же время, хотя в заголовках доминируют новости об уходе по понятным причинам, в России по-прежнему остается много европейских компаний, особенно в секторах, менее затронутых санкциями или другими проблемами, связанными с кризисом. И наша задача как ассоциации - помочь им выжить в нынешнем кризисе»,- подчеркну Тадзио Шиллинг.