Ռուսաստանի եւ Իրանի միասնական թվային արժույթը կարող է ներդրվել մինչեւ տարեվերջ
Իրանի հետ միասնական թվային արժույթը կարող է ներդրվել մինչեւ տարեվերջ, դա հեռանկարային ուղղություն է, «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանն ասել է ՌԴ Պետդումայի միջազգային հարցերով կոմիտեի ղեկավար Լեոնիդ Սլուցկին:
Ավելի վաղ Պետդումայի մրցակցության պաշտպանության հարցերով կոմիտեի ղեկավար Վալերի Գարտունգը «ՌԻԱ Նովոստի»-ին հայտնել էր, որ Ռուսաստանը եւ Իրանը քննարկում են միջազգային հաշվարկների համար միասնական թվային արժույթի ստեղծումը: Այս հարցը բարձրացվել էր նաեւ ՌԴ Պետդումայի պատվիրակության հունվարին Իրան այցելության ժամանակ: Պատվիրակությունը գլխավորում էր Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը:
«Մինչեւ տարեվերջ կարող ենք մոտենալ իրականացման փուլին։ Բայց այն, որ սա հեռանկարային ուղղություն է, միանգամայն ստույգ է»,- ասել է Սլուցկին՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչ փուլում է միասնական թվային արժույթի ստեղծումը։ Նա հավելել է, որ այս գաղափարն «ավելի քան ժամանակին էր»։
Այս տարվա հունվարի կեսին հաղորդվել էր, որ Իրանի Կենտրոնական բանկը դիտարկում է Ռուսաստանի հետ համատեղ տարածաշրջանային թոքեն ստեղծելու հնարավորությունը։ Նախատեսվում է, որ այն որպես վճարային միջոց կընդունվի արտաքին առեւտրային հաշվարկներում՝ դոլարի, ռուբլու եւ իրանական ռիալի փոխարեն:

Единая цифровая валюта России и Ирана может быть реализована к концу года
Единая цифровая валюта с Ираном может быть реализована к концу года, это перспективное направление, сообщил «РИА» Новости глава комитета Государственной думы России по международным делам Леонид Слуцкий (ЛДПР).
Ранее глава комитета Государственной думы по защите конкуренции Валерий Гартунг сообщил «РИА Новости», что Россия и Иран ведут обсуждение создания единой цифровой валюты для международных расчетов. Этот вопрос также затрагивался в ходе визита делегации Госдумы РФ во главе со спикером палаты Вячеславом Володиным в Иран в январе.
«К этапу реализации мы можем подойти к концу года. Но то, что это перспективное направление - абсолютно точно»,- сказал Слуцкий, отвечая на вопрос, на каком этапе находится создание единой цифровой валюты. Он добавил, что эта идея «более, чем своевременная».
В середине января текущего года сообщалось, что Центробанк Ирана рассматривает возможность создания вместе с Россией токена Персидского региона. Планируется, что его будут принимать в качестве платежного средства во внешнеторговых расчетах вместо доллара, рубля и иранского риала,