Շվեյցարական Credit Suisse բանկը $210 միլիոն է վճարել Բիձինա Իվանիշվիլիին
Credit Suisse-ը $210 միլիոն է վճարել վրացի միլիարդատեր Բիձինա Իվանիշվիլիին։ Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ այս մասին Bloomberg-ին հայտնել է շվեյցարական բանկի ներկայացուցիչը։
Նրա խոսքով՝ այս գումարը բանկը վճարել է «որոշակի ժամկետում՝ հայցվորի բոլոր հաշիվներով վարույթի շրջանակում»։ Ստույգ ժամկետները Credit Suisse-ը չի նշել: Մինչ օրս սա Credit Suisse-ի ամենամանրամասն հայտարարությունն է այն մասին, թե որքան է արժեցել վրացի գործարարի հետ 2016 թվականից ձգձգվող դատական գործընթացը, նշում է գործակալությունը։
Իվանիշվիլին դատական գործընթացի մեջ է Credit Suisse-ի հետ մի քանի իրավասություններում։ Անցած տարվա մարտին Բերմուդյան կղզիների դատարանն անցավ միլիարդատիրոջ կողմը, ով պնդում է, որ հարյուր միլիոնավոր դոլարներ է կորցրել շվեյցարական բանկի աշխատակիցներից մեկի գործողությունների պատճառով։
Credit Suisse-ի դեմ Իվանիշվիլիի հայցերի ընդհանուր գումարը կազմում է մոտ $800 միլիոն։
Իվանիշվիլին պնդում է, որ տուժել է բանկի նախկին մենեջեր Պատրիս Լեսկոդրոնի գործողություններից։ Նա 2018 թվականին դատապարտվել էր խարդախության համար, ազատ էր արձակվել 2019-ին, իսկ 2020 թվականին ինքնասպան եղել։
Լեսկոդրոնը խոստովանել էր, որ 2008 թվականի ֆինանսական ճգնաժամի ժամանակ սկսել էր կորուստները ծածկել հաճախորդների միջոցների հաշվին։ The Wall Street Journal-ը գրել էր, որ FINMA շվեյցարական կարգավորիչի կողմից հրապարակված զեկույցից հետեւում էր, որ Credit Suisse-ը դժգոհություններ է ունեցել մենեջերի գործողություններից, սակայն բանկը պատշաճ քայլեր չի ձեռնարկել։
Credit Suisse-ը հերքում է դա, իսկ զեկույցի հրապարակման կապակցությամբ Լոնդոնում հայց է ներկայացրել ընդդեմ Իվանիշվիլիի եւ այլ ներդրողների։
Ըստ Forbes Real-Time վարկանիշի՝ Բիձինա Իվանիշվիլին առաջին տեղն է զբաղեցնում Վրաստանի ամենահարուստ գործարարների ցուցակում։ Միլիարդատիրոջ կարողությունը գնահատվում է $4,8 միլիարդ: 2012 թվականի հոկտեմբերից մինչեւ 2013 թվականի նոյեմբերն ընկած ժամանակահատվածում Իվանիշվիլին եղել է Վրաստանի վարչապետը։

Швейцарский банк Credit Suisse выплатил $210 млн Бидзине Иванишвили
Credit Suisse выплатил $210 млн грузинскому миллиардеру Грузии Бидзине Иванишвили. Как передает российское издание Forbes, об этом Bloomberg сообщил представитель швейцарского банка.
По его словам, банк выплатил эту сумму «в течение определенного времени в рамках разбирательства по всем счетам истца». Точные сроки Credit Suisse не уточнил. На сегодня это наиболее подробное заявление Credit Suisse о том, во сколько ему обходится судебная тяжба с грузинским бизнесменом, которая тянется с 2016 года, отмечает агентство.
Иванишвили судится с Credit Suisse в нескольких юрисдикциях. В марте прошлого года суд на Бермудских островах встал на сторону миллиардера, который утверждает, что потерял сотни миллионов долларов из-за действий одного из сотрудников швейцарского банка.
Общая сумма исков Иванишвили к Credit Suisse составляет около $800 млн.
Иванишвили утверждает, что пострадал от действий бывшего менеджера банка Патриса Лескодрона. Он был осужден за мошенничество в 2018 году, освобожден в 2019-м и в 2020-м покончил с собой.
Лескодрон признался, что во время финансового кризиса 2008 года начал покрывать убытки за счет денег клиентов. The Wall Street Journal писала, что из опубликованного отчета швейцарского регулятора FINMA следовало, что у Credit Suisse были замечания к действиям менеджера, но банк не принимал должных действий.
Credit Suisse это отрицает, а в связи с публикацией отчета подал в суд в Лондоне на Иванишвили и других инвесторов.
Бидзина Иванишвили занимает первое место в списке богатейших бизнесменов Грузии, следует из рейтинга Forbes Real-Time, который обновляется в реальном времени. Состояние миллиардера оценивается в $4,8 млрд. С октября 2012 по ноябрь 2013-го Иванишвили был премьером Грузии.