Չինաստանը 17-րդ տարին անընդմեջ ոսկեարժութային պահուստների ծավալով աշխարհում առաջին տեղն է զբաղեցնում. դեկտեմբերի վերջի դրությամբ երկրի պահուստները կազմել են $3,31 տրիլիոն։2022 թվականի արդյունքներով երկրորդ հորիզոնականը զբաղեցրել է Ճապոնիան՝ $1,27 տրիլիոն խնայողություններով, իսկ երրորդը՝ Շվեյցարիան, որն ունի $924 միլիարդի ակտիվներ։Լավագույն հնգյակում են նաեւ Ռուսաստանը՝ $582 միլիարդ եւ Հնդկաստանը՝ $563 միլիարդ ցուցանիշներով, հետեւում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալության՝ ազգային կենտրոնական բանկերի տվյալների վրա հիմնված հաշվարկներից։Վեցերորդ տեղում Սաուդյան Արաբիան է՝ $460 միլիարդ խնայողություններով։ Տարվա կտրվածքով այս երկիրը բարձրացել է երկու հորիզոնականով՝ առաջ անցնելով Հոնկոնգին ($424 միլիարդ, 7-րդ տեղ) եւ Հարավային Կորեային (նույնպես $424 միլիարդ, 8-րդ տեղ)։ Սինգապուրը, որը 2021 թվականին զբաղեցնում էր 9-րդ տեղը, երկու հորիզոնականով վատթարացրել է իր դիրքը եւ դուրս մնացել լավագույն տասնյակից։ Արդյունքում Բրազիլիան ($325 միլիարդ) իններորդն է, իսկ Գերմանիան ($295 միլիարդ)՝ տասներորդը։ 01.02.2023 | 09:13 2022-ին աշխարհի ԿԲ-ները գնել են ոսկու ամենամեծ ծավալը կես դարվա ընթացքում «Չինաստանի եւ երկրորդ տեղը զբաղեցնող Ճապոնիային միջեւ տարբերությունն ավելի քան երկու անգամ է։ Սա նշանակում է, որ դեռ երկար ժամանակ Չինաստանին չեն կարողանա հասնել այս ցուցանիշով։ Հատկանշական է, որ ԱՄՆ-ը $37,2 միլիարդ ցուցանիշով անգամ տասնյակում չէ, իսկ վերջինից առաջ են այնպիսի երկրներ, ինչպիսիք են Բրազիլիան, Մեքսիկան եւ Իսրայելը»,- «Իզվեստիա»-ին մեկնաբանել է Բանկային զարգացման ինստիտուտի փոխտնօրեն Յուլիա Մակարենկոն։Նրա խոսքով, չնայած համաշխարհային ասպարեզում ստեղծված աշխարհաքաղաքական իրավիճակին, Ռուսաստանին հաջողվում է պահպանել իր արժանի տեղը ոսկեարժութային խոշորագույն պահուստներ ունեցող երկրների վարկանիշում։ Ըստ փորձագետի՝ «սա խոսում է Կենտրոնական բանկի կառուցվածքում որոշում կայացնողների բարձր պրոֆեսիոնալիզմի մասին»։ Tweet Դիտում՝ 5722

Китай - мировой лидер по объему золотовалютных резервов
По объему золотовалютных резервов первое место в мире 17-й год подряд занял Китай: на конец декабря резервы этой страны составили $3,31 трлн.
По итогам 2022 года вторую строчку заняла Япония с накоплениями в $1,27 триллиона, а третью - Швейцария, которая располагает активами в $924 миллиарда.
В пятерку лидеров входят также Россия с показателем в $582 млрд и Индия - $563 млрд, следует из расчетов агентства «РИА Новости» на основе данных национальных центральных банков.
На шестом месте - Саудовская Аравия с накоплениями в $460 миллиардов. По итогам года она поднялась на две позиции, сместив Гонконг ($424 миллиарда) на седьмую позицию, а Южную Корею (также $424 миллиарда) - на восьмую.
Сингапур, который в 2021 году занимал девятое место, потерял две позиции и выпал из первой десятки. В результате Бразилия ($325 миллиардов) стала девятой, а Германия ($295 миллиардов) - десятой.
«Отрыв Китая от второго места - более чем двукратный. Это значит, что еще долго КНР не смогут догнать по этому показателю. Примечательно, США не входят даже в первую десятку с $37,2 млрд. А впереди, например, такие страны, как Бразилия, Мексика и Израиль»,- прокомментировала «Известиям» заместитель директора Банковского института развития Юлия Макаренко.
По ее словам, несмотря на геополитическую ситуацию на мировой арене, России удается сохранить достойное место в рейтинге стран с крупнейшими золотовалютными резервами. По мнению эксперта, «это говорит о высоком профессионализме лиц, принимающих решения в структуре Центробанка».