Ռուբինին կանխատեսել է՝ երբ կլինի ԱՄՆ դոլարի «հարաբերական մայրամուտը»
ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի միջեւ աշխարհաքաղաքական առճակատման սրումը կազդի դոլարի՝ որպես համաշխարհային պահուստային արժույթի նշանակալիության վրա, սակայն յուանի՝ այս դերը ստանձնելու ճանապարհին շատ դժվարություններ կան, հայտարարել է տնտեսագետ Նուրիել Ռուբինին Financial Times-ի համար գրած հոդվածում։
Նուրիել Ռուբինին ամերիկացի տնտեսագետ է, քչերից մեկը, ով կանխատեսել էր ԱՄՆ անշարժ գույքի շուկայում «փուչիկի» փլուզումը 2007-2008 թվականներին եւ դրան հաջորդած համաշխարհային ճգնաժամը:
RBC-ի փոխանցմամբ՝ նա գրել է, որ ներկայիս համակարգը սպառնում է ձեւավորվող շուկաներով երկրներին՝ կապված ԱՄՆ տնտեսության ներքին այնպիսի գործոնների հետ, ինչպիսին է, օրինակ, գնաճը։ Տնտեսագետը նշել է, որ Չինաստանը Սաուդյան Արաբիայի հետ միասին յուանով առաջին գործարքն իրականացրել է դեկտեմբերին, ապագայում այս երկու երկրները կարող են պայմանավորվել նավթի առեւտրի համար չինական արժույթով հաշվարկներ կատարելու շուրջ։ Դոլարի գերակայության համար սպառնալիքներ են ներկայացնում են նաեւ թվային արժույթները, WeChat Pay եւ Alipay վճարային համակարգերը, ինչպես նաեւ Swift միջբանկային համակարգին այլընտրանքի ի հայտ գալը։
«Այս բոլոր պատճառներով ԱՄՆ դոլարի՝ որպես հիմնական պահուստային արժույթի հարաբերական մայրամուտը, հավանաբար, տեղի կունենա հաջորդ տասնամյակի ընթացքում: Վաշինգտոնի եւ Պեկինի միջեւ աճող աշխարհաքաղաքական մրցակցությունն անխուսափելիորեն կզգացվի նաեւ համաշխարհային պահուստային արժույթի երկբեւեռության տեսքով»,- գրել է Ռուբինին:
Միաժամանակ, տնտեսագետը հիշեցրել է, որ դոլարի գերակայությունը սկսվել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից հետո Բրետտոն Վուդսի համակարգի ստեղծմամբ (համաշխարհային բոլոր արժույթների փոխարժեքը կապվում էր ԱՄՆ դոլարի հետ), եւ նույնիսկ ֆիքսված փոխարժեքներից հրաժարվելը 1970-ականներին սպառնալիք չդարձավ դոլարի առաջատարության համար։ Մեր օրերում, սակայն, մի կողմից Արեւմուտքի, մյուս կողմից Չինաստանի, Ռուսաստանի, Իրանի եւ Հյուսիսային Կորեայի միջեւ աճող մրցակցության, ինչպես նաեւ թվային արժույթների ի հայտ գալու պատճառով, թերահավատները տեսնում են ապադոլարիզացիայի արագացման հեռանկարը, գրել է Ռուբինին։
Միաժամանակ, նրանց ընդդիմախոսները հիշեցնում են, որ «դուք չեք կարող ինչ-որ բան փոխարինել ոչնչով», իսկ ԱՄՆ դոլարի դերը որպես վճարման միջոց էապես չի նվազել՝ չնայած այս խնդրի բոլոր քննարկումներին։ Ռուբինին նշել է. «Ինչպես արտահայտվել էր ԱՄՆ ֆինանսների նախկին նախարար Լոուրենս Սամերսը, «Եվրոպան թանգարան է, Ճապոնիան՝ ծերանոց, իսկ Չինաստանը՝ բանտ»: Բացի այդ, չինական յուանը չի կարող դառնալ իրական պահուստային արժույթ, քանի դեռ Պեկինն աստիճանաբար չվերացնի կապիտալի շարժի նկատմամբ վերահսկողությունը, իսկ փոխարժեքը չդառնա ավելի ճկուն:

Рубини спрогнозировал, когда наступит «относительный закат» доллара США
Обострение геополитического противостояния США и Китая скажется на значимости доллара в качестве мировой резервной валюты, однако на пути юаня к этой роли есть немало сложностей, заявил экономист Нуриэль Рубини в статье для Financial Times.
Нуриэль Рубини - американский экономист, один из немногих, кто предсказал крах «пузыря» на рынке жилья в США в 2007-2008 годах и последующий глобальный кризис.
Как передает RBC, он написал, что нынешняя система угрожает странам с формирующимся рынком из-за внутренних факторов экономики США, такими как, например, инфляция. Экономист указал, что Китай в декабре вместе с Саудовской Аравией провел первую транзакцию в юанях, в перспективе эти две страны могут договориться о торговле нефтью с расчетом в китайской валюте. Угрозу доминированию доллара также представляют собой цифровые валюты, платежные системы WeChat Pay и Alipay, появление альтернативы межбанковской системе Swift.
«По всем этим причинам относительный закат доллара США как основной резервной валюты, вероятно, произойдет в течение следующего десятилетия. Усиливающееся геополитическое соперничество между Вашингтоном и Пекином неизбежно будет ощущаться и в биполярности состояния глобальной резервной валюты»,- написал Рубини.
Экономист при этом напомнил, что доминирование доллара началось с момента создания Бреттон-Вудской системы после окончания Второй мировой войны (обменный курс всех мировых валют привязывался к доллару США), и даже отказ в 1970-х от фиксированных обменных курсов не стал угрозой для лидерства доллара. Однако в наши дни из-за растущего соперничества между Западом, с одной стороны, и Китаем, Россией, Ираном и КНДР - с другой, а также появлением цифровых валют, скептики видят перспективу ускорения дедолларизации, пишет Рубини.
Их оппоненты при этом напоминают, что «вы не можете заменить что-то ничем», а роль доллара США как платежного средства не сильно сократилась, несмотря на все обсуждения этой проблемы. Рубини отметил: «Как выразился бывший министр финансов США Лоуренс Саммерс: «Европа - это музей, Япония - дом престарелых, а Китай - тюрьма». Кроме того, китайский юань не может стать реальной резервной валютой, если Пекин не станет поэтапно отменять контроль за движением капитала, а обменный курс не приобретет большую гибкость.