ՌԴ-ի հետ համաձայնագրի շնորհիվ Իրանն ուղիղ կապ կհաստատի օտարերկրյա 106 բանկի հետ
Ռուսաստանի եւ Իրանի կենտրոնական բանկերի ներկայացուցիչները համաձայնագիր են ստորագրել երկրների միջեւ ֆինանսական եւ բանկային գործարքների դյուրացման ոլորտում համագործակցության վերաբերյալ։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նախօրեին Twitter-ում հայտնել է Իրանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Մոհամմադ Ռեզա Ֆարզինը։
«Ուղիղ կապ է հաստատվել իրանական եւ ռուսաստանյան բանկերի միջեւ։ Ռուսաստանի եւ Իրանի կենտրոնական բանկերի միջեւ կնքված համագործակցության մասին համաձայնագիրը, բացի Ռուսաստանի բանկերի հետ ուղիղ կապ հաստատելուց, նախատեսում է նաեւ, որ մեր երկիրն ուղղակիորեն կապված կլինի արտասահմանյան 106 բանկի հետ։ Իրանի եւ մնացած աշխարհի միջեւ ֆինանսական կապուղիները վերականգնվում են»,- գրել է Ֆարզինը։
Իրանի Կենտրոնական բանկի ղեկավարը չի մանրամասնել, թե արտասահմանյան որ բանկերի հետ է Իսլամական հանրապետությունը նախատեսում կապ հաստատել։
ISNA գործակալությունը տեղեկացրել է, որ ՌԴ-ի կողմից փաստաթղթի ստորագրման արարողությանը մասնակցել է Ռուսաստանի Բանկի (ԿԲ) Կենտրոնական դաշնային շրջանի Գլխավոր վարչության ղեկավարի տեղակալ Վլադիսլավ Գրիդչինը։
«Այս համաձայնագրի ամենամեծ առավելությունն այն է, որ դրա վրա չեն կարողանա ազդել արեւմտյան պատժամիջոցները»,- ասել է Գրիդչինը։ Նա նաեւ հույս է հայտնել, որ երկու երկրների միջեւ դրամական փոխանցումների դյուրացումը նախատեսող համաձայնագիրը կնպաստի բիզնեսի զարգացմանը Ռուսաստանում եւ Իրանում։
Նշենք, որ Մոհամմադ Ռեզա Ֆարզինն Իրանի Կենտրոնական բանկի նոր նախագահ էր նշանակվել անցած տարվա վերջին, երբ կառավարությունն ընդունել է իր նախորդի՝ Ալի Սալեհաբադիի հրաժարականը, ով Իրանի Կենտրոնական բանկի ամենաերիտասարդ ղեկավարն էր։
Անցած տարվա հոկտեմբերին Fars գործակալությանը տված հարցազրույցում Սալեհաբադին հայտարարել էր, որ Իրանի Կենտրոնական բանկն իր առաջնահերթություններից է համարում հարեւան երկրների հետ գործընկերային հարաբերությունների զարգացումն ի շնորհիվ այնպիսի արժութային եւ ֆինանսական փոխանակման մեխանիզմների մշակման, որոնք երաշխավորում են պատժամիջոցների բացասական ազդեցությունից։
«Հարեւան երկրների հետ համագործակցության զարգացումը մեր կառավարության ռազմավարական առաջնահերթություններից է։ Մեզ համար կարեւոր է բանկային կապերի հաստատումը հարեւան պետությունների հետ, որոնց ուղղությամբ ակտիվորեն զարգանում են շահավետ առեւտրային պայմանագրերը։ Մենք դա կզարգացնենք առաջնահերթության կարգով՝ օգտագործելով այնպիսի մեխանիզմներ, որոնք ենթակա չեն պատժամիջոցների, եւ դա Կենտրոնական բանկի աշխատանքի կարեւոր ուղղություններից է»,- ասել էր նա։

Благодаря соглашению с Россией Иран будет напрямую соединен со 106 зарубежными банками
Представители центральных банков России и Ирана подписали соглашение о сотрудничестве в сфере облегчения финансовых и банковских операций между странами.
Как передает ТАСС, об этом накануне сообщил в Twitter председатель Центрального банка Ирана Мохаммад Реза Фарзин.
«Установлена прямая связь между иранскими и российскими банками. Соглашение о сотрудничестве между центральными банками России и Ирана, помимо налаживания непосредственной связи [иранских финансовых организаций] с российскими банками, предусматривает также то, что наша страна будет напрямую соединена со 106 зарубежными банками. Финансовые каналы между Ираном и всем остальным миром восстанавливаются»,- написал Фарзин.
Подробностей о том, с какими зарубежными банками Исламская республика планирует наладить контакты, глава ЦБ Ирана не привел.
Агентство ISNA проинформировало, что с российской стороны на церемонии подписания документа присутствовал заместитель начальника Главного управления Банка России (ЦБ) по Центральному федеральному округу Владислав Гридчин.
«Самое большое преимущество этого соглашения заключается в том, что на него не смогут повлиять западные санкции»,- отметил Гридчин. Он также надеется на то, что соглашение, предусматривающее облегчение денежных переводов между двумя странами, способствует развитию бизнеса в России и Иране.
Отметим, что Мохаммад Реза Фарзин был назначен новым председателем Центрального банка Ирана в конце прошлого года после того, как кабинет министров принял отставку его предшественника - Али Салехабади, являющегося самым молодым главой иранского ЦБ.
В октябре прошлого года в интервью агентству Fars Салехабади заявлял, что Центральный банк Ирана считает одним из своих приоритетов развитие партнерских отношений с соседними странами за счет разработки механизмов валютно-финансового обмена, которые гарантируют от негативного воздействия санкций.
«Развитие сотрудничества с соседними странами - один из стратегических приоритетов нашего правительства. Для нас важно наладить банковские связи с соседними государствами, с которыми активно развиваются выгодные коммерческие и торговые контракты. Мы будем продвигать это в приоритетном порядке с помощью механизмов, которые не подвержены санкциям, и это является одним из важных направлений работы Центрального банка»,- говорил он.