Վրաստանում արգելափակվել է դեպի ՌԴ արտահանման ավելի քան 1000 գործարք
2022 թվականի փետրվարի 24-ից Վրաստանի մաքսային ծառայությունն արգելափակել է դեպի Ռուսաստան պատժամիջոցների տակ գտնվող ապրանքների արտահանման ավելի քան 1000 գործարք։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր կառավարության նիստից հետո կայացած ճեպազրույցում հայտարարել է Վրաստանի ֆինանսների նախարար Լաշա Խուցիշվիլին։
«2022 թվականի փետրվարի 24-ից հետո մաքսային մարմինները կասեցրել են ավելի քան հազար գործարք՝ ելնելով պատժամիջոցների խախտման ռիսկից։ Այս ապրանքը չի վերաբերում ռազմական բեռներին կամ երկակի նշանակության ապրանքներին, քանի որ նման ապրանքի համար անհրաժեշտ է թույլտվություն, որը պետությունը, բնականաբար, չի տա։ Հիմնականում դա կենցաղային ապրանք էր, որը նույնպես ներառված է պատժամիջոցների ցանկում»,- տեղեկացրել է Խուցիշվիլին։
Նրա խոսքով՝ Ֆինանսների նախարարության Եկամուտների ծառայությունում գրանցվել է նաեւ 500-ից ավելի դիմում՝ որոշակի ապրանքների փոխադրման թույլտվություն տրամադրելու հնարավորության վերաբերյալ, որոնց բացասական պատասխան է տրվել։
Խուցիշվիլին նշել է, որ Եկամուտների ծառայությունը բացատրական աշխատանք է վարում բիզնես օպերատորների հետ՝ նախապես բացատրելով, թե որ ապրանքներն են արգելված պատժամիջոցներով։ Նրա խոսքով՝ պատժամիջոցների ցանկը բավականին մեծ է, եւ այնքան էլ հեշտ չէ հետեւել ապրանքների բոլոր կատեգորիաներին։ Միաժամանակ, Վրաստանում արդեն կան պատժամիջոցների կատարման ոլորտում հավաստագրված փորձագետներ, որոնք աշխատում են մաքսային ծառայությունում։
Խուցիշվիլին հերքել է Վրաստանի կողմից պատժամիջոցների հնարավոր շրջանցման մասին լուրերը՝ հայտարարելով, որ նման բոլոր մեղադրանքներն ապացույցներ չունեն։

В Грузии заблокированы более 1 тыс. операций по экспорту в РФ санкционных товаров
Таможенная служба Грузии с 24 февраля 2022 года заблокировала более 1 тыс. операций по экспорту в Россию санкционных товаров.
Как передает ТАСС, об этом сегодня сообщил министр финансов Грузии Лаша Хуцишвили на брифинге после заседания правительства.
«После 24 февраля 2022 года таможенные органы приостановили более 1 тыс. операций, исходя из риска нарушений санкций. Этот товар не относится к военному грузу или товарам двойного назначения, так как такой товар требует разрешения, которое, конечно, государство не даст. В основном это был бытовой товар, который так же включен в санкционный список»,- сообщил Хуцишвили.
По его словам, также было зарегистрировано более 500 обращений в Службу доходов Минфина относительно возможности выдать разрешение на перевозку определенных товаров, на которые был дан отрицательный ответ.
Хуцишвили отметил, что Служба доходов занимается разъяснительной работой с бизнес-операторами, заранее объясняя, какой товар запрещен санкциями. По его словам, санкционный список достаточно большой, и не так просто отследить все категории товаров, при этом в Грузии есть уже сертифицированные эксперты в области исполнения санкций, работающие в таможенной службе.
Хуцишвили отверг слухи о возможном обходе санкций со стороны Грузии, заявив, что все подобные обвинения не имеют доказательств.