Պարտատոմսերի համաշխարհային շուկան տարին սկսել է պատմական աճով
Պարտատոմսերի համաշխարհային շուկան տարեսկզբից մինչեւ հունվարի 18-ն աճել է 4,1%-ով՝ պայմանավորված նոր տեղաբաշխումների ծավալների ավելացմամբ, հաղորդում է Finmarket-ը՝ վկայակոչելով Bloomberg գործակալությունը։
Սա այս ժամանակահատվածի համար լավագույն դինամիկան է դիտարկումների ողջ պատմության մեջ, այսինքն՝ 1999 թվականից ի վեր, նշում է գործակալությունը։ Տարվա երեք շաբաթից էլ քիչ ժամանակահատվածում համաշխարհային թողարկողները տեղաբաշխել են ռեկորդային $586 միլիարդի պարտատոմսեր:
«Մրցավազքը պարտատոմսերի շուկայում շարունակվելու ներուժ ունի, հատկապես ներդրումային մակարդակ ունեցող պարտատոմսերի համար: Կորպորատիվ հատվածի հիմնարար ցուցանիշներն, ընդհանուր առմամ, մնում են ուժեղ»,- նշել է PineBridge Investments-ի վերլուծաբան Օմար Սլիմը:
Ներդրումային վարկանիշներ ունեցող պարտատոմսերի ամերիկյան շուկան 2023 թվականին կարող է աճել մոտ 10%-ով, կանխատեսում են Bloomberg Intelligence-ի վերլուծաբանները։ Անցած տարի այս հատվածն արձանագրել է ամենամեծ անկումը վերջին կես դարում։

Мировой рынок облигаций начал год с исторического роста
Глобальный рынок облигаций с начала года по 18 января вырос на 4,1% благодаря увеличению объема новых размещений, передает Finmarket.ru со ссылкой агентство Bloomberg.
Это лучшая динамика за данный период за всю историю наблюдений, то есть с 1999 года, отмечает агентство. За неполные три недели года мировые эмитенты разместили облигации на рекордные $586 млрд.
«Ралли на рынке бондов имеет потенциал к продолжению, особенно это касается облигаций инвестиционного уровня. Фундаментальные показатели корпоративного сектора остаются в целом сильными»,- отметил аналитик PineBridge Investments Омар Слим.
Американский рынок бондов с инвестиционными рейтингами в 2023 году может вырасти примерно на 10%, прогнозируют аналитики Bloomberg Intelligence. В прошлом году этот сегмент зафиксировал максимальное падение за полвека.