ԱՄՆ-ում բարձր գնաճի խնդիրը դեռ լուծված չէ, եւ, չնայած սպառողական գների աճի դանդաղմանը, Դաշնային պահուստային համակարգին (FRS) վաղ է հաղթանակ տոնել:Finmarket-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին Financial Times-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) տնօրենի առաջին տեղակալ Գիտա Գոպինաթը:«Եթե նայեք աշխատաշուկայի ցուցիչներին կամ գնաճի կայուն բաղադրիչներին, ներառյալ՝ գները ծառայությունների ոլորտում, ապա պարզ է դառնում, որ բարձր գնաճի խնդիրը դեռ լուծված չէ»,- ասել է Գոպինաթը՝ ընդգծելով, որ ԱՄՀ-ն խորհուրդ է տալիս FRS-ին «պահպանել իր ուղին» քաղաքականության խստացման առումով։ Նրա փոխանցմամբ՝ չափազանց կարեւոր է, որ ԱՄՆ կենտրոնական բանկը պահպանի «սահմանափակող դրամավարկային քաղաքականությունը», քանի դեռ չի հասել «գնաճի վճռական եւ կայուն դանդաղեցման», որը կարտացոլվի աշխատավարձերում, ինչպես նաեւ պարենային ապրանքների եւ էներգակիրների ոլորտներից դուրս հատվածներում:Գոպինաթը գտնում է, որ FRS-ը պետք է բարձրացնի տոկոսադրույքը մինչեւ 5% եւ պահի այն նշված մակարդակում ընթացիկ տարվա ողջ ընթացքում: Ի տարբերություն մի շարք այլ տնտեսագետների, նա կարծում է, որ ԱՄՆ-ում դրամավարկային քաղաքականության խստացումը չափազանցված չէ։ 04.01.2023 | 14:26 ԱՄՀ. Այս տարի ռեցեսիայի մեջ կհայտնվի համաշխարհային տնտեսության մեկ երրորդը Խոսելով Չինաստանում ստեղծված իրավիճակի մասին՝ Գոպինաթը նշել է, որ այդ երկրի տնտեսությունը մոտ ապագայում լուրջ դժվարություններ կունենա՝ կապված COVID-19-ի դեպքերի աճի հետ, ինչը բացասաբար կանդրադառնա համաշխարհային տնտեսական աճի վրա։ Այնուամենայնիվ, ըստ նրա, Չինաստանում պահանջարկը կսկսի վերականգնվել այս տարվա ավարտին:ԱՄՀ-ն այս ամիս կհրապարակի իր նոր կանխատեսումները համաշխարհային տնտեսության համար։ Անցած տարվա հոկտեմբերին հիմնադրամը կանխատեսել էր, որ 2023 թվականին Միացյալ Նահանգների ՀՆԱ-ն կաճի 1%-ով, Եվրոգոտունը՝ 0,5%-ով, Չինաստանինը՝ 4,4%-ով։Գոպինաթի խոսքով՝ ԱՄՆ-ն այս տարի ռեցեսիայից խուսափելու բավականին փոքր հնարավորություն ունի: Նա նաեւ ակնկալում է, որ Եվրոգոտում դրամավարկային խստացումն ավելի երկար կտեւի, քան ԱՄՆ-ում, քանի որ կարգավորիչները ստիպված են պայքարել Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի պատճառով առաջացած էներգետիկ ճգնաժամի հետեւանքների հետ: Tweet Դիտում՝ 16324

Проблема высокой инфляции в США еще не решена, и Федеральной резервной системе (ФРС) рано праздновать победу, несмотря на замедление темпов роста потребительских цен.Как передает Finmarket.ru, об этом в интервью газете Financial Times завила первый заместитель директора-распорядителя Международного валютного фонда (МВФ) Гита Гопинат.«Если посмотреть на индикаторы рынка труда или на очень устойчивые компоненты инфляции, в том числе цены в сфере услуг, становится понятно, что проблема высокой инфляции еще не решена»,- отметила Гопинат, подчеркнув, что МВФ советует ФРС «сохранять свой курс» по ужесточению политики. По ее словам, очень важно, чтобы американский ЦБ придерживался «ограничительной монетарной политики» до тех пор, пока не добьется «решительного и устойчивого замедления инфляции», которое проявится в зарплатах, а также в сегментах за пределами продуктов питания и энергоносителей.Гопинат полагает, что ФРС следует поднять ставку до 5% и сохранять ее на этом уровне в течение всего текущего года. В отличие от ряда других экономистов она считает, что ужесточение денежно-кредитной политики в США не является чрезмерным. 04.01.2023 | 14:26 МВФ: В этом году рецессия затронет треть мировой экономики Говоря о ситуации в Китае, Гопинат отметила, что экономика КНР будет испытывать серьезные трудности в ближайшей перспективе из-за роста заболеваемости COVID-19, и это негативно скажется на глобальном экономическом росте. Однако позднее в этом году спрос в Китае начнет восстанавливаться, считает она.МВФ в этом месяце опубликует новые прогнозы для мировой экономики. В октябре прошлого года фонд прогнозировал увеличение ВВП США на 1% в 2023 году, еврозоны - на 0,5%, Китая - на 4,4%.По словам Гопинат, у Штатов довольно небольшая возможность избежать рецессии в этом году.Она также ожидает, что в еврозоне ужесточение денежно-кредитной политики будет длиться дольше, чем в США, учитывая, что регуляторам приходится бороться с последствиями энергетического кризиса, вызванного ситуацией на Украине. Tweet Просмотры 16305