Արտարժույթ փոխարկող լավագույն բանկը ՀՀ-ում. «Եռակի լավագույն» Ամերիաբանկի նոր մրցանակը
Global Finance ամսագիրը հրապարակել է արտարժույթ փոխարկող աշխարհի լավագույն բանկերի իր ամենամյա ցանկը, որտեղ Ամերիաբանկը ճանաչել է 2023 թվականի արտարժույթ փոխարկող լավագույն բանկը Հայաստանում։
Հաղթողներն ընտրվել են` հաշվի առնելով գործարքների ծավալը, շուկայում մասնաբաժինը, համաշխարհային ծածկույթը, հաճախորդների սպասարկման որակը, մրցակցային փոխարժեքները եւ նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառումը: Global Finance ամսագրի կողմից կարեւորվել են նաեւ բանկերի ներկայացրած տվյալները, ինչպես նաեւ ոլորտի վերլուծաբանների, ընկերությունների ղեկավարների եւ ՏՏ ոլորտի փորձագետների կարծիքները:
«Վերջին չորս տասնամյակի համար գնաճի աննախադեպ տեմպը կտրուկ ավելացրել է արտարժույթի շուկայի անկայունությունը։ Արտարժութային գործառնություններ իրականացնող լավագույն գործընկերոջ ընտրությունն այժմ, առավել քան երբեւէ, կարեւոր է», – նշել է Global Finance ամսագրի հիմնադիր եւ գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Ջիարապուտոն: «Այս մրցանակը շնորհվում է այն բանկերին, որոնց արտարժութային գործառնություններ իրականացնող ստորաբաժանումներն այս փոփոխվող շրջանում իրենց հաճախորդների համար ապահովել են ճիշտ ուղղորդում եւ արդյունավետություն»:
«Մենք շատ ուրախ ենք ստանալ այս մրցանակը, որը վկայում է մեր բարձր արդյունավետության, արտարժութային շուկայում պրոակտիվ դերակատարման եւ գրանցած զգալի աճի մասին: Սա նաեւ մեր` արտարժութային գործունեությունն ընդլայնելու եւ բարելավելու շարունակական ջանքերի, հաճախորդներին արտարժույթի փոխարկման լավագույն լուծումներ տրամադրելու ձգտման ճանաչումն է»,- նշել է  Ամերիաբանկի Արտարժութային եւ բրոքերային գործառնությունների գծով համատնօրեն Դիանա Հակոբյանը։
«Արտարժույթ փոխարկող լավագույն բանկ» մրցանակը վերջին համալրումն է 2022 թվականին Ամերիաբանկին տրված մրցանակների տպավորիչ ցանկում: Ավելի վաղ Ամերիաբանկը միջազգային առաջատար երեք ամսագրերի` Global Finance-ի, Euromoney-ի եւ The Banker-ի կողմից ճանաչվել էր  տարվա «Լավագույն բանկը»  Հայաստանում: Այս առթիվ բանկը մեկնարկել է «Եռակի լավագույնը» արշավը` «Լավագույն հնարավորությունը ստեղծում են մարդիկ» կարգախոսով: Այն նվիրված է վերջին տարիներին բանկի ձեռքբերումների հետեւում կանգնած բոլոր մարդկանց` հաճախորդներից ու գործընկերներից մինչեւ աշխատակիցներ:

Америабанк назван лучшим банком по обмену валюты в Армении по версии журнала Global Finance
Журнал Global Finance признал Америабанк лучшим банком по обмену валюты в Армении на 2023 год в ежегодном списке лучших банков мира по обмену валюты.
Победители были определены на основе нескольких критериев, включая объем транзакций, долю на рынке, глобальный охват, обслуживание клиентов, конкурентные курсы и инновационные технологии. Global Finance также учел данные, представленные банками, мнения отраслевых аналитиков, руководителей компаний и экспертов по технологиям.
«Беспрецедентно высокий за последние четыре десятилетия уровень инфляции резко увеличил волатильность валютного рынка. Сейчас как никогда важен выбор лучшего партнера по валютным операциям», – отметил Джозеф Джиаррапуто, основатель и главный редактор журнала Global Finance. – «Эта награда присуждается банкам, форекс-подразделения которых обеспечили своим клиентам отличные рекомендации и эффективность в эти переменчивые времена».
Cо-директор Америабанка по валютным и брокерским операциям Диана Акопян отметила:
«Мы очень рады получить эту награду, свидетельствующую о показателях нашей деятельности, проактивной роли и значительном росте на валютном рынке. Награда также является признанием наших постоянных усилий по расширению и улучшению форекс-операций и стремления предоставлять нашим клиентам передовые решения в сфере валютных услуг».
Награда «Лучший банк по обмену валюты» – последняя во внушительном списке наград, полученных Америабанком в 2022 г., наряду с тремя наградами «Лучший банк», полученными от ведущих международных журналов в одном и том же году. По этому поводу банк запустил кампанию «Трижды лучший», посвященную всем людям, которые стоят за достижениями банка за прошедшие годы.